Class 968d çalışma voltaı

Başlatan ÜC, 21 Ekim 2019, 19:19:03

ÜC

Class 968d sıcak hava üfleme kolundan aldım.Yalnızca kol ile ihtiyacı gidermek istiyorum. En fazla 24 volttur diye tahmin ediyordum ama 24 votta 200ma çekebildi. Daha yüksek beslemem yok
  Tamir eden veya kullanıpta bilen varsa rezistans beslemesi için dc mi ac mi , kaç volt gerekiyor bilgisini paylaşabilirmisiniz mümkünse

Sozuak

İçinde konum algılayan basit bir konum sensörü, fan ve rezistans var. Rezistans uçları çoklu kablonun kısım kısım birleştirilmesi ile yüksek akım taşır hale getirilmiş. Orada 24VAC  ayarlı gerilim, fana  da (sanırım 24 volt) ayrı  DC gerilim uyguluyorsunuz. Rezistansa triyakla ayarlı ac uygulayıp ısıyı ayarlıyorsunuz. Sensör de (bilyeli konum sensörlerindendir) yuvasına konunca rezistansa gelen enerjiyi kesip   soğuyana kadar fanın çalışmasını sağlıyor. Aynı serinin havya kontrolü gibidir ama gücünün daha yüksek olması lazım.

matrix

Class 968d rezistansı 220v AC ile çalışıyor.

cevat1

1- Gri renkli kablo HEATER

2- Beyaz renkli kablo HEATER ( Isıtıcı rezistans kabloları 72-98 Ohm arası bir değer ölçümlenecek 220 VAC çalışır. (dikkat edin)

3- Mavi renkli kablo FAN +24 VDC

4-Kahve renkli kablo FAN -24 VDC

5- Yeşil renkli kablo TOPRAK ( ground)

6- Siyah renkli kablo Termokupl (-)

7- Kırmızı renki kablo Termokupl (+) 2-3 Ohm arası değer ölçümlenir.

8- Sarı renkli kablo UTB ( bu özellik kol içindeki mıknatısla kapanan reed röle özelliğidir.

Bu kolu kullanan Hazır istasyonlar da kolu, kızağından çıkarttığınız zaman kol sıcak hava üfler. Kolu tekrar istasyondaki kızağına yerleştirdiğinizde, sıcak hava üfleme işlemi biter.

Renkler değişiklik gösterebilir. Ölçümlere dikkat

ÜC

Şimdilik ısı ve konum sensörünü kullanmayı düşünmüyorum.220 vac ile çalışması tuhaf , rezistansın boyu kısa ve ince. 2 amperi kaldıracak gibi durmuyor.Dimmerle voltajı yükselterek verip deneyeceğim.

Konnektör bağlantısını bilmek isteyenler içinde ben yazayım , belki arıza yaşayan olursa bilinsin.

1 = Termokupl +
2 = Termokupl -
3 = Fan +24V (kotrollü verilecek sanıyorum)
4 = Fan ve Konum anahtarı ortak -
5 = Konum anahtarı
6 = Rezistans
7 = Rezistans
8 = Toprak

Ayrıntılı açıklamalar için üçünüzede teşekkür ederim , kolay gelsin.

Epsilon

Bende geçenlerde CYBER 936 6 pin li hayva resistansını aradım ,bulamayınca komple havya kolunu aldım.

Bu resistansı Türkiyede satan bir yer ve kablo renklerine göre bağlantı açıklaması varmı acaba?

ÜC

Alternatif olarak benzer rezistans ise kendiniz sarabilirsiniz. 0.30 kalınlık 110 ohm drenç var telde.

Epsilon

Hocam bu üflemenin resistansı ben kalem havyanın içindeki resistansını sormuştum

ÜC

Sıcak hava kolu biraz manuel olsada gayet iyi çalışıyor. AC 60 volt smd için yeterli oldu.
   Aynı markanın kalem havya kolunu almak istiyorum , kaç volt ile çalıştığı bilgisi için yardımınıza ihtiyacım var.

matrix

Merhabalar Bu tip kalem havya resistansları genelde seramik tip diye adlandırılıyor ve 24V Dc ile çalışıyorlar ( ben kendi yaptığım havyada uzun ömürlü olması açısından resistansı 24V ac ile çalıştırdım.)

ÜC

Alıntı yapılan: matrix - 29 Ekim 2019, 13:28:31Merhabalar Bu tip kalem havya resistansları genelde seramik tip diye adlandırılıyor ve 24V Dc ile çalışıyorlar ( ben kendi yaptığım havyada uzun ömürlü olması açısından resistansı 24V ac ile çalıştırdım.)

24 AC dimlemeyi nasıl yaptın ?

matrix

Merhabalar Dimmer kullanmadım atmega8 ile yapılan bir kontol devresi kullandım isterseniz dosyaları atarım.

share image

ÜC

Olabildiğince az masraf yapmaya çalışıyorum. Devren için trafo lazım olacak , ben 24V smps güç kaynağımı kullarak dc ile sürmeye çalışacağım. Uygun akım verilirse teller uzun zaman arıza yapmaz.
  Tekrar teşekkürler matrix.

Andromeda

Bende kol alacağım ve birkaç şey sormak istiyorum..
Isı sensörünün tipi?
Kolun takıldığı soket satılıyor mu..
Bu kollar kutu içinde mi veriliyor yoksa naylon poşet içindemi satılıyor..
Kullanılmış çıkma bir kola rast gelmek istemem o açıdan sordum..
" Tanrı, iradesini hakim kılmak için yeryüzündeki iyi insanları kullanır, yeryüzündeki kötü insanlar ise kendi iradelerini hakim kılmak için Tanrı'yı kullanırlar." ..." Tanrı'dan mesaj gelmiyor, biz Tanrı'ya mesaj gönderiyoruz"

sezgin

Slmlar aynı kolu ben de çalıştırmaya çalışıyorum. Fan 24VDC ile tepki vermiyor sanırım fan değişecek.
Bir de açıkçası ısıtıcıya 220v vermeyi gözüm yemedi kablo açısından. 24v dan itibaren vermeyi düşünüyorum. Deneyenlerin yorumu nedir ısıtıcı güvenilir mi?
Teşekkürler