Button on-off latch devresi komponent seçimi

Başlatan isoment01, 06 Eylül 2019, 15:57:33

isoment01

Alıntı yapılan: z - 06 Eylül 2019, 18:42:49Ben de ona bir turlu anlam veremedim ve onun opto tarzi bir sey olduguna karar vermistim.

Buton ise yeniden dusunmek lazim. Senin devrede U10 ne ise yariyor?
U10 transistörüne 28V'luk pulse geldiğinde ışıkların tamamı kapansın isteniyor. Yüküm smps led, diğer transistörde de buton üzerindeki led sürülüyor. Yükteki led açıkken buton ledi kapalı olacak şekilde tasarladım. Reset pininde gerilim olursa entegrenin Vccsi toprağa çekilecek ve resetlenecek bu gerilim oldugu sürece ışıklar kapalı olacak ordan gerilim kesilince standby konumuna geçicek. Yani buton ledi açık , lamba kapalı. Enerjiyi kesince kaynaktan tekrar baslattıgımda en son konumdan başlıyor fakat reset yapınca state low baslıyor :/

isoment01

Alıntı yapılan: z - 06 Eylül 2019, 18:42:49Ben de ona bir turlu anlam veremedim ve onun opto tarzi bir sey olduguna karar vermistim.

Buton ise yeniden dusunmek lazim. Senin devrede U10 ne ise yariyor?
base e gerilim gelince entegreyi kapatıyorum. Resetleme gibi.
Alıntı yapılan: taydin - 06 Eylül 2019, 18:48:42Hayır. 0.1 µF kapasitör çıkışı 1 yapmak için kullanılıyor. Ilk durumu yaratan 0.01 µF olan kapasitör.

İlk güç verildiğinde 0.01 µF olan kondansatör girişi GND yapacak ve dolayısıyla devre çıkışı da 0 olarak. Bu noktadan itibar de 0.01 µF, 100 kΩ olan direnç üzerinden deşarj olmaya başlayacak. Demekki 100 kΩ fazla geliyor.
Hocam birde şöyle birşey var Reset pinim düzgün çalışıyor resette gerilim olunca entegrenin Vddsini topraga cekıyorum ve kapatıyorum. Tekrar state lowdan baslıyor. Kaynaktan enerjiyi kestiğimde ise en son durum açık ise açık başlıyor bu neden olabilir ?

zDevre kusa dondu.

Devreye gerilim uygulandiginda 100n kapasitorden dolayi cikis 0 olur.

S butonuna bastiginizda cikis 1 olur. Biraz bekleyip tekrar tekrar S butonuna basarsan bu kez cikis 0 olur.

Ancak S butonunu basili tutarsan 1-0-1-0 cikis verir.

Ustelik S butonuna ardisil olarak hizli basip basip cekersen sistem istendigi gibi de calismaz.

Illaki 1M 1uF zaman devresinin sarj/desarj suresini beklemek gerekiyor.


isoment01

06 Eylül 2019, 19:05:11 #18 Son düzenlenme: 06 Eylül 2019, 19:24:23 isoment01
Alıntı yapılan: z - 06 Eylül 2019, 18:58:43

Devre kusa dondu.

Devreye gerilim uygulandiginda 100n kapasitorden dolayi cikis 0 olur.

S butonuna bastiginizda cikis 1 olur. Biraz bekleyip tekrar tekrar S butonuna basarsan bu kez cikis 0 olur.

Ancak S butonunu basili tutarsan 1-0-1-0 cikis verir.

Ustelik S butonuna ardisil olarak hizli basip basip cekersen sistem istendigi gibi de calismaz.

Illaki 1M 1uF zaman devresinin sarj/desarj suresini beklemek gerekiyor.


Normalde böyle çalısıyordu. En son minik değişiklikler yaptım pcb'de sonra böyle bir sıkıntı oldu anlamadım. Burası kritik entegrenin Vddsini transistör ile topraga cektıgımde en sonki durum ne olursa olsun initial low başlıyor ama kaynaktan kesince gerilimi son durum ne ise o şekilde başlıyor bunun sebebi ne olabilir ?
---> 100nf kondansatörün üzeindeki gerilimi kaynaktan gerilimi kestikten sonra kontrol ettim çok yavaş boşalma oluyor. Şimdi direnci 100k tan 1k2 ye çektim hala çok yavaş. Kapasiteyi de 10nf yaptım yine yavaş.

z

Bilemiyorum.

Asagidaki modifikasyon belki cozum olabilir.
isoment01

Alıntı yapılan: z - 06 Eylül 2019, 19:22:54Bilemiyorum.

