Mıkrodenetleyici ile IGBT sürmek ?

Başlatan samedkutuk, 16 Ekim 2019, 18:43:07

samedkutuk

Alıntı yapılan: Melih1802 - 19 Ekim 2019, 11:37:53TLP250 nin çıkışı ile gate arasına bir şey koymaya gerek yok. TLP250 bunları ortadan kaldırmak için zaten.
@Mehmet Salim GÜLLÜCE nin paylaştığı uygulamada konulmuş @Melih1802 sadece extra emniyet amaçlı mı?
samedkutuk

Melih1802

TLP250 nin katolog değerlerine baktığında 3Amp olduğunu görürsün. Mosfet sürücüsü gate sürerken 3 AMP nerede kullanılır? 3Amp gate içindeki kapasite nin şaseye çekilirken işe yarar. Eğer gate kapasitesini direnç üzerinden boşaltmaya çalışırsan direnç orada akım sınırlayıcı olur ve boşaltma ve doldurma süresince bu direnç TLP250 nin görevini yapmasına direnç gösterir. TLP250 iç yapısını incelersen başka çevre birime gerek olmadığını göreceksin.

samedkutuk

Alıntı yapılan: Melih1802 - 20 Ekim 2019, 20:11:36TLP250 nin katolog değerlerine baktığında 3Amp olduğunu görürsün. Mosfet sürücüsü gate sürerken 3 AMP nerede kullanılır? 3Amp gate içindeki kapasite nin şaseye çekilirken işe yarar. Eğer gate kapasitesini direnç üzerinden boşaltmaya çalışırsan direnç orada akım sınırlayıcı olur ve boşaltma ve doldurma süresince bu direnç TLP250 nin görevini yapmasına direnç gösterir. TLP250 iç yapısını incelersen başka çevre birime gerek olmadığını göreceksin.

Ozaman 10R bir direnç ile direk gate tetiklemem yeterli,G-E arası paralel direnci ve diyotları kaldıracağım. :-)
peki teşekkür ederim
Malcemeler gelir gelmez deneyeceğim.
samedkutuk

M.Salim GÜLLÜCE

Alıntı yapılan: samedkutuk - 20 Ekim 2019, 00:07:05@Mehmet Salim GÜLLÜCE nin paylaştığı uygulamada konulmuş @Melih1802 sadece extra emniyet amaçlı mı?
Yalnız bizim Tasarımımız MOS içindir.
Ayrıca 1K gibi bir gate-emitter direnci 10 ohm ile sürüldüğünde pek etkisi olmaz.
Zaten oluşturduğun şema birkaç saniyede bir tetik vermen açısından sıkıntı yapmaz.
Ancak bir kaç kilo Hertz lere çıkarsan TLP 250 ile de sürmek için deşarjda negatif sürmeyede ihtiyacın olacaktır.
Yani tasarımın çok çabuk yanar. Ben çok TLP 250 yaktım.

Zenerleride kaldırmamanda fayda war.
Herhangi bir nedenle gate e gelecek limiti aşan voltajları bloke eder.
Biz TLP yi 24 le beslerken Gate e 15V üstü koruma da veriyoruz.
Gerek mos gerek IGBT için gerekli.
Yoksa sık sık besleme pikleri yüzünden Transistörlerini yersin.

samedkutuk

Alıntı yapılan: Mehmet Salim GÜLLÜCE - 21 Ekim 2019, 15:44:36Yalnız bizim Tasarımımız MOS içindir.
Ayrıca 1K gibi bir gate-emitter direnci 10 ohm ile sürüldüğünde pek etkisi olmaz.
Zaten oluşturduğun şema birkaç saniyede bir tetik vermen açısından sıkıntı yapmaz.
Ancak bir kaç kilo Hertz lere çıkarsan TLP 250 ile de sürmek için deşarjda negatif sürmeyede ihtiyacın olacaktır.
Yani tasarımın çok çabuk yanar. Ben çok TLP 250 yaktım.

Zenerleride kaldırmamanda fayda war.
Herhangi bir nedenle gate e gelecek limiti aşan voltajları bloke eder.
Biz TLP yi 24 le beslerken Gate e 15V üstü koruma da veriyoruz.
Gerek mos gerek IGBT için gerekli.
Yoksa sık sık besleme pikleri yüzünden Transistörlerini yersin.

Ben de derinci kaldırdım diyotları emniyeten kaldırmayım demiştim  :)
ben 24v ile sürmeyeceğim 15V ile besleyeceğim sizce bu devrede TLP250 düzgün çalışır mı ?

samedkutuk

M.Salim GÜLLÜCE

IGBT nin emiter çıkışı anlaşılmaz karmaşada..
Diğer mesajında ayrıntılı olarak sorguladım.

samedkutuk

Alıntı yapılan: Mehmet Salim GÜLLÜCE - 22 Ekim 2019, 17:18:57IGBT nin emiter çıkışı anlaşılmaz karmaşada..
Diğer mesajında ayrıntılı olarak sorguladım.

mesajınızı dikkatli okudum ve yanıtladım.
Emiter ile kafamda halen bir karmaşa var çünkü :)
çözemedim
samedkutuk