Gömülü Linux Notları

Başlatan memo333, 15 Eylül 2019, 10:53:11

taydin

Ama yoctonun sevmediğin yönlerini say dersen, bir dokunursun bin ah işitirsin :) Dediğin gibi build süreleri çok uzun. Ben onu, 8 çekirdek, 16 thread olan bir işlemcili PC alarak çözdüm. Normalde bir buçuk saat süren build, 20 dakikaya indi.

Bunun dışında, en temel işletim sistemini build ediyorsun, oluşturduğu yan çıktılar 50 GB!

Kernel/u-boot için patch kullanmıyorum. Hem kernel hem u-boot üzerinde geliştirme yapmamız gerekiyor, o yüzden bunlar için ayrı git repo oluşturuyorum. Variscite'nin repo'larını da upstream olarak tanımlayıp arada bir bakıyorum neler yapmışlar. Gerektiğinde de merge/rebase veya charry pick ile alıyorum lazım olan şeyleri.
Timur Aydın (mekatronik.org)

taydin

Alıntı yapılan: foseydon - 21 Eylül 2019, 23:00:13yanlış anlamayın, bu tarz türkçe dökümanlar zaman kaybı bence. yani bu işi profesyönel seviyede yapacak adam zaten ingilizce öğrenmelidir. o yüzden ben türkçe birşey yapılacaksa, lise ve daha alt kademe öğrencilere yönelik heveslendirici birşeyler yapılmalı. zaten hevesi devam ederse, ingilizce öğrenmek için motivasyonu da oluşur.

Evet herkes ingilizceyi bilmeli ki var olan kaliteli ingilizce kaynaklardan yararlanabilsin. Ama ülkemizde ingilizce seviyesi düşük olmaya devam ediyor. Bu durumda iki seçenek var: Ya birbirimiz sırtını sıvazlayıp "evet haklısın, şunlar bir türlü ingilizceyi öğrenemedi" deyip şikayet edeceğiz, veya kaliteli türkçe doküman oluşturup o dokümanlarla birşeyler yapılabilmesini sağlamamız lazım.

Hatta onunla da kalmayıp, bizim dil kurumunun ingilizce teknik kavramların Türkçe karşılıklarını bulup yaygınlaştırması lazım.

Bu açıdan olaya bakınca Nazım bey'in yaptığı iş, o bahsettiğin hatalara rağmen çok değerlidir. Vatana hizmet etmenin en güzel örneğidir.
Timur Aydın (mekatronik.org)

OptimusPrime

@foseydon
Oldum bittim noktasinda kesinlikle degiller. Bu ise baslamak isteyen ingilazca bilenler icin bile hatiri sayilir bir kaynak.
https://donanimveyazilim.wordpress.com || Cihân-ârâ cihân içredir ârâyı bilmezler, O mâhîler ki deryâ içredir deryâyı bilmezler ||

memo333

@SpeedyX
@OptimusPrime

Uyarılarınız üzerine değişiklikler yaptım teşekkürler.

@Gediz1337

Aklımda 3-5 kişilik bir ekip olarak gönüllülük esasıyla dökümanı geliştirmek. Dökümana eklenecek konular daha var, örneğin sıfırdan bir Device Tree dosyası nasıl oluşturulur derlenir?

Eğer sizin için uygun olursa sadece bir github hesabıyla bu dökümana katkıda bulunabilirsiniz.

İngilizce konusunda başka bir arkadaş daha yazmış, katılıyorum İngilizce olmadan teknik alanlarda ilerlemek zor/imkansız ancak eğitim sisteminde hazırlık sınıflarını kaldıran ben değilim. Üniversitede ders verdiğimde durumun vahameti beni çok ama çok üzmüştü. Zaten bence artık İngilizce ve Araştırma Yapabilme okulların ilk önceliği olmalı.

Dökümana iki örnek daha ekledim, deneyebilen olursa sevinirim.

Son olarak dökümana isim arıyorum uygun olursa domain'de alacağım, şu haliyle ben bile bookmark ile gidebiliyorum.
Gömülü Linux Notları --> http://linuxedu.xyz/