Haberler:

Forum kuralları güncellendi LÜTFEN  okuyunuz:  https://bit.ly/2IjR3ME

Ana Menü

UDP transfer IP sorunu

Başlatan power20, 18 Ekim 2019, 09:54:57

power20

Android telefonuma  UDP olarak mesaj yollayan program kurdum.

Bilgisayarda UDP sunucu  uygulaması var.  (demo amaçlı yapılmış basit uygulama)

Android telefon ve bilgisayar aynı ağda bağlı iken telefona local IP yi giriyorum (192.168.0.143) ve bilgisayara mesaj yollayabiliyorum.

Bilgisayarın genel IP adresini aşağıdaki sayfadan alarak android uygulamaya giriyorum. mesaj gitmiyor.
Aynı ağda olmaksızın internet üzerinden haberleşmek için ne yapmalıyım? Uygulamaların kodu açık olduğu için değiştirebilim.

Acaba nerede yanlış yapıyorum?

https://www.whatismyip.com/

JKramer

Artık eskisi gibi o sitede gördüğünüz ip adresiyle doğrudan modeme bağlanamıyorsunuz. Daha doğrusu siz ve servis sağlayıcının aynı havuza bağlı atıyorum 100 müşterisi o siteye bağlanıp aynı ip adresini görüyor. Modem arayüzüne girip wan ip'ye bakarsanız whatismyip ile aynı olmadığını göreceksiniz.

yas

Modeminiz NAT ayarları ile port yönlendirmeyi yaptınız mı? Örneğin; wan dan gelen talebi 192.168.0.143 nolu ip yönlendir gibi.

taydin

Eğer modem ile internet servis sağlayıcısına bağlı isen, o modemde çalışan bir firewall dışarıdan başlatılan bütün iletişim taleplerini engelleyecektir.

Eğer arada modem yok ve direkt bağlı isen olur, ama bu şekilde direkt bağlı bir bilgisayarda da bir firewall çalıştırılıyordur, ve gene bağlanamazsın.

Neticede yukarıda dendiği gibi firewall'ın ilgili porttan gelen verileri geçirmesini sağlaman lazım
Timur Aydın (mekatronik.org)

power20

Anydesk vb. uzaktan bağlantı yazılımlarını çalıştırırken bir şey istemiyor. O nasıl oluyor? Uzak ve yakın makine her ikisi de sunucuya bağlanarak oradan mı haberleşiyor?

yas

Alıntı yapılan: Kılıç - 18 Ekim 2019, 12:00:52Anydesk vb. uzaktan bağlantı yazılımlarını çalıştırırken bir şey istemiyor. O nasıl oluyor? Uzak ve yakın makine her ikisi de sunucuya bağlanarak oradan mı haberleşiyor?
o durumda sen istemci durumdasın. Sunucu diğer taraf (bağlantı kurulan pc yi kast etmiyorum, teamviewer yada anydesk sunucularını kast ediyorum).

MrDarK

Ayrıca bazı internet operatorleri ip ağ aralığı düşük olduğundan istediğiniz gibi port açmanıza müsade etmiyorlar. Sizi belli bir ip aralığında port ile haberleştirme yaparak eşleştiriyorlar. Böyle sorunlar yaşamamak için statik ip almak en temizi ama onunda bir ücret külfeti var.
Picproje Eğitim Gönüllüleri ~ MrDarK

ByTEK

Alıntı yapılan: Kılıç - 18 Ekim 2019, 12:00:52Anydesk vb. uzaktan bağlantı yazılımlarını çalıştırırken bir şey istemiyor. O nasıl oluyor? Uzak ve yakın makine her ikisi de sunucuya bağlanarak oradan mı haberleşiyor?

Bu tur yazılımların kendi sunucuları var ve oraya soket bağlantı açıp çalışıyorlar. Sunucu gelen giden datayı yönlendiriyor.

Bu işlemlerin olması icin Statik ip alıp modemden port açılması gerekiyor.

OG

Alıntı yapılan: SercanTEK - 21 Ekim 2019, 15:54:44Bu tur yazılımların kendi sunucuları var ve oraya soket bağlantı açıp çalışıyorlar. Sunucu gelen giden datayı yönlendiriyor.

Bu işlemlerin olması icin Statik ip alıp modemden port açılması gerekiyor.
Bu konuyu araştırmak istiyorum,
yol, yöntem, kaynak tavsiyesi mümkün mü?
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

MC_Skywalker

Yönlendirme özelliği olan modem kullanmanız gerekmekte.

EAE PLC'lerin yazılım yüklemesi için yurt dışından bağlancakları zaman bana kendi IP adreslerini hangi protokol ile hangi porttan geleceklerini bildiriyorlardı.

Bende modemde önce bir sanal sunucu oluşturup onların IP ve port nolarına erişime açıyorudum. Sonraki aşamada modemin IP ve port yönledirme kısmından onları sanal sunucudan alıp PLC'lerin kullanıldığı makinanın firewall'una gönderiyordum.

Tüm bu işleri USRobotics'in ADSL modemiyle yapıyordum. 

mufitsozen

Alıntı yapılan: OG - 24 Ekim 2019, 12:46:00Bu konuyu araştırmak istiyorum,

STUN - Simple Traversal of User Datagram Protocol (UDP)

Comparison of Different NAT Traversal Techniques

bunun gibi bir cok RFC var, onlari incelemeniz gerek:

RFC 1579 – Firewall Friendly FTP
RFC 2663 – IP Network Address Translator (NAT) Terminology and Considerations
RFC 2709 – Security Model with Tunnel-mode IPsec for NAT Domains
RFC 2993 – Architectural Implications of NAT
RFC 3022 – Traditional IP Network Address Translator (Traditional NAT)
RFC 3027 – Protocol Complications with the IP Network Address Translator (NAT)
RFC 3235 – Network Address Translator (NAT)-Friendly Application Design Guidelines
RFC 3715 – IPsec-Network Address Translation (NAT) Compatibility
RFC 3947 – Negotiation of NAT-Traversal in the IKE
RFC 5128 – State of Peer-to-Peer (P2P) Communication across Network Address Translators (NATs)
RFC 5245 – Interactive Connectivity Establishment (ICE): A Protocol for Network Address Translator (NAT) Traversal for Offer/Answer Protocols

Hole punching (yada punch-through)da (UDP, TCP, ICMP) incelenmeli.

Serverlara erisim icinde "port knocking"e bakmali.

Port Control Protocol (PCP) incelemekte faydali olabilir.

Daha ozel amaclara hizmet eden RFCler bunlardan sonra incelenebilir.

Aptalca bir soru yoktur ve hiç kimse soru sormayı bırakana kadar aptal olmaz.

OptimusPrime

???
Fayton kesin bu isi 2 satirda hallediyordur. :D
https://donanimveyazilim.wordpress.com || Cihân-ârâ cihân içredir ârâyı bilmezler, O mâhîler ki deryâ içredir deryâyı bilmezler ||

muhittin_kaplan

ByTEK

Alıntı yapılan: OG - 24 Ekim 2019, 12:46:00Bu konuyu araştırmak istiyorum,

Hocam bir ara temaviewer tarzı uzak bağlantı yazılımı icin allakore uygulamasını incelemiştim. Amacıma göre değiştirmiştim.

Kodlar delphide yazılmış. Proje adı "Allakore"