Mıkrodenetleyici ile IGBT sürmek ?

Başlatan samedkutuk, 16 Ekim 2019, 18:43:07

samedkutuk

Arkadaşlar merhaba yaklaşık 600V ve 30 Amper lik Igbt süreceğim
daha önce incelediğim devrelerde hep ikili kullanıldığını gördüm
aslında daha önce çalışmadığım bir alan olduğu için biraz denemekte de karamsarım
Bir mikrodenetleyici ile IGBT ile nasıl sürebilirim ?
tecrübeli arkadaşlardan yardımlarını bekliyorum
herkese iyi çalışmalar dilerim :-)
samedkutuk

samedkutuk

arkadaşlar böyle bişey budum nekadar doğru sizce ?

samedkutuk

OG

IGBT mcu ile basitçe sürülebilir ancak,
600V 30A yük için, hazır bir driver chip
veya
aynı işi yapacak kendi dizaynınız bir sürücü olmasını tavsiye ederim.

Yük'ün türü (yük akım açısı, endüktifliği vs) en önemli konu.

Konuya yeni başlayan için Hazır bir driver en doğru yöntem olur.
Aksi halde dakika 1 gol 1 IGBT'ler gümleyebilir.

Süreceğiniz YÜK nedir paylaşmazsanız cevaplar havada kalır.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

M.Salim GÜLLÜCE

Alıntı yapılan: samedkutuk - 16 Ekim 2019, 19:16:25arkadaşlar böyle bişey budum nekadar doğru sizce ?

Bu devre sadece tek atımlık bir devre olduğundan pek önem arzetmez.
Ama yüksek frekansta inverter gibi bir devrede kullanmak bambaşka birşey.
2 yıllık bir çalışmamın sonucunu önümüzdeki aylarda göreceğim.
Bi hayli prototip çalışmasının sonunda nihayet ancak 30 KW prototip çalışmasına ulaşmayı sağladık.
2 yıl derken arada diğer projelerle ve işlerle beraber yürütüldüğünden ağır aksak gitmekte.

Yapmayı düşündüğün devreye bağlı olarak tavsiyelerde bulunabiliriz.
Biz alçak frekans inverteri tasarladığımızdan PIC32MKxxxxMC serisi MCU ile çok kanallı PWM olayını hallediyoruz.
Baştan söyleyeyim epeyce çetrefilli bir işlemci.
Daha uygun başka çiplerde kullanabilirsiniz tabiiki.

AMA IGBT nin ANA MEVZUSU DRIVER...!!!
Aşağıdaki çip ve uygulamaya dikkat.
İzole driver beslemesi şart.

analog06

M.Salim GÜLLÜCE

Alıntı yapılan: analog06 - 16 Ekim 2019, 23:23:40Hocam https://www.direnc.net/vla542-01r-igbt-driver-5a-25kv-20khz  Böyle bişey deneyebilirsiniz

İllaki izole Driver beslemesi bundada gerekli.
Kaldıki bir entegre yerine bir modül..

analog06

Alıntı yapılan: Mehmet Salim GÜLLÜCE - 16 Ekim 2019, 23:37:25İllaki izole Driver beslemesi bundada gerekli.
Kaldıki bir entegre yerine bir modül..

Hocam o konuda tabiki haklısınız arkadaş belki modülün avantajlarına ihtiyaç duyabilir die bunu önerdim önceliğimiz fiyat performans ise tabiki entegre olur ayrıca izole beslemesi için de https://www.digikey.com/product-detail/en/powerex-inc/VLA106-24242/835-1062-ND/1989714 şöyle bir tavsiye verebilirim

Yuunus

gate driver icin sahsen en iyi cozum pulse trafosu bence izolasyonu baya iyi 500 khz anahtarlama frekansinda bile sorun yasatmiyor, neden hep entegre oneriliyor anlamiyorum, bilmedigim bir sakincasi mi var diye merak ediyorum acikcasi, tamam biraz iscilik istiyor ve malzeme biraz fazla ama yillardir kullanirim kolay kolay da ariza vermiyor, yuksek guclu PC power supply semalari Half bridge olsun, Full bridge olsun cogu pulse trafolu tasarimlar.

analog06

Alıntı yapılan: digiman - 17 Ekim 2019, 00:20:29gate driver icin sahsen en iyi cozum pulse trafosu bence izolasyonu baya iyi 500 khz anahtarlama frekansinda bile sorun yasatmiyor, neden hep entegre oneriliyor anlamiyorum, bilmedigim bir sakincasi mi var diye merak ediyorum acikcasi, tamam biraz iscilik istiyor ve malzeme biraz fazla ama yillardir kullanirim kolay kolay da ariza vermiyor, yuksek guclu PC power supply semalari Half bridge olsun, Full bridge olsun cogu pulse trafolu tasarimlar.
hocam örnek bi tasarım paylaşmanız mümkünmü

z

Alıntı yapılan: digiman - 17 Ekim 2019, 00:20:29gate driver icin sahsen en iyi cozum pulse trafosu bence izolasyonu baya iyi 500 khz anahtarlama frekansinda bile sorun yasatmiyor, neden hep entegre oneriliyor anlamiyorum, bilmedigim bir sakincasi mi var diye merak ediyorum acikcasi, tamam biraz iscilik istiyor ve malzeme biraz fazla ama yillardir kullanirim kolay kolay da ariza vermiyor, yuksek guclu PC power supply semalari Half bridge olsun, Full bridge olsun cogu pulse trafolu tasarimlar.

Eğer duty belli bir değerin etrafında küçük salınımlar yapacaksa trafo kullanabilirsin fakat duty çok geniş aralıkta değişiyorsa bu durumda trafo kullanamazsın. Kullanmak için inanılmaz numaralar yapman gerekir ki bu durumda attığın taş ürküteceğin kurbağalara değmez. (Bir peryodda trafodan akacak akımın integrali sıfır olmazsa trafo doyuma gider.)

Bu nedenle smps gibi uygulamalarda trafolu gate sürücü devrelerine rastlarken, geniş aralıkta devir sayısı değiştirilen motor sürücülerde trafolu gate sürücülere rastlayamazsın.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

Yuunus

Hocam zaten smps icin yazdim verdigim orneklerde onun uzerine, uzun duty sureli anahtarlama yapilacaksa ordada tercihim birkac tane izoleli guc kaynagi olurdu.yogutr meselesi yani.

Erol YILMAZ

z hocam konuya ışık tuttuğun için teşekkürler. Trafolu gate drive için boyle bir bilgiye denk gelmek kolay olmazdi.

M.Salim GÜLLÜCE

Alıntı yapılan: digiman - 17 Ekim 2019, 00:33:42http://danyk.cz/s_atx_en.html

Verdiğin örnek dewrelerde IGBT kullanılmıyor.
Sadece Transistör..

Mesela burada IGBT nin emmoğlusu Mosfet kullanılmış ama trafo ile sürülmüyor.

samedkutuk

Arkadaşlar hepinizin yanıtları için teşekkür ederim yorumlarınızı inceledim. benim yapmak istediğim aslında sadece anahtarlamak ve frekansı yüsek bir nahtarlama da yapmayacağım 2 saniyede bir defa bu yükü açıp kapatacağım.
sizin de dediğniz gibi basit ve yalıtımsız bir devre peki böyle bir iş için yeterli midir?
yada bu iş için netür bir devre ile sürmek gerekir.
samedkutuk