Mıkrodenetleyici ile IGBT sürmek ?

Başlatan samedkutuk, 16 Ekim 2019, 18:43:07

M.Salim GÜLLÜCE

Alıntı yapılan: samedkutuk - 17 Ekim 2019, 10:38:43Arkadaşlar hepinizin yanıtları için teşekkür ederim yorumlarınızı inceledim. benim yapmak istediğim aslında sadece anahtarlamak ve frekansı yüsek bir nahtarlama da yapmayacağım 2 saniyede bir defa bu yükü açıp kapatacağım.
sizin de dediğniz gibi basit ve yalıtımsız bir devre peki böyle bir iş için yeterli midir?
yada bu iş için netür bir devre ile sürmek gerekir.

İndüktif yük değilse tek IGBT ilede Bildiğin mos sürme yöntemiyle kullanabilirsin.
Optik yalıtım açısından TLP 250 optocoupler önerebilirim.
Aynı işi Mosfet ilede yapabilirsin.
Çok yüksek akımlı Mosfet war lakin bu voltaja uygun olanı warmıdır ona bakmak lazım.

Özdisan dan araştırabilirsin.
Web sayfalarında Çok güzel bir indexleme filtre sistemleri war.

sezgin05

Buradan başlayabilirsiniz.

Yuunus

En altta mosfet icin sema var ama arkadas zaten bunu aramiyor.
http://danyk.cz/s_atx06m.png

samedkutuk

@Mehmet Salim GÜLLÜCE , @sezgin05  bu şemayı IGBT sürmek için kullanabilirim ozaman doğru mu anladım çünkü mos sürmek ile aynı olay demiştiniz eğer yüksek frekanslı veya dutty li işlemler yapmıyorsakk?
samedkutuk

sezgin05

1K dirence iki adet 18v zeneri sırt sırta bağlarsanız daha sağlam olur.

HAKKITANIR

Alıntı yapılan: sezgin05 - 17 Ekim 2019, 15:16:491K dirence iki adet 18v zeneri sırt sırta bağlarsanız daha sağlam olur.

zenerler 1K dirence paralel bağlanacak galiba uçları nasıl duracak?
şemadaki 1K direnç ne işe yarıyor sorabilir miyim?
TLP250 çalışmazken zaten TLP250 nin 5 nolu pin beslemesi direkt Mosfet geytine verilir.
TLP250 5-8 nolu pin besleme voltajları 18 V. altındaysa genelde 15 V. öneriliyor gördüğüm kadarıyla.
18 V. zenerlere ve 1K (şemada R3) dirence gerek kalır mı hala?

Direnç TLP250 bozulur kesime gidemezse diye koruma amaçlı mı? Kullanılıyor. Yada mosfet kesime giderken daha yavaş mı davranıyor o direnç kesime gitme süresini uzatabiliyor mu?

M.Salim GÜLLÜCE

Alıntı yapılan: samedkutuk - 17 Ekim 2019, 12:59:10@Mehmet Salim GÜLLÜCE , @sezgin05  bu şemayı IGBT sürmek için kullanabilirim ozaman doğru mu anladım çünkü mos sürmek ile aynı olay demiştiniz eğer yüksek frekanslı veya dutty li işlemler yapmıyorsakk?

Evet aynen öyle..
Zira hem mosta hemde IGBT de anahtarlamada lineer bölgede kalması transistör üzerinde enerji açığa çıkmasına neden olur. Sen 2 saniyede bir anahtarlayacaksan doğru sürmek şartıyla anahtarlama kaybı yok farzedilebilir.
Eklediğim şema mos sürmek içindir.
Aynısını kullanabilirsin.
Belki gate direncini kullanacağın transistörün yapısına göre düşürmen gerekebilir.
IGBT de Gate için gate direncine paralel deşarj da iletime geçecek şekilde 4148 yada BAV serisi bir diyodu paralel bağlaman uygun olur.

