Elektronik röle devresinde entegre değişikliği.

Başlatan sessiz_roman, 17 Eylül 2019, 00:17:26

sessiz_roman

Arkadaşlar google da bir çok elektronik röle devresi var. Moc3021 ve bt136 ile yapilan söyle devreler var popüler olarak.

Benim merak ettiğim ise şudur. Neden bu devre de moc3021 yerine pc817 entegresi kullanılmadı
Ben bu devrede moc3021 yerine pc817 kullansam bir fark olur mu..

Cevap veren vermeyen herkese simdiden tesekkurler.

dhan000

moc3021 triyak sürmek için yapılmış bir optocupler.

sessiz_roman

power20

Akımı çift yönlü geçirmesi gerektiği için pc817 olmaz.

Pc817 tetiklendikten sonra muhtemelen kesime gidemeyecek lamba sürekli yanık kalacaktır

moc3021   eşik özelliği vardır. Diak gibi belli seviyeden sonra iletime geçer. Fakat pc817 karakteristiği geniştir. Aynı marka model, aynı seri olsa bile iletime geçme sınırı farklı olur.

sadogan

Şehir şebekesi gerilimi maksimum değeri, pc817 e,c arası maksimum dayanma gerilimini çok üzerinde,bunu bir kenara bırakacak olursak.
Aralarında temel 2 fark var
1.
Tiryak tetiklendiğinde, üzerindeki akım 0 inene kadar iletimde kalır.
İletimden çıkınca tekrar tetiklenmeli.
Şebeke gerilimi sinüs şeklinde olduğu için 0 ve 180 derecelerde kesime girer.
pc817 , tiryak'ı bağlantı şekline göre 0-180 veya 180-360 derece aralığında tetikleye bilir.
bu durumda yük üzerinde şebeke geriliminin yanlızca bir peryodu olur.Yükünüz yarı güçte çalışır.
Bu durumu 2 adet pc817 kullanarak çözebilirsiniz.
moc3021 tiryakı şebekenin her 2 alternansında da tetikler.
2.
Pc817 ile  tetikleme yaptığınız anda şebeke geriliminin hangi açıda olduğuna bakmaksizin tiryak'ı tetikler.
Böylece tiryak yük altında anahtarlama yapar.Bu durum şebeke için istenilen bir durum deyildir.
moc3021 zero crossing özeliği olduğundan tekleme gelse bile şebeke geriliminin 0 olduğu anı bekler ve
bu andan itibaren tiryak'i iletime sokar.

sessiz_roman

Anladım arkadaşlar zahmetleriniz için teşekkürler