Anahtarlamalı Regülatör İle Temiz DC

Başlatan AXI, 08 Eylül 2019, 00:44:21

AXI

Selamlar arkadaşlar.

Resimde görülen devre ile 500kHz frekansta 5 volt elde ediyorum. Ve çıkışta 10mV civarında ripple lar alıyorum.
Ve buradan elde ettiğim enerji ile ADS1256 24 bit ADC Entegresini ve referans için ADR431 bu kaynaktan beslemem gerekiyor.

Ripple lı bir kaynaktan elde edilen bu enerjiyi ADS1256 ya en uygun bir biçimde nasıl verebilirim?

Mesela analog regülatörler ripple li bir kaynaktan beslenip daha düşük bir volt çıkışı verdiğinde çıkışlarında yine rıpple olur mu?. Yada arka arkaya bir kaç analog regületör kullanmak nasıl olur? ilk önce LM317 ile 4V ve sonra LM1117 3,3V gibi.

Bu arada 50-7V gibi geniş bir giriş gerilimi aralıkta çalışması gerektiği için hem aralığın genişliği hemde enerji kaybını önleyip ısı oluşumunu engellemek için ilk önce anahtarlamalı regülatör kullanmak zorundayım.

Önerilerinizi bekliyorum.
"Hedeflerin bittiği tek yer, YENİ hedeflerin başlangıcıdır"

fide

Lm385 ve mcp1525 gibi voltage reference entegrelerini inceleyin.
Umarım faydalı olur.
Her birimiz, geride bıraktığımız eserler kadar ölümsüzüz. Evlat gibi, talebe gibi, icatlar gibi...   http://fidenetgaraj.blogspot.com

OptimusPrime

https://donanimveyazilim.wordpress.com || Cihân-ârâ cihân içredir ârâyı bilmezler, O mâhîler ki deryâ içredir deryâyı bilmezler ||

Erol YILMAZ

Osiloskop kanalı AC modda,
Ve prob şase kablosunun kisacik olmasi lazim.

OptimusPrime

;)
Single ended probe ile 50-100mV nin alti saibeli. Ucu ne kadar kisa tutsanda geride uzunca bir kablo ve kablo sonunda da giris empedansi yuksek bir devre var. Sistem gurultuye oldukca acik. 10mV ripple sw frekansi ile senkron ise muhtemelen dogru olculmustur. Aslinda bu yuzden sormustum nasil olculdugunu. ::ok

Diff probe burada daha saglikli sonuc verir.

@bahri
Adc nin evm sini incele derim.
https://donanimveyazilim.wordpress.com || Cihân-ârâ cihân içredir ârâyı bilmezler, O mâhîler ki deryâ içredir deryâyı bilmezler ||

AXI

Bu tip standart bir prob ile yaptım ölçümü. Ve analog 20mhz osilaskop ile. Ve gayet net ve temizdi ölçümler. yani dediğiniz gibi esktra önleme çok ihtiyaç duyulmayacak gibiydi. Bir fırsatta tekrar ölçümleri alıp burada osilaskop görüntüsünü paylaşayım

yesilu

lineer regülatörlerle ilgili bir makalede kullanım amaçlarından biri de switching reg. çıkışındaki ripılların yokedilmesi olarak belirtilmiş, 2 tane ardardaya gerek yok, iyi tasarlanmış, giriş ve çıkış kondansatörleri low esr veya tantal olursa batarya gerilimi kalitesinde gerilim elde edilebilir.

baran123

Epsilon

@yesilu dediği gibi çıkışa düşük ESR değerli seramik kapasitör kullanmak en uygun çözümlerden.Ayrıca datasheetinde standart devredeki endüktansın değerini biraz artırmanın ripple değerini azaltığı C1 im entegreye mümkün mertebe yakın monte etmekde gerektiğinden bahsediyor.
Ayrıca entegrenin frekansının yüksek seçilmesinin ripılı artırdığını da izah ediyor.
PSRR yani Power Supply Ripple Rejection  değeri frekans yükseldikçe azalan -ki istenmez- bir değerdir.

10 mv ripple değeri de yüksek bir değer değildir.
Aşağıdaki video rıppılın azaltılmasını izah ediyor

Yuunus

@Bahri Bilir; Olcumlerinizi yuk altinda mi yoksa bostami yapiyorsunuz?

AXI