GSM Booster hakkında

Başlatan Mucit23, 22 Eylül 2019, 20:38:04

Mucit23

Selamlar.

Gsm sinyal yükseltici cihazları ile ilgili bilgisi olan varmı?

Yazlıkta bir komşumuzun evinde telefon hiç çekmiyor. Evin bulunduğu bölge bir dağın eteğinde kalıyor. Şöyle tarif edeyim. İki taraflı bir vadi düşünün vadinin bir yamacında telefon problemsiz çekerken diğer yamacında hiç çekmiyor. Yada çok zayıf çekiyor. İnternete girmeyi geçtim telefonla bile çoğu zaman görüşemiyorsun.

Aliexpress gibi sitelerde bu şekilde gsm booster cihazları satılıyor

Bu cihazlardan bir tane alıp evin çatısına koysam faydası olurmu? Fiyatları 30$ civarı.

Kabil ATICI

Komşunun çatısında cep telefonu çekiyor olsaydı, evet!

Bu cihazın bir antenini telefonun çektiği dağın tarafına, diğer anteni de  komşunun telefonun çekmediği dağın diğer tarafa yerleştirilecek..

Bu cihaz baz istasyonu gibi yada başka bir ifade ile aktarıcı olacak şekilde konumlanacak.
ambar7

Mucit23

Anladığım kadarıyla bu cihazlar repeater yada mesafe arttırıcı gibi çalışıyor. Fakat şöyle bir durum var. Telefon bahsettiğim yerde zayıfta olsa çekiyor. Bazı yerlerde komple şebeke giderken bazı yerlerde zar zor telefon görüşmesi yapılabiliyor. Sinyal çok az geliyor. Muhtemelen dağın eteğinde kör bir noktaya denk geliyor evin bulunduğu yer.

Bu cihazlar harici antenli olduğu için kazancı standart bir telefona göre daha yüksektir diye düşünüyorum. Bu yüzden baz istasyonundan gelen zayıf sinyalleri normal telefonların anlayacağı bir seviyeye yükseltmez mi?

Birde şöyle bir durum var. Evin bulunduğu bölgeden 50-60 metre uzaklaşınca telefon azda olsa çekmeye başlıyor. Evi sanki faraday kafesinin içine yapmışlar.

taydin

Teoride rahatlıkla iş görmesi lazım.

Bu GSM booster'ların asıl uygulama alanı, telefonun baz istasyonuna çok uzak olması nedeniyle sinyalin zayıf olması. Ama sizin durumda sinyal zayıf değil, bir engel nedeniyle size ulaşamıyor. Eğer siz bunu dağın tepesinde çalıştırırsanız, bu cihaz, yeterince güçlü sinyallerle çalışıyor olacak, sadece sinyalin önündeki engelin (dağın) etkisini ortadan kaldıracak.

Ama tabi Çin malı bir ürün alıyorsunuz, herşey olabilir. Kutunun için boş çıkabilir, içine ağırlık yapsın diye taş koymuş olabilirler, veya içine sadece ekranda uyduruk sinyal gücü gösteren bir PIC atmış olabilirler. Geçenlerde 10 tane LM338T aldım, hepsi bozuk çıktı :)
Timur Aydın (mekatronik.org)

sinus

İşyerinde telefonla konuşmak için cam kenarına gitmek gerekiyor. Halbuki şehrin ortasındayız. Çatı metal olduğu için falan diyorlar.

3310 gibi eski telefonlar yenilere göre kat kat daha iyi çekiyor. Çin malı ürünlere güvenemiyorum.

power20

Türkiye'de bunlardan çok var. İşe yarıyor. Gsm aktarıcı gibi kelimeler ile aranabilir.

OptimusPrime

Askerde teli ceken bir yere koyar bluetooth ile konusurduk. Ceken yer dedigimde ufak bir kitapligin 2. rafi. 1 veya 3 degil sadece 2.  :D Milim oynasa cekmezdi  :-\

Buldugun cihaz is gorur gibi.
https://donanimveyazilim.wordpress.com || Cihân-ârâ cihân içredir ârâyı bilmezler, O mâhîler ki deryâ içredir deryâyı bilmezler ||