Smps Patlaması

Başlatan rayman, 16 Ekim 2019, 19:40:31

OptimusPrime

Alıntı yapılan: rayman - 17 Ekim 2019, 10:52:41Çıkış voltajım 2x75 volt dc. 150 volt eder. 310 volt tampon doğrultucu. Ancak bu voltaj ile çıkış voltajını toplamak neden ? hepsi birbirine seri değil ki ? Trafonun ucunda bağımsız oluşan harici bir yük gibi düşünüyorum. Diğer smps tasarımlarındada böyle. Her zaman bu voltajlara yakın çıkış alıyorlar.. Ayrıca transistörlerim 400 volt olsa bile ikili çalışıyor ve 800 volt eder . İki sinyali kuvvetlendirdiği için.

Haklisin. Yarim kopru bu tr uzerindeki gerilim Vin i gecmiyor.  ::ok

Modifiye ettigin sekilde devre semasini koymanda fayda var. Bazi degisikliklerden bahsediyorsun. Semaya goz atmakda fayda var.
https://donanimveyazilim.wordpress.com || Cihân-ârâ cihân içredir ârâyı bilmezler, O mâhîler ki deryâ içredir deryâyı bilmezler ||

rayman

Dostlar  , ir2110 nun çıkışındaki pad kopmuş bugün  devreye bakınca  anladım ondan olmuş olmalı.  Ancak tek mosfet ile çalışması bunca zamana kadar beni daha çok  şaşırtıyor

OptimusPrime

@Sozuak
Bilemiyorum hocam. Ben guc elektronigi derside aldim, birkac sene bunun uzerine de calistim ama bir turlu isinamadim. Bu smps isleri beni sarmiyor acikcasi.  ::)
https://donanimveyazilim.wordpress.com || Cihân-ârâ cihân içredir ârâyı bilmezler, O mâhîler ki deryâ içredir deryâyı bilmezler ||

Sozuak

Teşekkür ederim. Benim de çok alakalı olduğum bir alan değil. Eskiden Ankara'da seslendirme konusunda isim yapmış bir insandı rahmetli babam. 95 de erken vefatından sonra o işleri bıraktım. Kaliteli cihazlar vardı smps ile çalışan. O zamanlar ne  teknik ne de malzeme yoktu. İçimde ukdedir.  İşten güçten o işlere hiç girişemedim.  O nedenle merak ettim sordum. Mesela bir ara pc güç kaynağı ile oto amfi çalıştırmak moda idi. Güç kaynakları  o darbeli akıma uzun süre dayanamıyordu. Oysa binlerce watt güce saatlerce dayanabilen modelleri görünce demek ki yapılabiliyormuş artık dedim ve kaldım.

rayman

Bu devreyi Igbt İle sürmek istiyorum varmı böyle bir uygulama Igbt sürmek için.

bedavainternet

IR2120 gibi driverlar pişmanlıktır. Eğer onu kullandıysanız geçmiş olsun.

rayman

Ne öneriyorsun peki ? Buradaki Gate Drive devresini İr2110 yerine yapayım ozaman.

M.Salim GÜLLÜCE

Alıntı yapılan: rayman - 19 Ekim 2019, 12:52:44Ne öneriyorsun peki ? Buradaki Gate Drive devresini İr2110 yerine yapayım ozaman.

IGBT sürmek dahada problemli bir iş.
kıldan tüyden etkilenen yapı.
Bi sürü dikkat edilmesi gereken tasarım özellikleri war.

Driver konusunda ise
Senin kullanacağına uygun birini buradan seçmen gerekir. ("Gate Charge" akımına uygun olmalıdır)
https://www.broadcom.com/products/optocouplers/industrial-plastic/isolated-gate-drive-optocouplers/gate-drives/

iki IGBT süeceğine göre HCPL 315J sanki sana daha uygun gibi.
50 amper 1200 volt IGBT ler war özdisanda onları kullanabilirsin.

Ama dediğim gibi problemli.
Özellikle Driverlar izole dual voltaj isterler.

