Transistor sorusu

Başlatan Muyat, 28 Eylül 2019, 12:22:33

Muyat

Resimde F1 anahtarı kapandıgında led1 in oldugu yerden + çıkış ve led2nin oldugu yerden de eksi çıkış alıp bu çıkışları  ne555in + ve - uçlarına girecegim.Normalde kart üzerinde led olmayacak.
F1 anahtarı kapalı iken K1 anahtarı da kapanırsa yukardaki işlemler olmayacak + ve - çıkış vermeyecek yani.
Bu sistem simulasyonda çalışıyor.Ancak karta basıp denedigimde +çıkışın oldugu kısımdaki Q1 ve Q2 transistörleri ısınıyor..Ne yapmalıyım.Diger eksi çıkış veren yerde sorun yok. Ama artı çıkışın oldugu yerde hem transistörler ısınıyor hem de f1 kapalı iken K1 anahtarı da kapanırsa voltaj düşüyor ve çıkış vermeye devam ediyor.

taydin

F1 ve K1 kapalı iken Q1 ve Q2 iletime geçer ve 12V luk kaynağı kısa devre etmiş olursun. Simulasyonda herhangi bir olumsuzluk göremezsin ama gerçek devrede ne olacağı 12V kaynağın akım verme kapasitesine bağlıdır. Eğer güçlü bir kaynak ise her iki transistör de kısa sürede yanar. Senin kaynak herhalde yüksek akım çekildiğinde bayılan bir kaynak o yüzden transistörler hala direniyor :D

Şemayı çok dağınık çizmişsin. Böyle bir şemada hata ayıklamak çok zor olur. Her noktayı her noktaya çizgi ile bağlamak zorunda değilsin. "label" kullanarak da elektriksel bağlantı yapabilirsin. Ayrıca 12V için de bir kaynak portu tamınla ve devrenin her yerinde o kaynak portunu kullan tel çekeceğine. GND için de gereken her yere GND sembolü koy. Az sayıda GND koyup oraya her yerden tel çekmene gerek yok.

Bir soru ile beraber proteus projeyi de eklersen biz de burada deneyip daha yardımcı olacak bilgiler verebiliriz.
Timur Aydın (mekatronik.org)

Muyat

Simulasyon proteus dosyasını ekledim.Yardımcı olur musunuz
https://www.dosyaupload.com/nuZl

taydin

Bu devrenin tasarım amacının da ne olduğunu belirt. NE555'in nasıl çalıştığını anlamak için mi kuruyorsun bir devreyi, yoksa NE555'e belli bir iş mi yaptıracaksın? Nedir o iş?
Timur Aydın (mekatronik.org)

z

Bu semayi ibreti alem olmasi icin saklamak lazim.

Ne olur semalarimizi estetik cizelim.

Meslek liselerinde, yuksek okul ve muhendisliklerde teknik resim dersi konmasinin sebebi budur.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

M.Salim GÜLLÜCE

Bak genç dostum.
işlerine özen göstermezsen hayatında başarılı olamazsın.
Hayatını ve işini daha karmaşık hale getirirsin.

Bak senin devre 10 dakikada ne hale geldi.
Sadece ledleri kaldırdım yerine voltaj probu ekledim çizimlerini elden geçirdim.

Kendinde yapabilirsin.
Arkadaşların belirttiği bu aslında.
Senin çiziminle bişey anlaşılması imkansız.
Ama benim düzenlediğim şekliyle mesleğe uzak olanlar bile rahatça anlar.
Şimdi bunun üzerinden arkadaşların sorusuna cevap ver öncelikle.

Buradaki linktende dosyanın son halini indirebilirsin.
    Senin Dosyan

Muyat

Yapmak istedigim şey sabit akımlı bir led sürücüsünün dim girişine ne555in 3nolu ucundan pwm akıtarak led kontrolü yapmak idi.Bu nedenle yukardaki devre ile ne555in besleme uçlarını tetikletecegim.İstedigimi de şu an itibariyle yaptım..
Eksi çıkış kısmında sorun yoktu zaten.Artı çıkış kısmında sorun vardı onu da aşagıdaki gibi hallettim.
K1 Anahtarı kapanınca Q2nin kollektor ucuna baglı 10k direnç, Q1in beyz ucunda gerilimi bölerek Q1 transistörünün iletime geçmesini önlüyor.Bu arada uyarı için teşekkürler.Transistörleri yeni ögreniyorum.
Salim hocam senın çizdigin şemada Q1in emiter ucundan gelen artı ,Q2nin collektor ucundan eksiyle birleşerek kısa devre olmuyor mu?Teşekkürler
Keni düzenlendigim  dosya linki : https://www.dosyaupload.com/rHeN

OptimusPrime

Bu duzenlenmis hali mi?  :D

Biraz transistorlu devre semalarina goz atsan iyi olacak gibi. Cizimin oldukca kotu.

Transistorlu devre tasarimlarina da calis derim. Transistor nasil anahtarlama elemani olarak kullanilir, nasil sabit akim kaynagi yapilir gibi.

Oldukca zevklidir bu transistor isleri.
https://donanimveyazilim.wordpress.com || Cihân-ârâ cihân içredir ârâyı bilmezler, O mâhîler ki deryâ içredir deryâyı bilmezler ||

M.Salim GÜLLÜCE

Alıntı yapılan: Muyat - 28 Eylül 2019, 22:58:50Yapmak istedigim şey sabit akımlı bir led sürücüsünün dim girişine ne555in 3nolu ucundan pwm akıtarak led kontrolü yapmak idi.Bu nedenle yukardaki devre ile ne555in besleme uçlarını tetikletecegim.İstedigimi de şu an itibariyle yaptım..
Eksi çıkış kısmında sorun yoktu zaten.Artı çıkış kısmında sorun vardı onu da aşagıdaki gibi hallettim.
K1 Anahtarı kapanınca Q2nin kollektor ucuna baglı 10k direnç, Q1in beyz ucunda gerilimi bölerek Q1 transistörünün iletime geçmesini önlüyor.Bu arada uyarı için teşekkürler.Transistörleri yeni ögreniyorum.
Salim hocam senın çizdigin şemada Q1in emiter ucundan gelen artı ,Q2nin collektor ucundan eksiyle birleşerek kısa devre olmuyor mu?Teşekkürler
Keni düzenlendigim  dosya linki : https://www.dosyaupload.com/rHeN

zaten senin devrenin ısınma sebebide oydu.
Çizimin çok karışık olduğundan bunu farkedemiyorsun bile.

Tamamen senin çiziminin sadeleşmiş hali.
Kontrolünü tekrar yap.

Ayrıca 555 için böyle bir devreye ihtiyacın yok.
555 e beslemeyi ver kontrol etmek istiyorsan 4 nolu ucundan çıkışını on off yapabilirsin.
PDF inden incele.