Aliexpress Ucuz indüksiyon ısıtıcıları hakkında

Başlatan Mucit23, 05 Eylül 2019, 21:15:43

Mucit23

Selamlar

Aliexpress de satılan ZVS indüksiyon ısıtıcıları hakkında bilgisi olan var mı? Bunların verimleri kaç. 2500W yazmışlar ama bu değerler sanırım giriş gücü? Bu gücün % kaçı karşı tarafa aktarılıyor olabilir?

Bir proje için 2500W olanlardan almak istiyorum. Deneme amaçlı kullanacağım.

Bunlarda ısı kontrolü nasıl yapılır? Mosfetlerle giriş beslemesini ON OFF yaparak ısıyı kontrol edebilirmiyim? PID gibi. Yada bir şekilde giriş voltajını mı düşürmek lazım?


Mucit23


Mehmet Salim GÜLLÜCE

3500 watt olanından aldırdım..
500 °C Metal kütle ısıtma amaçlı kullanılacaktı.
Werimsiz addedip elektirik fırınına geçmişler.
Yeterince hızlı ısıtamamışlar...
Ama kullanan ben değildim o yüzden kesin bilemiyorum.

PID kullanabilmek için sıcaklık geri dönüş bilgisine ihtiyacın olacak..
Isıtacağın nesnenin sıcaklığını nasıl sağlıklı takip edebileceğinide belirlemen lazım.

Verim meselesine gelince biz indüksiyon ergitme ocağı yapıyoruz.
Enerjinin % 50 si su ile soğutma ve çevre kayıplarıyla dağılıyor..
Muhtemelen senin alacağın fanlıdır.
O yüzden kayıpların mutlaka olacaktır.

yesilu

https://forum.donanimhaber.com/induksiyon-isitici-yapimi--95691292

burada uğraşmışlar bu konuyla, fikir verebilir. besleme gerilimini 24-48v aralığında değiştirerek ısıtma gücünü ayarlayabilirsin. bu devrelerin mosfet ve kondansatörleri kolayca bozulabiliyor, ısıtılacak cismin kütlesi ve şekli çekilen akımı büyük ölçüde etkiliyor. ben 250w lık bitane almıştım, hiçbirşey ısıtamadan birkaç dakika içinde bozdum.

Kılıç

Mutfak için Korkmaz marka indüksiyon ocak aldım. Tencere var/yok durumlarını hatta kütlesini algılıyor. İçinden röle sesleri geliyor. Bir keresinde aşırı ısı nedeniyle korumaya geçmişti. Fişi hemen çıkarmak sorun olmuş. Fan durana kadar beklemek gerekiyormuş. Neyse ki bozulmamış. Taş gibi cihaz.

Buradan anlaşıldığı kadarıyla detaylı kontrol yapmaksızın indüksiyon ocak kullanımı sıkıntı olur. Boşta çalışırken devre yanabilir. Yük az iken yine yanabilir.
auto-reverse recording

Mucit23

Teşekkürler.

Benim amacım bir metal boru içerisinden geçen sıvıyı ısıtmak. Bobin içindeki metal boru ısınacağı için borunun içinden geçen sıvıda ısınacaktır. Sıcaklığı ise bu sıvının sıcaklığını ölçerek elde edeceğim.

Aliexpress den 2500W olanlardan, 48V 50A SMPS ile birlikte almayı düşünüyorum.

Şöyle bir sorum olacak. İntüktans değerine sadık kalmak şartı ile bobinin boyunu uzatırsam sistem yine aynı verimde çalışır mı?

yesilu

senin sorunun cevabı beni aşıyor ama klasik rezistansla ısıtmaya göre daha yüksek verim elde etmeyi amaçlıyorsan o işi unut derim. borudan geçen sıvıyı ısıtmanın (bana göre) en kullanışsız yollarından biri olur indüksiyon ısıtma. bu yolla metal eriten fırınlarda durum farklı, direk eritilecek metal ısıtıldığı için klasik fırından daha verimli olabilir belki...

Mucit23

Hocam uygulanabilirlik açısından rezistanslı ısıtma yöntemi bizim uygulama için pek uygun olmuyor. Boru kolayca sökülüp takılabilmesi gerekiyor.