Verdiğim devredeki mosfet yerine sana uyanı kullan ancak Z404 ve D402 kullanılmamalı.
Eğer bobin yada trafo gibi bir yük kullanacaksan yükün iki ucu arasına Snubber devre eklemen gerekir.

ibra

Alıntı yapılan: Mehmet Salim GÜLLÜCE - 17 Ekim 2019, 21:26:32Evet aynen öyle..
Zira hem mosta hemde IGBT de anahtarlamada lineer bölgede kalması transistör üzerinde enerji açığa çıkmasına neden olur. Sen 2 saniyede bir anahtarlayacaksan doğru sürmek şartıyla anahtarlama kaybı yok farzedilebilir.
Eklediğim şema mos sürmek içindir.
Aynısını kullanabilirsin.
Belki gate direncini kullanacağın transistörün yapısına göre düşürmen gerekebilir.
IGBT de Gate için gate direncine paralel deşarj da iletime geçecek şekilde 4148 yada BAV serisi bir diyodu paralel bağlaman uygun olur.

Verdiğim devredeki mosfet yerine sana uyanı kullan ancak Z404 ve D402 kullanılmamalı.
Eğer bobin yada trafo gibi bir yük kullanacaksan yükün iki ucu arasına Snubber devre eklemen gerekir.

Hocam sizin şema neden bu kadar fazla ekipman içeriyor bunun nedenini anlayamadım. Sizden önceki yorumda da bildirildirilmiz zaten. Aşağıdaki devrede eksik olan nedir?
https://pasteboard.co/ICregZ6.jpg
A_C5h5n5

M.Salim GÜLLÜCE

Alıntı yapılan: ibra - 17 Ekim 2019, 23:27:17Hocam sizin şema neden bu kadar fazla ekipman içeriyor bunun nedenini anlayamadım. Sizden önceki yorumda da bildirildirilmiz zaten. Aşağıdaki devrede eksik olan nedir?
https://pasteboard.co/ICregZ6.jpg
Fazla ekipman yok sadece gerektiği kadar.
Sizin koyduğunuz resimden pek birşey anlaşılmıyor açıkçası.
Sanki optik yalıtım gibi ama net belli değil

Melih1802

R408 100R çok büyük gibi. Deşarj da sorun çıkartabilir. 10R daha uygun olacaktır.

M.Salim GÜLLÜCE

Alıntı yapılan: Melih1802 - 18 Ekim 2019, 01:17:07R408 100R çok büyük gibi. Deşarj da sorun çıkartabilir. 10R daha uygun olacaktır.
IGBT olsa problem olabilir tabiiki.
Ama şemadaki transistör için ve kullandığımız frekans için bize yeterli.
Kullanacak arkadaşlar kendilerine göre değiştirecekler.
Zaten transistörde 600 voltluk değil ama arkadaş ona göre transistör kullanacak ona göre gate direnci seçecek.
Hatta deşarj için ayrıca diyor direnç kullanmak zorunda kalabilecek.

tunahanfıtlamak

ozaman konuyu takip ettiğim kadarıyla hocamıza uygun kolay uygulanabilir şöyle bir devre tavsiye etmemizde bir sakınca var mıdır ?

Melih1802

TLP250 nin çıkışı ile gate arasına bir şey koymaya gerek yok. TLP250 bunları ortadan kaldırmak için zaten.

tunahanfıtlamak

Anahtarlanan voltaj için koruma diyodu atmışlar sırt sırta 2 adet gerekli gibi görünüyor TLp nin iç yapısında bu güvenlik önlemi alındığı için mi 2 zenere gerek yok anlamadım
biraz açar mısınız hocam

samedkutuk

arkadaşlar hepinize ayrı ayrı teşekkür ederim verdiğiniz bilgiler benim için çok değerli IGBT yi sürmek için verdiğiniz bilgiler ışığında bi devre çıkardım ve en kısa zamanda deneyip sonuçları nuradan yazacağım.
dileğim o ki forma IGBT tetiklemek için giren bir kişi adım adım aşamaları okuyarak sağlıklı çalışan bir tetikleme işini başlangıç olarak yapabilsin.
Bu paylaştığım devrede sizce eksik yada yanlış olan bişey var mıdır ?
samedkutuk