Basit magnetron yapımı

Başlatan devrecii, 21 Eylül 2019, 12:34:11

z

Alıntı yapılan: Mehmet Salim GÜLLÜCE - 22 Eylül 2019, 16:19:06Oturup nasıl yapıyor diye izlemek lazım.
Bi hayli alet edavat makina ve beceri gerekiyor.
Ben kendi adıma Türkiyede bir tanesini alabilecek bütçeyi bulabileceğimi sanmıyorum.

Zamaninda xenon lamba imal ettirebilirmiyiz diye arastirmistim. Bizim neon lamba yapan ustalar tup vs yaparlar.

Yaparlar da ne kadar saglikli olur bilmiyorum.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

taydin

Alıntı yapılan: Mehmet Salim GÜLLÜCE - 22 Eylül 2019, 14:58:33İngiliz baronları sayesinde seviyeler bi hayli yoarı çıkmıştır batıda.

Neticede birileri beynini ve maddi imkanlarını kullanmış. İngiliz baronlarının bizim tarihimizdeki muadili olan derebeyleri ve toprak ağaları ne yapmış? :)
Timur Aydın (mekatronik.org)

mozkan87

Alıntı yapılan: z - 22 Eylül 2019, 16:44:50Tahminen 60cm capinda 60cm yukseklikte cam bir fanus (tencere) var. Fanusun ust kisminda filaman, filamanin hemen altinda minik bir canak var. Canagin icine aluminyum parcasi konuyor.

Masanin ustune gozluk camlari dizili sekilde gozluk camlarin ustune fanus konuyor ve fanus icindeki hava ilk asamada mekanik pompa ile ikinci asamada ise yagli pompa ile bosaltiliyor.

Yani fanus tam anlamiyla vakum tupu oluyor.

Daha sonra flaman elektrikle isitiliyor ve aluminyum vakum ortaminda buharlasip yercekimi etkisi ile gozluk camlarinin ustune cokup yogunlasiyor.

Makine boyle calisiyor.

Uygun bir zamanda bu kaplama işi ile ilgili uzun bir yazı yazacağım arkadaşlar. Bu işlemi yapan cihazları üretiyoruz.

Epsilon

@mozkan87  bu kaplama işinde yukarıda aliminyum kaplama örneğindeki gibi başka uygun metaller olsa onlarda aynı process uygulanabiliyormu ?

mozkan87

Aslında bu kaplama işinin pek çok farklı yöntemi bulunmakta. PVD(Physcial Vapor Depositon) ana genel başlığı. Yukarıdaki alüminyum örneği thermal evaporation(termal buharlaştırma) olarak bilinen yöntem, erime sıcaklığı 1700°C nin altında olan bütün malzemeler termal yöntemle kaplanabilir. Metal olma zorunluluğu bulunmamaktadır. Yaygın olarak alümünyum, altın, gümüş, bakır, krom, titanyum, magnezyumflorür, silisyummonooksit gibi malzemeler termal olarak buharlaştırılabilir. Alüminyum özellikle far,stop lambası gibi aynaların yapılmasında çok yaygın olarak kullanılır, Bursa da halihazırda far ve stop lambası üretimi yapan çeşitli firmalar bulunmakta.

Bu şimdilik bu konuyu bu kadar ile bırakayım ama uygun bir zamanımda bu işin yarıiletken boyutunu ve farklı kaplama metodlarını ayrıntılı olarak yeni bir konu altında anlatmayı planlıyorum. Maalesef bu konular ülkemizde yeni yeni gündeme gelmeye başladı. Aslında 70+ geçmişi olan konular.

devrecii

@mozkan87  Difuzyon pompasını siz mi üretiyorsunuz?  Elinde difuzyon pompası yağı var mı ?

Aslında bu adamın yaptığı magretronda katod çevresine aynı triod tüpündeki gibi ızgara yerleştirilirse çıkış kolaylıkla kontrol edilebilir, çok güçlü ve yüksek frekanslı radyo vericisi yapılabilir.

mozkan87

Merhaba, difüzyon pompası kullanmıyoruz, turbo moleküler pompa kullanıyoruz. Difüzyon pompasının kullanımı ve işletilmesi maliyetli olduğu için tercih etmiyoruz. Kullanıcının en küçük hatasında sistemi kirletebiliyor.

z

Alıntı yapılan: mozkan87 - 22 Eylül 2019, 22:20:46Uygun bir zamanda bu kaplama işi ile ilgili uzun bir yazı yazacağım arkadaşlar. Bu işlemi yapan cihazları üretiyoruz.