Mehmet Salim GÜLLÜCE

Alıntı yapılan: yesilu - 09 Eylül 2019, 23:30:46senin sorunun cevabı beni aşıyor ama klasik rezistansla ısıtmaya göre daha yüksek verim elde etmeyi amaçlıyorsan o işi unut derim. borudan geçen sıvıyı ısıtmanın (bana göre) en kullanışsız yollarından biri olur indüksiyon ısıtma. bu yolla metal eriten fırınlarda durum farklı, direk eritilecek metal ısıtıldığı için klasik fırından daha verimli olabilir belki...

Tek sebep o değil...
1. si yakıt ile ısınan fırınlara göre daha temiz, kiri pası yok.
2. si yakıt tedariki ve depolama diye bir problem yok.
3. sü ısıtmada sınır yok. İndüksiyon ile kapalı sistem olduğundan potanın dış ortama sızdırdığı enerji az olduğundan potaya enjekte edilen enerji hep daha yüksektir. Klasik potalarda yüksek sıcaklığa erişmek daha zor.
Üstelik enerjinin büyük miktarını havaya salmak zorunda.
4. sü çok büyük kütleleri rahatça ısıtabilirsiniz. mesela 20 ton demiri 1 saatte eritip 1700 dereceye çıkarabilirsiniz. Klasik potalarla epeyce zor ve homojen ısıtma problemi söz konusu.
5. ısıttığınız kütleyi standby modunda belirli bir enerjiyle kolayca sabitleyebilirsiniz.

Alıntı yapılan: Mucit23 - 10 Eylül 2019, 02:16:13Hocam uygulanabilirlik açısından rezistanslı ısıtma yöntemi bizim uygulama için pek uygun olmuyor. Boru kolayca sökülüp takılabilmesi gerekiyor.

Aslında ısıtılacak sıvı geçen boruyu (sıvı eğer asidik bazik değilse) çekirdek olarak kullanırsan istediğin şekilde çok aşamalı (Zincirleme olarak) ısıtabilirsin.
Özelden haberleşebiliriz.

engerex

Ne kadar sürede ne kadar sıvıyı kaç dereceye ısıtmanız gerekiyor?

Mehmet Salim GÜLLÜCE

13 Eylül 2019, 16:45:09 #10 Son düzenlenme: 13 Eylül 2019, 17:08:42 Mehmet Salim GÜLLÜCE
Şöyle bir yerli tedarikçi ürün reklamı gördüm.
Push-Pull çalışan ilkel bir sistem.

https://urun.n11.com/diger/induksiyon-isitma-devresi-zvs-12-40-v-50a-1000-w-P361529739

Ucuz ve 2000Watt olduğunu iddia eden birde bu war.
Yerli ve iyi garanti weriyor.
2000Watt

Mucit23

Valla aliexpress den sipariş geçtim artık. 2500w olanı kargosu smps vs tüm ekipmanlar ile birlikte 1400TL civarı tuttu

Mehmet Salim GÜLLÜCE

Alıntı yapılan: Mucit23 - 13 Eylül 2019, 18:30:59Valla aliexpress den sipariş geçtim artık. 2500w olanı kargosu smps vs tüm ekipmanlar ile birlikte 1400TL civarı tuttu
Buna KDV dahil 727 lira demişler ya..
İş bitmiş artık.
Hayırlısı olsun.

Mucit23

Abi onun gücü düşüktür. 2000w olduğuna emin değilim. Birde yapı olarak benim uygulama için daha uygun.

Birde 48v50a smps sadece burada 2500TL civarı

Kılıç

Bunlarda koruma yoksa beş para etmez. Kısa sürede çöp.

Alıntı yapılan: Kılıç - 06 Eylül 2019, 15:08:14Mutfak için Korkmaz marka indüksiyon ocak aldım. Tencere var/yok durumlarını hatta kütlesini algılıyor. İçinden röle sesleri geliyor. Bir keresinde aşırı ısı nedeniyle korumaya geçmişti. Fişi hemen çıkarmak sorun olmuş. Fan durana kadar beklemek gerekiyormuş. Neyse ki bozulmamış. Taş gibi cihaz.

Buradan anlaşıldığı kadarıyla detaylı kontrol yapmaksızın indüksiyon ocak kullanımı sıkıntı olur. Boşta çalışırken devre yanabilir. Yük az iken yine yanabilir.
auto-reverse recording