İnverter Kaynak Makinesi Diy 200 Yapmak İstiyorum

Başlatan rayman, 13 Eylül 2019, 13:12:28

rayman

Bir sanayii bölgesinde kaynak makinesi tamiri yapıyoruz aynı zamanda ses sistemleri bakımı vs. Ancak şikayetler üzerine çok farklı markalardan gelen Kaynak makineleri sürekli patlıyor haliyle bize iş çıkıyor ama uğraşırsak bunların gücü arttırabilir ama yanması bir nevi engellenemez gibi konuşmalar yapıyoruz ve 1 tane bize ait kaynak makinesi yapma zamanı geldi diyorum.. Acaba 200 amper ve üstü denediğiniz şema döküman , pcb vs. var mı ?

devrecii

verdik ya hocam daha nasıl devre istiyorsun   :D

rayman

Hangisi güncel pay yapabilir misin ? Akım kontrolü var mı ?Bazı şemalarda spir sayıları  bile belli değil

devrecii

Hocam pay nedir , ödeme filan mı yapammız gerekiyor  yada sen mi gönderecen  :-* 

Google da aratınca danky circuit çıkıyor, forward onu yapabilirsin.Daha Yüksek amper istiyorsan ibgt diyot güçlendir ve trafoyu daha büyük seç , tabi amp feedbaci da ona göre düzenlemen gerekir.

Yuunus

Yeniden yapmak yerine neden patliyor onu arastirsaniz, tasarim hatasi mi, kullanici hatasi mi, malzeme hatasi mi, yetersiz koruma onlemi mi yani once sorunu tespit etmek gerekir adamlar bu kadar uretip piyasada satiyorsa bir bilidikleri mutlaka vardir, bu tespitlerle hic olmazsa tecrube sahibi olursunuz, ayni hatalari kendi tasariminizda yapmazsinz.

mustafa_cmbz

Okulda iken epey bir kaynak makinesi tamir ediyordum çalıştığım yerde.Yanma durumları genellikle aşırı ısı ve toz benim gördüğüm eğer böyle bir şey yapılacaksa yada mevcuttakinin önlemleri arttırılacak ise ısı ve toz için kesin net çözümler üretilmeli..

taydin

Askaynak'ın 200 amperlik elektrot kaynağı makinasının kısmi şeması var şurada:

http://www.askaynak.com.tr/contents/1474/20160908111634_inverter-200e-manual.pdf

IGBT'lerin de olduğu güç ünitesinin ful şeması var. Ama IGBT'leri süren kontrol kartı sadece blok diyagram olarak verilmiş.
Timur Aydın (mekatronik.org)

rayman

Bu smps ile akım kontrolü yapabilirsem 2400watt alabilirim. EE70 ile. Çift ıgbt kullanırsam.. Ancak akım kontrolünü yapmak için voltajlamı oynasam ? Öneriniz ne olabilir?

M.Salim GÜLLÜCE

Alıntı yapılan: rayman - 14 Eylül 2019, 22:59:41Bu smps ile akım kontrolü yapabilirsem 2400watt alabilirim. EE70 ile. Çift ıgbt kullanırsam.. Ancak akım kontrolünü yapmak için voltajlamı oynasam ? Öneriniz ne olabilir?

Bu şema hatalı.

z

@rayman

Piyasada catlayan patlayan kaynak makinelerine kizip kaliteli olacak dusuncesiyle kendi makineni tasarlayacaksan sema arayisina girmeyip bastan sona kendi tasarimini yapman gerekir.

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

rayman

rayman

Alıntı yapılan: z - 15 Eylül 2019, 04:12:44@rayman

Piyasada catlayan patlayan kaynak makinelerine kizip kaliteli olacak dusuncesiyle kendi makineni tasarlayacaksan sema arayisina girmeyip bastan sona kendi tasarimini yapman gerekir.
Maalesef sıfırdan birşey yapabilmek için piyasadaki nüveleri iyi tanımak gerekiyor . Frekansı belirleyip , gerekli nüveyi tercih etmeli. Ayrıca sıfırdan birşey yapılacaksa Fullbridge yapardım ama '' mutlaka tamamı bana ait olmayacağı için ben tasarlardım demem ''. Kendimize göre bazı bölümlere aşikar olup modifiye yapabilirim diyorum. Mesela benim paylaştığım şemada , sg3525 in 12-14 volt beslemesini asla smpsli yada 220 den direk doğrultarak yada gerilim bölücücü yapmazdım.

z

Alıntı yapılan: rayman - 15 Eylül 2019, 11:18:34neresi hatalı ? Bu devreyi çalıştırıp kullanan var. Hatta Helojen lamba çalıştıran var.
https://www.youtube.com/watch?v=-F8VXt1jWUU

SMPS trafonun bir ucu half bridge'de nereye bagli dikkat et.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

rayman

Evet bir ucu Artıya Drain , Source de gnd ye direk kısa devre olur . Resimdeki gibi olması lazım

M.Salim GÜLLÜCE

Alıntı yapılan: rayman - 15 Eylül 2019, 11:18:34neresi hatalı ? Bu devreyi çalıştırıp kullanan var. Hatta Helojen lamba çalıştıran var.
https://www.youtube.com/watch?v=-F8VXt1jWUU
iki mosfetin ortasından çıkış alşınması gerekirken VCC den alınmış.
Kasıtlı çizim hatası olması muhtemel.
Çalıştıran kimseler ya düzeltmişler yada şema bu değil.