Elektrik sayacı sarfiyatı faturaya yansır mı?

Başlatan Kılıç, 14 Eylül 2019, 15:36:54

Kılıç

Kullanılmayan sigortası kapalı daireye 6 ay için 10TL fatura gelmiş. Arada başka fatura yok.
Acaba  elektronik sayacın kendi sarfiyatından dolayı mı oldu? Faturada bu 10TL için bir miktar sarfiyat görünüyor. (Sayacı kendim okumadım)
auto-reverse recording

ilyas KAYA

Hiç kullanmadığım yere 25 tl gelmiş o da bişey mi  :)

bymrz

Bana da tam tersi oluyor :)

Başkent Elektrik 'i aradım. Sayacı incelememiz için gelip dilekçe vermeniz gerekiyor dediler. Ben de gelemem dedim. 2-3 aydır 0 TL faturayla devam. Toptan bi 500-600 TL hesap çıkaracaklar sanırım sonunda...

vedo35

Bu arada ben bir şeyi merak ediyorum. Türkiye'de Elektrik neden çok pahalı? Üretimi ve müşteriye iletimi, işçilik v.s derken tüm bunlar dolayısıylamı? Yoksa kayıp kaçak elektriğin tüm kullanıcılara yansıtılması dolayısıylamı? Yani tek nedeni bumu?

taydin

Alıntı yapılan: vedo35 - 14 Eylül 2019, 18:46:55Bu arada ben bir şeyi merak ediyorum. Türkiye'de Elektrik neden çok pahalı? Üretimi ve müşteriye iletimi, işçilik v.s derken tüm bunlar dolayısıylamı? Yoksa kayıp kaçak elektriğin tüm kullanıcılara yansıtılması dolayısıylamı? Yani tek nedeni bumu?

Kayıp kaçak önemli bir etken. Diğer etken ise vergiler. Türkiye'de işçi ve memur dışında herkes vergi kaçırdığı için devlet, parayı alabilmesi garanti olan şeylere ekliyor vergiyi. Benzin, sigara, içki, su, elektrik vs.
Timur Aydın (mekatronik.org)

ilyas KAYA

Alıntı yapılan: taydin - 14 Eylül 2019, 20:29:21Kayıp kaçak önemli bir etken. Diğer etken ise vergiler. Türkiye'de işçi ve memur dışında herkes vergi kaçırdığı için devlet, parayı alabilmesi garanti olan şeylere ekliyor vergiyi. Benzin, sigara, içki, su, elektrik vs.

Henüz maaşı bile almadan zaten vergisini alıyor. Yani harcamadiginiz paranın vergisi alınıyor. Harcarken bir daha vergi veriyorsunuz.

MrDarK

Elektrik sayaçlarının kendileri için kullandıkları enerji aboneye yansıtılmıyor. Monophase sayaç için shont üzerinden abonenin tükettiği enerji ölçülürken three phase sayaçlarda genelde akim trafosu kullanılmaktadır. Sayacın kalibrasyonu iyi değilse boşta iken gürültüyü yük sayıp endeks ilerlemesi yapabilir. Buda faturanın oluşmasına sebep olur. Ayrıca elektrik dağıtım sirketi sizin evinize elektrik getirdiği için ücret alabilir. Mısırda sıfır tüketim olduğunda vergi olarak 6 pound gibi bir ücret alınıyor :) Avrupa ülkelerinde aylık abonelik ücreti verilir sayaçlar yılda 1 kere okunup ayrıca ücretlendirilir diye duymuştum.
Picproje Eğitim Gönüllüleri ~ MrDarK