Asagidaki modifikasyon belki cozum olabilir.
Hocam size farklı bi soru daha sorsam. Drain'deki yüküm smps ile sürülen bir lamba. Smps devresinin önünde emc filtre katı bulunuyor. Şimdi problem şu buton ondan off konumuna geçtikten sonra smps lamba da anlık bir kırpışma oluyor. Bu olay 24 volttan azken olmuyor yukarılara cıktıkca oluyor. 24V ve asagısında smps devresi biraz daha fazla akım gecıyor gerılım artıkkca nominal akımını cekıyor. Devre 28v nominal olmak uzere 18-36V arası stabil çalışması gerek bu sorun benim buton devremden mi kaynaklanıyor yoksa smps'in önündeki geniş kapasiteli emc katından mı ? emc katını cıkardıgımda büyük ölçüde azalıyor ama tamam bitmiyor. Smps tarafında da kapasite var.

mustafa_cmbz

Burada 10f204 gibi bişey kullansan daha kolay olmamı bu işlem?

isoment01

Alıntı yapılan: mustafa_cmbz - 06 Eylül 2019, 22:59:39Burada 10f204 gibi bişey kullansan daha kolay olmamı bu işlem?
Elimde ne varsa onu kullanmak zorundayım. Sorunu buldum galiba emin değilim. Devrenin linkini attım fakat vpnsiz açmanız zor görebiliyor musunuz beraber tartışalım.

isoment01

Alıntı yapılan: taydin - 06 Eylül 2019, 18:27:18Birçok senaryoya göre delayleri ölçmüşler ve yazmışlar. Vcc ye göre, yüklemeye göre, çipin radyasyon yediği duruma göre :D Bunların denklemi olmaz, bunları üretici deneysel olarak belirlemiş ve yazmış. Senin en kötü senaryoya göre tasarım yapman lazım.

"mosaic industries" linkidenki devrede butonu basılı tutmanın bir sakıncası yok. Dediğim gibi o devreyi ayrı olarak kur. 0.01 µF olan kondansatör ile senin işin, bu kondansatör ilk power verildiğinde çıkışın off olmasını sağlıyor. Diğer kondansator ise sadece buton basıldığında gate'in durum değiştirmesini sağlıyor. Çok hızlı peş peşe o butona basılması durumlarında onun değeri kritik olur. Bu uygulamada çok önemli değil.
son olarak birşey daha sorayım hocam. Şimdi U10 transistörü Vreset pinine bağlı bu pine normalde 28Volt gelecek fakat ben dokunma vs. gibi şeylerden etkilenmesin orda bir voltaj oluşması  diye a bir gerilim bölücü yaptım 15 volttan sonra transistör açılacak. Şimdi ben reset pinine gerilim verince transistör iletime geçiyor ve kollektör toprağa çekiliyor bu da entegrenin VDD pinine gidiyor. Gerilim olmadığında ise orda bir gerilim oluşuyor ve entegrenin VDD bacağında gerilim oluşuyor. Klasik transistör lü not devresi yani. Şimdi ben kaynağı kestiğimde 100 nf kondansatörde gerilim oluyor ve çok geç boşaltıyor. Acaba bu kondansatörden transistörün kollektörüne diyot koysam. Sorun çözülebilir mi?

mufitsozen

Aptalca bir soru yoktur ve hiç kimse soru sormayı bırakana kadar aptal olmaz.

isoment01

Alıntı yapılan: mufitsozen - 07 Eylül 2019, 00:54:00

555 kullanamam, butonunda ledi var ve çıkıştaki lamba ile tersinir çalışıyorlar biri yanarken diğeri yanmicak gibi. İş uzuyor o zaman.

ipek

555 çıkışına 2 adet led bağlayabilirsin,hem Sink hemde Source bağlayabilirsin Open Collector yapıdadır....

isoment01

Alıntı yapılan: ipek - 07 Eylül 2019, 03:08:50555 çıkışına 2 adet led bağlayabilirsin,hem Sink hemde Source bağlayabilirsin Open Collector yapıdadır....
çıkış mosfeti sürecek ve çıkış high iken butonun ledi low olmalı. Çıkış ile tersinir çalışacaklar nasıl olacak?

asma

555 in çıkış ucu 1 iken gnd ye bağlı yüke akım basar, 0 iken Vcc ye bağlı yükten akım çeker.
Yani iki durumda da aktif olabilir. (totem pole yapıdadır)
İsterseniz 7 nolu pini çıkış olarak kullanabilirsiniz. (open collektor yapıdadır)
Kolay gelsin.

Endorfin35+

Daha once boyle birsey yapmistim.  Gerci devrenin ilk enerji durumunda ne yapacagini onemsememistim ama her zaman ilk acista cikisin low oldugunu gordum. Bu resimdeki mantikla calisiyor. Bendeki degerler farkli ama ayni mantik.

"İşi bilen yapar, az bilen akıl verir, bilmeyen eleştirir, yapamayan çamur atar."