O uygun zaman ne zaman gelecek?

Cok pahali cihazlar kullanmadan kendi imkanlarimla metal buhari yogunlastirma teknigi ile cam uzerine metal kaplama yapmam lazim.

Bu pompa meselesi canimi cok sikiyor.

Klasik pistonlu pompalarla ulasacagimiz vakum sartlarinda metali buharlastirmak mumkun olmaz mi?

Isitici gucunu falan artirsak. Hic bir yolu yokmu?

z

Alıntı yapılan: mozkan87 - 23 Eylül 2019, 08:16:35.... erime sıcaklığı 1700°C nin altında olan bütün malzemeler termal yöntemle kaplanabilir. Metal olma zorunluluğu bulunmamaktadır. Yaygın olarak alümünyum, altın, gümüş, bakır, krom, titanyum, magnezyumflorür, silisyummonooksit gibi malzemeler termal olarak buharlaştırılabilir.

Bu teknikle tahta ya da camin ustunu metal buhariyla kaplayamayacakmiyim? Baska bir sey mi demek istedin?

devrecii

Hocam bu difuzyon pompası rahatlıkla elde yapılabilir, yağı da Türiye de 1500tl var.

Cam da Kaplanabiliyor örnek teleskop aynaları. Plastik mesela el feneri reflektörleri hepsi aynı yöntemle.

z

Mesajlardan birinde kullanici hatalarindan dolayi yag cabuk kirlenir dendi. Kirlennesi ne sorun olustur?

Bu ağır yağ yerine cıva kullanılamaz mı?

ahmet2017

Bu konudaki son durum nedir ? @mozkan87  hocam bir anlatım yapacaktınız, niyetiniz halen aynı mı

mozkan87

Merhaba arkadaşlar kusura bakmayın ben yoğunluktan konuyu bile unutmuşum. Eskiden daha çok vaktim oluyordu. Alıntı bildirimi gelmese farkına bile varmazdım.

Gelelim asıl konumuza,
Bu işlemlerin genel adına Physical Vapour Deposition deniyor. En basit ve en az maliyeti olan sistemde Thermal Evaporator olarak geçen sistemler. Ancak bu sistemlerde olmazsa olmaz olan mekanik pompa ve turbomoleküler (veya difüzyon) pompası olması lazım. Sistem vakum seviyesinin 10E-5 torr mertebesine ulaşması gerekiyor. Yani parçacıklar arası mesafenin(mean free path) metre mertebesine gelmesi gerekiyor ki buharlaşan malzeme kaplanacak olan malzemeye saçılmadan ulaşabilmesi gerekiyor.

mozkan87

Alıntı yapılan: z - 21 Şubat 2021, 13:49:04O uygun zaman ne zaman gelecek?

Cok pahali cihazlar kullanmadan kendi imkanlarimla metal buhari yogunlastirma teknigi ile cam uzerine metal kaplama yapmam lazim.

Bu pompa meselesi canimi cok sikiyor.

Klasik pistonlu pompalarla ulasacagimiz vakum sartlarinda metali buharlastirmak mumkun olmaz mi?

Isitici gucunu falan artirsak. Hic bir yolu yokmu?

Maalesef pek uygun olmaz. Bir şeyler kaplarsınız ama daha sonra çok çabuk dökülecektir.
Tahta ya kaplama yapılır mı bilmiyorum ama zannetmiyorum ki olsun. Cam yüzeye gayet güzel kaplama yapılır.

mozkan87

Alıntı yapılan: z - 22 Şubat 2021, 00:21:31Mesajlardan birinde kullanici hatalarindan dolayi yag cabuk kirlenir dendi. Kirlennesi ne sorun olustur?

Bu ağır yağ yerine cıva kullanılamaz mı?

Bir yanlış anlaşılma olmuş kirlenecek lan yağ değil de vakum sistemi kirlenir.
İnce film kaplama işlerinde temizlik(atomik seviyede) oldukça önemli. Yağlı bir yüzeyi yapıştırmaya çalışırsanız yapışmayacağı gibi burada da yüzey temiz olmazsa sağlıklı kaplama yapılamaz.