Ters sarımlı bobin

Başlatan sinus, 19 Eylül 2019, 11:53:01

sinus

10 cm çapında hava nüveli bir bobin sarmak isteyelim. Sarım sayısı 100 tur olsun.
50 tur saat yönünde 50 turda saat yönünün tersinde saralım.

Bu bobin, içinden sinus dalga formunda akım geçen bir başka hava nüveli bobin üzerine konuluyor. Bu durumda ters sarımlı bobin uçlarında gerilim oluşur mu?

Bu bobinlere nüve sayılabilecek bir cisim yaklaştırıldığında ters sarımlı bobinde gerilim oluşur mu?

Ters sarımlı bobin uçları kısa devre edildiğinde veya uçları boştayken içinden alternatif akım geçen bobinde bir yük etkisi yaratır mı?

Mucit23

Eğer primerde oluşan manyetik akı sekonderdeki ters ve düz sarımlı bobini eşit miktarda kesiyorsa sekonderdeki ters ve düz iki sargıdaki gerilimlerin toplamı sıfır olacağı için çıkışta bir gerilim göremezsin.

Nüve olursa primerdeki enerji sekondere daha iyi aktarılır. Fakat 1. Kural geçerli.

Sanırım LVDT lerde bu şekilde çalışıyordu.

mustafa_cmbz

Alıntı yapılan: Mucit23 - 19 Eylül 2019, 12:17:10Eğer primerde oluşan manyetik akı sekonderdeki ters ve düz sarımlı bobini eşit miktarda kesiyorsa sekonderdeki ters ve düz iki sargıdaki gerilimlerin toplamı sıfır olacağı için çıkışta bir gerilim göremezsin.

Nüve olursa primerdeki enerji sekondere daha iyi aktarılır. Fakat 1. Kural geçerli.

Sanırım LVDT lerde bu şekilde çalışıyordu.

neymiş diye merak ettim araştırdım ama sizin bahsettiğiniz fiziksel olarak  resimlerdeki gibi sarılmış 3 adet bobinden ibaret hocam.sanırım arkadaş üst üste sarmaktan bahsediyor.

Mucit23

Alıntı yapılan: mustafa_cmbz - 19 Eylül 2019, 19:34:38(Resim gizlendi görmek için tıklayın.)

(Resim gizlendi görmek için tıklayın.)

neymiş diye merak ettim araştırdım ama sizin bahsettiğiniz fiziksel olarak  resimlerdeki gibi sarılmış 3 adet bobinden ibaret hocam.sanırım arkadaş üst üste sarmaktan bahsediyor.

Tamam işte LVDT nin sekonderlerinin sarımları birbirine ters olacak şekilde seri bağlanırsa arkadaşın dediği durum gerçekleşiyor.