555 ile sinüs sinyali hk.

Başlatan zamzam23, 14 Eylül 2019, 09:16:01

zamzam23

Selamlar,
555 zamanlayıcı entegresi ile 5khz 3V genlikli tam sinüs sinyali gerekiyor. İnternette baya bir araştırdım. Farklı bağlantı şekilleri ile devreler buldum. Birkaçını denedim fakat istediğim sonucu alamadım. En son kurduğum devrede 3khz fakat simetrik olmayan bir sinyal elde ettim.

Elinde daha önceden denenmiş ve çalışan 555'li sinüs üreteç devresi var mı?

Veya 555 yerine başka entegre önerisi de alabilirim.

Sozuak

Ille entegreli diyorsaniz icl8038 vardi piyasada uretec olarak. Bunun disinda wien osilator devresi diye aratirsaniz tekil elemanlarla daha basit devrelerde (maliyet olarak) cikabiliyor.

diot

xr2206, icl8038 kullanabilirsin 2 side piyasada var. Yada rc faz kaydırmalı transistörlü bir osilatör kurabilirsin.

M.Salim GÜLLÜCE

555 ile %50 lik duty ile karedalga elde edemezsen elde edeceğin sinüs te yetersiz dengesiz olur.
aşağıdaki şema ile değerler üzerinde istediğin frekansı elde edecek şekilde uğraş derim.

En kaliteli sinüs ise 3 aşamalı olarak opamplar ile yapılabilir.

zamzam23

Gönderdiğin 3 opamplı devrede frekans nasıl hesaplanır?

M.Salim GÜLLÜCE

Alıntı yapılan: zamzam23 - 15 Eylül 2019, 00:20:06Gönderdiğin 3 opamplı devrede frekans nasıl hesaplanır?
Açıkçası bende bilmiyorum.
Araştırıp bularak söylerim.
Ama daha kolay yolunu sana söyleyebilirim.
Proteusta birinci opampi devre olarak kur. Frekansını öğrenirsin oradan.
Direnç ve kapasitör değişimiyle istediğin değeri elde edersin.

Sonra 2. ve 3. opampleri ekleyerek geri besleme kapasitörlerini istediğin kaliteyi yaklacak şekilde değiştirirsin.
Gerçeğe yakın sonuç alacağından eminim.

z

En kaliteli sinus icin 3 opamp onerisine katilmiyorum.

3 opampli sistemde birinci opamp kare dalga isaret uretir. Ikinci opamp bunu integer ederek ucgen dalgaya cevirir. Ucuncu opamp ise ucgen dalgayi filitre ederek ana harmonigi ceker cikartir. Fakat digger harmonikler filitreden zayiflayarak gectigi icin hala sinyal harmoniklere sahiptir.

Halbuki kaliteli sinus sinyali safkan sinus olmalidir. Bu da harmonic icermemesi gerektigi anlamina gelir.

3. Opamp cikisina eklenecek ikinci bir filitre harmonikleri iyice bastirir sinyalin kalitesi artar.

Fakat isin icinde teknik zorluklar var.

1. opamp ile elde edilen f frekansli sinyal, ikinci opamp ile integer edilirken integer edilmis sinyal genligi 2 kattaki R,C ve kare dalga frekansi ile orantilidir. Dolayisi ile 1. opamp ile uretilen sinyalin frekansini biraz degistirirseniz integrator cikisindaki sinyalin genligi degisir.

3.kattaki filitrenin kesim frekansi ozenle hesaplanip R,C degerleri ozenle secildigi icin sinyal frekansi azicik degisse filitre frekansi ile ana harmonic frekansi uyumsuz hale gelir.

Kisacasi ilk opampli devrede frekans degistirildigi zaman hem integrator R,C degeri hem de filitrenin R,C degeri degistirilmelidir.

Bu da pratikte hic kolay is degil. Cunku her bir frekans icin hesaplanan R, C degerleri acaip kusuratli degerler olacak.

Bu 3 opampli yapida 2. ve 3. katin RC degerleri ile oynamazsaniz 1. katta frekansi degistirken cikis sinyalinin genliginin degistigini ve sinus kalitesinin bozuldugunu goreceksiniz.

Wien Bridge kullanan RC osilatore bakabilirsin. Fakat bunda da tum analog osilatorlerde oldugu gibi R,C nin sicaklikla degisimi gibi sorunu olacak.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

sinus

Sinus üretmek çok gıcık bir iş. Ben zamanında paralel bağlı LC'ye pwm yardımıyla pulse vererek yapmıştım. Duty değeri %1-2-3 civarında frekans ise LC frekansına yakındı. Böylelikle sinusun güzelliğini ayarlayabiliyordum.

En güzeli opamlı Wein köprüydü galiba. Ayıca colpitts osilatörde güzel sonuçlar verebiliyor. Geri beslemeyi ayarlayarak güzel sinüsler üretebiliyorsunuz.

ICl8038 veya XR2206 orjinalleri piyasada var mı bilmiyorum. ICL8038 güvenilir kaynaklarda artık yok.

power20

Devrede pic varsa, 1 periyodluk sinüs datası(örnek değerleri) tablo olarak hafızaya atılır.   
PWM çıkışından itinayla dışarı verilir. Frekans ayarlanabilir.
https://www.picproje.org/index.php?topic=27970.0

Alıntı yapılan: zamzam23 - 14 Eylül 2019, 09:16:01555 yerine başka entegre önerisi de alabilirim.

zamzam23

Öneriler için teşekkürler.
Devrede mikrodenetleyici yok malesef olsa pwm ile yapacaktım.

Şuan gerçek ortamda wien osilatör ile  tepeleri kesik bir sinüs elde ettim bakalım düzeltebilirsem düzelticem yoksa böyle kullanırım.

M.Salim GÜLLÜCE

walla o kadar gerdirmeye kastırmaya gerek yok.
@z açıkçası arkadaş sabit bir frekanstan bahsettiği için önerileri çeşitlendirmeye çalıştım.
Fonksıyon jeneratörü gibi kullanmayı düşünüyorlarsa zaten bedava denecekj kadar uzcuza internetten satınalabilr.
xr2206-function-generator.

https://tr.aliexpress.com/item/32962647097.html

XR2206 entegreyi bu fiyata alamazsınız.