emi filtre tasarımı

Başlatan merve damar, 30 Ekim 2019, 11:53:03

merve damar

Merhaba iyi günler. Emi filtresi tasarlamak istiyorum. Common mode bobinde kullanmak istiyorum devrede. Evet bu https://320volt.com/besleme-devreleri-icin-emi-filtre-hesaplama/ linkteki hesaplamaları gördüm ve inceledim ama bu hesaplamalarda common mode bobin kullanılmamış. Bu sitedeki hesaplamaları da kullanacağım. Filtre düşük geçişli bir filtre olacak. acaba common mode bobinin değerini nasıl hesaplayacağım bir bilginiz var mı?

merve damar

http://omerbayraktar.com/2015/01/08/emi-filtre-dizayni/
Böyle de bir yazı buldum. inceledim. damping faktör kafamı karıştırdı. önce belirttiğim sitede damping faktörünü 3 almış. Burada 0.707 biraz kafam karıştı açıkçası. Lütfen yardımcı olabilir misiniz?

kimlenbu

murata, schaffner gibi üreticilerin tasarım kılavuzları var. İzole DC DC güç kaynağı girişi için referans tasarıma ihtiyacım olduğunda ezbere yapmayayım diye incelemiştim.

Google'da "common mode choke filter design" diye aratırsan ilgili dökümanlar çıkıyor, grafikten formüllere kadar her şey var. Frekans tepkilerini görebiliyorsun.

merve damar

Merhabalar. aynı konu olduğu için altına devam etmek istedim. Toprak hattı olmayan bir ürüne bu çeşit bir filtre yapabilir miyiz? yani cy kondansatörlerini kullanabiliyor miyiz?
cy kondansatörleri diferansiyel mod gürültüyü engellemek için kullanılıyor öyle değil mi? diferansiyel mod gürültüsü toprak ve hatlar arasında mı oluşuyor? toprak hattı olmayan bir üründe diferansiyel mod gürültü oluşur mu?

merve damar

Alıntı yapılan: kimlenbu - 30 Ekim 2019, 13:45:33murata, schaffner gibi üreticilerin tasarım kılavuzları var. İzole DC DC güç kaynağı girişi için referans tasarıma ihtiyacım olduğunda ezbere yapmayayım diye incelemiştim.

Google'da "common mode choke filter design" diye aratırsan ilgili dökümanlar çıkıyor, grafikten formüllere kadar her şey var. Frekans tepkilerini görebiliyorsun.

teşekkürler inceledim. şu sorularıma cevap bulabilirsem tasarıma geçeceğim.

yas

Alıntı yapılan: merve damar - 30 Ekim 2019, 12:03:38... damping faktör kafamı karıştırdı. önce belirttiğim sitede damping faktörünü 3 almış. Burada 0.707 biraz kafam karıştı açıkçası. Lütfen yardımcı olabilir misiniz?

damping faktörü hesaplamak gerekli.

http://www.ti.com/lit/an/snva538/snva538.pdf

mufitsozen

Alıntı yapılan: merve damar - 31 Ekim 2019, 09:38:26teşekkürler inceledim. şu sorularıma cevap bulabilirsem tasarıma geçeceğim.

EMI Filter Design

Internetde pdf'inide bulabilirsiniz.
Aptalca bir soru yoktur ve hiç kimse soru sormayı bırakana kadar aptal olmaz.

merve damar

Evet. Teşekkürler. Tasarıma geçeceğim. Çok yazı okudum ve kafam karıştı açıkçası. Diferansiyel mod ve ortak mod GÜRÜLTÜ nasıl oluşuyor?
Bu gürültüler hangi hatlarda meydana geliyor?
Örneğin ilk resimde a) common mode gürültüyü gösteriyor. b) diferansiyel mod gürültüyü gösteriyor. Lütfen diğer resimle ikisini karşılaştırır mısınız. Mantıklı bir açıklama yapamıyorum.

Epsilon

Linkteki videoyu özellikle 7:30 dan itibaren izleyin

Şu videoyuda da izleyin

Anlatılanlara göre deneylerini yaparsanız hangi anlatılanların ve formüllerin işe yaradığını daha net görürsünüz