abb acs 550 sürücü parçaları

Başlatan restore, 30 Eylül 2019, 23:21:53

restore

merhaba elimde arızalı bir sürücü var . tamir etmeye çalışıyorum. girişinde diyot ve  ac taraftaki kapasiteler arızalı görünüyor . sorun kapasitelerin sızıntı sonrası kısadevre ve diyot  kısadevresi olabilecegini düşünüyorum siz ne önerirsiniz ?  bu parçaları değiştirip devam etme ihtimalim var mıdır ? parçaları nerden temin edebilirim ? 
yardım ederseniz çok memnun olurum. teşekkürler. iyi günler.

taydin

Muhtemelen o gördüğünüz ikincil arızadır. Genelde olay MOSFET'lerin kısa devre olması ile başlar ve zincirleme olarak AC tarafındaki köprü diyot ve bazan de filtre kapasitörleri buna bağlı olarak giderler.
Timur Aydın (mekatronik.org)

restore

igbt yi kontrol ettim fakat kısadevre göremedim.  şöyle düşünüyorum . panelden veriyi almak için dc filtre hattının girişine yani 3 faz diyot cıkışına tek faz diyot ile dogrulttugum 220 yi seri lamba ile versem  panelin smps devresine yetecek gerilimi saglayabilir miyim ?

restore

Alıntı yapılan: taydin - 30 Eylül 2019, 23:46:59Muhtemelen o gördüğünüz ikincil arızadır. Genelde olay MOSFET'lerin kısa devre olması ile başlar ve zincirleme olarak AC tarafındaki köprü diyot ve bazan de filtre kapasitörleri buna bağlı olarak giderler.
üstelik igbt hatlarında bir deformasyon yok.  yanmış olan kısım diyot giriş baglantı noktası ve kondansatörler. varistörler saglam

taydin

Alıntı yapılan: restore - 01 Ekim 2019, 00:44:24igbt yi kontrol ettim fakat kısadevre göremedim.  şöyle düşünüyorum . panelden veriyi almak için dc filtre hattının girişine yani 3 faz diyot cıkışına tek faz diyot ile dogrulttugum 220 yi seri lamba ile versem  panelin smps devresine yetecek gerilimi saglayabilir miyim ?

Olabilir. Birçok SMPS çok geniş bir voltaj aralığında çalışabiliyor. Çalışma aralığını veren bir dokümantasyonu yok mu?

taydin

Alıntı yapılan: restore - 01 Ekim 2019, 00:53:52üstelik igbt hatlarında bir deformasyon yok.  yanmış olan kısım diyot giriş baglantı noktası ve kondansatörler. varistörler saglam

Belki de yıldırım düşmüştür.

yas

Çok yüksek ihtimal şebeke tarafına yıldırım gibi duruyor. Bu arada ACS550 lerin 3 faz doğrultucu dan sonraki bara gerilimi 590 VDC civarında. Sürücü 2 faza da kalsa eğer ki yükü besleyebiliyorsa çalışmaya devam edebiliyor. Eğer 220 VAC ile smps tarafı çalışmayacak olursa atölye ortamında 380 VAC yoksa 220/380 izolasyon trafosu varsa onunla smps çalıştırılabilir.

restore

Biraz once 220 ac yi dogrultup kondansator hattina verdim. Fan calisti ekranin isigi yandi ama yazilar yok. Bir sure sonra fan kesildi isik hala var. Anladigim kadariyla guc kati saglam . Panelde 24 v dc goruluyor. Ama yazilarin olmamasinin nedeni guc katinda voltajin beklenenden dusuk olmasi olabilir mi ? Voltaj ok olmadigindan panel devreye girmiyor olabilir mi ? Ne dersiniz ? Ev sartlarinda 3 faz yok. En azindan panele yazilimi alsam olacak. 3 faz diyot alip denesem care olur mu yoksa panel zarar gormusmudur ?

yas

O durumda "F0006" diye bir hata vermesi gerekli. Güç katı normal çalışıyorsa X1 konnektörünün 10 ve 11 numaralı terminallerinden 24 VDC gerilim ölçebiliyor olman lazım.

restore

Alıntı yapılan: yas - 01 Ekim 2019, 14:48:01O durumda "F0006" diye bir hata vermesi gerekli. Güç katı normal çalışıyorsa X1 konnektörünün 10 ve 11 numaralı terminallerinden 24 VDC gerilim ölçebiliyor olman lazım.
evet var . 

daha sonra trafo yardımı ile 390 dc bara voltajına cıktım. yine yazı gelmedi .  hata ledi de yanmıyor . led yeşil yanıyor .

yas

Hiç rast gelmedim ama belki panelde bozulmuş olabilir. Paneli başka sürücüde deneme şansın varsa bir dene bence.

restore

ilginiz için teşekkür ederim.