BLDC motor sürücü için hangi mikro denetleyici kullanmalıyım

Başlatan aranelluinwe, 02 Ekim 2019, 10:25:03

aranelluinwe

Selamın Aleyküm iyi günler elimde 1 ve 2 kw lık 2 tane bldc motor var ve bunları sürmem gerekiyor ama başlamadan önce arduino kullanmayı düşünüyordum ama sonra hızı(hall efectlerden input alıp hemen karar verebilcekmi) yeter mi pic yada arm tabanlı mikro denetleyici mi kullansam diye düşünmeye başladım.
Sizce ne yapmalıyım hangi mikro denetleyici kullanmalıyım (tercihlerim arasında arduino ve pic var)
Şimdiden teşekkür ederim

rree

Mikro denetleyicilerin içinde hazır motor kontrol  veya uygun pwm ünitesi olan denetleyiciler işini görür. Ben Ccs ile  DSPIC33FJ32MC202 dsp tam sinüs yapmıştım.

aranelluinwe

Ama yapmam gereken devrede bütün parçaların hazır olmaması lazım yani  benim sürücü de kullanacağım malzemeler mosfet sürücü mosfet opto tarzı yoksa kabul etmiyorlar
Yani benim mikro denetleyiciden pwm i ır2110 yollayıp mosfet sürüp anahtarlama yapmam lazım ve bu arada hall efectlerdrn ferd back almam lazım

rree

Ünite derken hazır değil. Sinüs dalgasını örnekleme hesaplarını yapacaksın. Üç faza göre kaydırma datalarını elde edeceksin , V/f oranı, zaman kesme, ölü zaman ayarları, vs akım kontrolü işlemlerin olacak. DSPIC33FJ32MC202 dokümanını incele.

pwr_24

Alıntı yapılan: rree - 02 Ekim 2019, 20:10:44Ünite derken hazır değil. Sinüs dalgasını örnekleme hesaplarını yapacaksın. Üç faza göre kaydırma datalarını elde edeceksin , V/f oranı, zaman kesme, ölü zaman ayarları, vs akım kontrolü işlemlerin olacak. DSPIC33FJ32MC202 dokümanını incele.

BLDC motor sürmeden bahsediyor V/f asenkron motor sürmede kullanılır bldc motoru Trapezoidal Control ile sürülür. Eğer kontrol sistemin karışık değilse 8 bit MCU işini görür github da bolca örnek var PID kontrollü. Yok endüstriyel ve günümüz şartlarına uyum sağlasın diyorsan ARM mimarili 32 bit MCU ları veya dsp özelliği olan MCU lar olur

M.Salim GÜLLÜCE

PIC32MK xxx MC serisi özel olarak motor kontrol amaçlı olarak tasarlanmıştır.
PWM çıkışları müthiş gelişmiş olup 12 kanal PWM çıkışı alman mümkün.
İncelemeni tawsiye ederim.

Tek problemin işlemcinin PDF ini hatmetmek zorunda kalman olacak. ;)