Yüksek voltaj anahtarlamada referans belirleme nasıl yapılmalı

Başlatan samedkutuk, 20 Ekim 2019, 16:37:07

samedkutuk

arkadaşlar merhabalar öncelikle herkese iyi çalışmalar dilerim umarım işleriniz ve sizler iyisinizdir.
Bir süredir üzerinde çalıştığım devremde referans belirlerken aklım karıştı yardımlarınızı rica ediyorum.
Fotoğrafta gördüğünüz üzere Pıc ile 500V luk bir voltajı IGBT ile düşük frekansta anahtarlayacağım.
12V dc girişim var bununla PIC i ve TLP250(optokuplör) yi besliyorum. Aynı zamanda Anahtarlamak istediğim 500 vol'un devreye girişi ve kondansatörlerde depolanmasının ardından IGBT ile anahtarlanıp şok çıkışına veriliyor.
benim buradaki aklıma takılan nokta şu;
1-) Burda IGBT yi anahtarlamak için kullandığım optokuplörün VDD gerilimi 15v giriş geriliminden besleniyor ve PIc de aynı kaynaktan besleniyor dolayısıyla ikisinin referansları aynı oluyor bu durumda optokuplör asıl amacını yani izolasyon görevini yitirmiş mi oluyor?
2-)Optokuplör ile IGBT arasına attığım diyotlar ve direnç nedeniyle opto ve IGBT referansları da ortaklanmış oluyor Bu durumda yüksek voltajdan mikrodenetleyicimi yalımamak gibi bir sorun ortaya çıkarıyor.
3-)Bu bir şok devresi olduğu için kondansatör üzerinden kısa süreli kısadevre söz konusu olmakta ve bu durumda maksimum akım çekiliyor kaynaktan ve bu durumda referanslarımı nasıl belirlemeliyim.
NOT: 500V devrede yarım olarak doğrultulmaktadır,kondansatörler 1000V polyester kondansatör kullanılmaktadır.

samedkutuk

Melih1802

samedkutuk

@Melih1802 O klemensten gelen voltajı transformatörün primerini mosfet ile anahtarlayarak sekonder de yüksek voltaj elde ediyorum o elde ettiğim voltaj Ac tip olduğundan yarım doğrultma yapsın diye koydum o diyodu oraya.
samedkutuk

devrecii

Devre çok hatalı ,  opto kullanman bu devrede doğru bir secenek fakat gnd neden birleştiriyorsun birleştirmemn gerekir. Birleştimen darbenin mcu yu kitlemesine neden olur.

Ayrıca diyıotlu bölgeyi pek anlamdım ama burada şok olacak bir durum görünmüyor  :D  bence orası da hatalı .  Devrenin amacı ne?

samedkutuk

Devrenin amacı 12V dan 600V ayükselttiğim gerilim ile önce C3(1600V),C4,C5,C6 kondansatörlerini doldurup bu kondansatör üzerindeki depolanan voltajı saniyede bir defa  IGBT ile anahtarlayıp boşaltmak.
Burada şok dediğim çıkış kısa devre edildiğinde C7 C6 kondansatörlerinin boşalması olacak :-)
Sizce 2. bir Transformatör kullanmadan yapamaz mıyım ?
600V giriş yazdığım yer aslında 12 voltu 600Volta yükselttiğim bir transformatörün sekonderini temsil ediyor.
Bu transformatörden ikinci bir referans noktası oluşturabilir miyim?
Alıntı yapılan: iboibo - 20 Ekim 2019, 23:19:29Devre çok hatalı ,  opto kullanman bu devrede doğru bir secenek fakat gnd neden birleştiriyorsun birleştirmemn gerekir. Birleştimen darbenin mcu yu kitlemesine neden olur.

(Resim gizlendi görmek için tıklayın.)

Ayrıca diyıotlu bölgeyi pek anlamdım ama burada şok olacak bir durum görünmüyor  :D  bence orası da hatalı .  Devrenin amacı ne?
samedkutuk

devrecii

Ayrı besleme zorunlu fakat 600v çıkarttığın trafoya ayrı bir bobin  sarıp,yalıtıp, 15v verecek şekilde driveri besleyebilirsin, bobinin bir bacağı çizdiğim yere (gnd değil, igbt emitör) diğer bacağı hızlı diyot ile doğrultup gate driver entegresisin + beslemesiine ver .

Referans derken çıkışta kondansatördeki voltajı mı ölçmek istiyorsun bunu megaohm luk dirençle voltajı bölerek basit  optokuplor ile yapabilirsin,

Kondansatörde biriktirdiğin 600v voltajı ölçmek istiyorsan bu voltaja çıkaran trafonun çektiği 12v çektiği ampri ölçerek bile bulabilrisin çünkü kondansatör doldukça trafodan daha az akım çekilir ya da trafodan yalıtımlı bir bobin çıkarıp doğrıltup pic ile ölçeblirsin.

600v tarafında işi halledebilirsin voltaj 600v ulaştığında sistem kendini ototmatik tetikler bu sayede mcu , gate driver vs gerek kalmaz bu da bi yöntem.

M.Salim GÜLLÜCE

Devreyi tam anlamak gerek...
IGBT den sonra birkaç diyot ve seri bağlı birkaç kondansatör war.
1-Yük teşkil edecek bobini göremedim.
2-Şok dediğiniz çıkışın kısadevresinden bahsetmişsiniz.
IGBT anahtarlaması o zaman ne işe yarar. Şok çıkışını anahtarlamanın mantığı ne.
3-sü Yük IGBT nin kollktöründe olmalı ancak senin şemanda IGBT iletime geçtiğinde C7-C8 ve Bobin büyük yazdığınız kondansatörleri doldurur. Deşarjı olmayan bir kapasitör tekrar dolmaz.