şuradaki belgeyide bir incelemeni tavsiye ederim.
http://www.tij.co.jp/jp/lit/ug/tiduc70a/tiduc70a.pdf

rayman

Kaynak makinelerinden bir sürü arizali igbt çıktı.  Ölçünce collector emitor arasi diyot görüyorum  normal gibi , ancak devrede problem  çıkarıyor.  Sanirim tc4220 ile sürülüyor  6a mosfet sürücü.  Ancak bu igbt lerin testini nasil yapabilirim ? Galiba bu igbt ler içlerindeki  mosfet kısmı bozuluyor  o yuzdeb ölçemiyorum tam.sağlamlık  kontrolu nasıl  yapılıyor  ?

Erol YILMAZ

Basit bir %60 pwm test duzeneginde test edilebilir...

bedavainternet

Birincisi başkasının internete koyduğu ne üdü belirsiz bir devreyle yola çıkıp kendine tasarımcı diyorsan problem var.

İkincisi devrede milattan önce kalma akım kontrolü olmayan SGxxxx tipi bir entegte kullanılıyor. Voltaj modda çalışan bu entegrenin yüksek güçlerde problem çıkarması çok olası. Current Mode Controller diye google amcaya sorup güzel bir push pull entegresi bulmalısınız.

Üçüncüsü bootstrap kullanan IRxxx cacık kürek driverlar yüksek gerilimde hep problemdir. Voltaj zıplamaları olur, mosfetlerin GND'si anlık da olsa negatif gerilime gider, dert babam dert. Adam akıllı ürünlerde burada en azından TLP250 gibi bir opto izole driver hadi o da olmadı pulse trafosu görürüz. Bu devre masaüsünde problem çıkarmaz çalışır ama sahada bir gerilim zıplaması gelse evlere şenlik.

Dördündücü devrede gaipten bir akım trafosu bağlayıp sözde fazla akım gelirse shutdown ucundan kapansın demişler ama dünyanın en tehlikeli işi. Orada bir çok aç/kapa sinyali oluşabilir. Bu trafonuzu doyuma götürebilir. Bir çok sıkıntı. IRxxxx'li devrenin çalışmasını da bozar.

Beşincisi bu işi seriye dökecekseniz artık günümüzde çok güzel entegreler var. Half bridge de artık atla deve değil, trafosu dahi çok basit. Bunlara yönelmeniz lazım yoksa kafanız daha çok ağrır emin olun.

Altıncısı, yok yukarıdaki 5 madde bana çok karışık geldi derseniz, devredeki patlatacağınız malzemeleri düşünün, bir profesyonelden tasarım desteği alın. Emin olun daha karlı çıkarsınız.

rayman

Yukarıdaki devre Half Bridge zaten. Ayrıca İr2110 için dediğinize katılıyorum tamamen saçmalık , yüksek gerilimlerde izalasyonu delinebiliyor. Bunun için yukarıdaki başka devrede olan mosfet driver trafosu var . Ancak yukarıdaki devreninin frekansına göre primer vede sekonderi sarılmış olabilir o yüzden sargıları fazla gelebilir . Mesela smps tasarımlamakta dert değil çok iyi çalışan aletlerin içndeki smps lelerde patlıyor. Ancak geçen tamir ettim Behringer in bir modeli var aşağıda ıgbt ile sürmüş her türlü önemleide almış ancak çok meşakatli bunu yaparken işçilik , zaman vede müşteriye bu kaliteyi anlatamssın gibi derlet var.

devrecii

Eğer trafoda primer sarımı gereğinden az ise yani induktansı az ise kondansator-trafo-mosfet diyotları arasında çınlama oluşur bu çınlama hem ir entegresi hemde mosfetlerin yavaş yavaş ölmesine neden olur.  Her durumda trafoya bağlı kondansötör de AC dayanınmlı olması lazım yoksa ısınır içinden kısa devre olur.

Ben bu ir sürücüden memnuun hem de igbt ile half birdge devresinde kullanıyorum , bu sitede yayınlamışrım stm8 ve ir2153 ile 500w supply bu devreyi herrgün neredeyse 10 saat çalıştırıyorum ısıtma amaçlı en ufak problem yaşamadım. Bu sürücüler kötü değil sisin devrenizde yüksek voltajl çınlamalar var bence.