4-Eğer Büyük Bobin yazdığınız kondansatör aslında bir bobin ise, bizim kondansatörden bir bobin anlamamızı nasıl beklersin.?

5-Tasarladığın bu devreyi Punta makinası olarak mı düşünüyorsun?

samedkutuk

Alıntı yapılan: Mehmet Salim GÜLLÜCE - 22 Ekim 2019, 16:28:55Devreyi tam anlamak gerek...
IGBT den sonra birkaç diyot ve seri bağlı birkaç kondansatör war.
1-Yük teşkil edecek bobini göremedim.
2-Şok dediğiniz çıkışın kısadevresinden bahsetmişsiniz.
IGBT anahtarlaması o zaman ne işe yarar. Şok çıkışını anahtarlamanın mantığı ne.
3-sü Yük IGBT nin kollktöründe olmalı ancak senin şemanda IGBT iletime geçtiğinde C7-C8 ve Bobin büyük yazdığınız kondansatörleri doldurur. Deşarjı olmayan bir kapasitör tekrar dolmaz.

4-Eğer Büyük Bobin yazdığınız kondansatör aslında bir bobin ise, bizim kondansatörden bir bobin anlamamızı nasıl beklersin.?

5-Tasarladığın bu devreyi Punta makinası olarak mı düşünüyorsun?

öncelikle yanıtınız için teşekkür ederim
aslında haklısınız madem sadece çıkış kondansatörleri kısa devre edildiğinde bu çıkış aktif edilecek IGBT ye ne gerek var? Şöyle bir sorun oluyor o durumda Devre çıkışım sürekli kısa devre halinde kaldığında şok çıkışı uyguladığım yerde yanmaya neden oluyor malesef bu nedenle örneğin 2sn de bir defa kondansatörlerde biriktirdiğim voltajı bobin üzerinden çıkış kondansatörlerine gönderip dolmasını sağlıyorum ardından eğer ucu kısa devre edilirse boşaltılıyor(şok dediğim olay)

Büyük bobin yazdığım kondansatör aslında bobin. şemasını çizerken bobin in baskı devrede karşılığı yoktu bende yerine  kondansatör koydum sonrasında o şekilde kalmış haklısınız açıklamam gerekirdi.

hayır punta makinesi değil hocam
yapmak istediğim şey 12V bir akü den aldığım voltajı önce 600V kademesine çıkarıp bu voltaj ile yüksek kapasiteli kondansatörleri doldurmak ardından 2sn de bir defa ıgbt ile bu kondansatör üzerindeki voltajı tetikleyip çıkış kondansaörlerine göndermek. Bu arada Çıkıştaki c7,c8 kondansatörlerine bağlı birde kaskat ım bulunmakta kaskat çıkışları kısa devre edildiğinde o kondansatöeler boşalıyor ardından kaskat da tekrar yükseltiliyor.
bu kısmı çizmemiştim
samedkutuk

z

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

samedkutuk

Alıntı yapılan: z - 23 Ekim 2019, 14:38:41Ruby laser falan mi yapiyorsun?

Hayır hocam iki ucu kısa devre edildiğinde şok voltajı uygulayan bir devre yapmaya çalışıyorum.
samedkutuk

M.Salim GÜLLÜCE

Alıntı yapılan: samedkutuk - 23 Ekim 2019, 12:35:24öncelikle yanıtınız için teşekkür ederim
aslında haklısınız madem sadece çıkış kondansatörleri kısa devre edildiğinde bu çıkış aktif edilecek IGBT ye ne gerek var? Şöyle bir sorun oluyor o durumda Devre çıkışım sürekli kısa devre halinde kaldığında şok çıkışı uyguladığım yerde yanmaya neden oluyor malesef bu nedenle örneğin 2sn de bir defa kondansatörlerde biriktirdiğim voltajı bobin üzerinden çıkış kondansatörlerine gönderip dolmasını sağlıyorum ardından eğer ucu kısa devre edilirse boşaltılıyor(şok dediğim olay)

Büyük bobin yazdığım kondansatör aslında bobin. şemasını çizerken bobin in baskı devrede karşılığı yoktu bende yerine  kondansatör koydum sonrasında o şekilde kalmış haklısınız açıklamam gerekirdi.

hayır punta makinesi değil hocam
yapmak istediğim şey 12V bir akü den aldığım voltajı önce 600V kademesine çıkarıp bu voltaj ile yüksek kapasiteli kondansatörleri doldurmak ardından 2sn de bir defa ıgbt ile bu kondansatör üzerindeki voltajı tetikleyip çıkış kondansaörlerine göndermek. Bu arada Çıkıştaki c7,c8 kondansatörlerine bağlı birde kaskat ım bulunmakta kaskat çıkışları kısa devre edildiğinde o kondansatöeler boşalıyor ardından kaskat da tekrar yükseltiliyor.
bu kısmı çizmemiştim
Tavsiyem IGBT yerine SCR kullan.
Hem Akım hemde Gerilim konusunda oldukça dayanıklı.
Üstelik kıl tüy ateşlemede gerekmez.
Dahası deşarj olayına da SCR kullanmanı tavsiye ederim.

Yaptığın devre bir nevi inverter.
Ama garip birşey ne half bridge nede bridge mantığı.

Her ikisinede scr kullanırsan ikisini aynı zamanda ateşleyip iletime sokmayacaksın şartı bu.

M.Salim GÜLLÜCE

Anahtarlama yöntemleri için muhtelif yollar wardır.
linkteki vidyo, konusunda hazırlanmış güzel bir anlatım.
Power Switching Topology.
https://training.ti.com/?q=node/1138947
Döküman olarak daha ayrıntı..
http://www.ti.com/lit/ug/slyu032/slyu032.pdf