insan sıcaklığı ölçen sensör

Başlatan tunahanfıtlamak, 01 Kasım 2019, 15:22:01

tunahanfıtlamak

merhaba arkadaşlar :)
Okul projesi için İnsan alnından sıcaklık ölçen bir sensöre ihtiyacım var.
MLX90614 Kızılötesi Sıcaklık Sensörü ben bu sensörü buldum bu sensörü daha önce kullanan var mı? bu sensör işe yarar mı?
veya sizin önerebileceğiniz sensör var mı?
şimdiden teşekkür ederim.

M.Salim GÜLLÜCE

Alıntı yapılan: tunahanfıtlamak - 01 Kasım 2019, 15:22:01merhaba arkadaşlar :)
Okul projesi için İnsan alnından sıcaklık ölçen bir sensöre ihtiyacım var.
MLX90614 Kızılötesi Sıcaklık Sensörü ben bu sensörü buldum bu sensörü daha önce kullanan var mı? bu sensör işe yarar mı?
veya sizin önerebileceğiniz sensör var mı?
şimdiden teşekkür ederim.
Çok ucuza satılan digital çocuk yada hasta termometrelerinde PTC sensörler war.
Onlardan faydalanabilirsin.

OptimusPrime

Melexis guzel bir marka. Bu sensoru kullanan bir kac urunde gormustum ama hic denemedim.
https://donanimveyazilim.wordpress.com || Cihân-ârâ cihân içredir ârâyı bilmezler, O mâhîler ki deryâ içredir deryâyı bilmezler ||

tunahanfıtlamak

Alıntı yapılan: Mehmet Salim GÜLLÜCE - 01 Kasım 2019, 16:20:09Çok ucuza satılan digital çocuk yada hasta termometrelerinde PTC sensörler war.
Onlardan faydalanabilirsin.

teşekkür ederim hocam söylediğiniz sensörleri inceleyeceğim.

bsenguler

https://wiki.dfrobot.com/IR_Thermometer_Sensor_MLX90614_SKU__SEN0206#target_3 örneği var bir incele istersen, arduino falan dersen, kütüphanesini incele, bir faydasını görürsün.

muhendisbey

İnsan alnından ölçeceksen ya da kulağından kızılötesi sensör kullanman gerekli. PTC ya da NTC daha çok dil altına, koltuk altına ya da poposuna konulan termometrelerde kullanılır. Temassız değildir.
Melexis iyi bir markadır sıkıntı olmaz. Ancak önüne koyacağın fresnel lens ya da lens ile daha doğru ölçersin. Koymasan da yakın mesafeden iyi bir ölçüm alabilirsin.
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

tunahanfıtlamak

Alıntı yapılan: muhendisbey - 02 Kasım 2019, 11:56:46İnsan alnından ölçeceksen ya da kulağından kızılötesi sensör kullanman gerekli. PTC ya da NTC daha çok dil altına, koltuk altına ya da poposuna konulan termometrelerde kullanılır. Temassız değildir.
Melexis iyi bir markadır sıkıntı olmaz. Ancak önüne koyacağın fresnel lens ya da lens ile daha doğru ölçersin. Koymasan da yakın mesafeden iyi bir ölçüm alabilirsin.
Alıntı yapılan: bsenguler - 01 Kasım 2019, 23:57:40https://wiki.dfrobot.com/IR_Thermometer_Sensor_MLX90614_SKU__SEN0206#target_3 örneği var bir incele istersen, arduino falan dersen, kütüphanesini incele, bir faydasını görürsün.
teşekkür ederim verdiğiniz bilgileri inceleyeceğim.

Mustafa Özburak

MLX90614 Kızılötesi Sıcaklık Sensörü daha önce kulandım başarılı bir çalışma olmuştu

robtek

Alıntı yapılan: Mustafa Özburak - 10 Kasım 2019, 00:31:35MLX90614 Kızılötesi Sıcaklık Sensörü daha önce kulandım başarılı bir çalışma olmuştu

Kolay gelsin; mlx90614 ölçüm mesafesi nedir? Max ne kadar uzaktan algılama yapıyor?

fyper

90614 lerin en çok bulunan modelinin  görüş açısı 150derece idi. Uzaklaştıkça gördüğü bölge genişlediği için ölçtüğü sıcaklık değişmeye başlıyor. ideal uzaklık 2-4cm arası.
Ucunda susturucu gibi aparatı olan uzun menzilli modelleri var bunlar noktasal olarak okumaya daha elverişli.

Covid yüzünden bulunması zorlaştı. ÖZellikle uzun menzilli modelinin fiyatları çok arttı.(2000TL ye aliexpress te satmaya çalışanlar var)

merve damar

Alıntı yapılan: Mustafa Özburak - 10 Kasım 2019, 00:31:35MLX90614 Kızılötesi Sıcaklık Sensörü daha önce kulandım başarılı bir çalışma olmuştu
Fiyatı nedir?

Mucit23

Bende bu aralar MLX90632 ile çalışıyorum. Henüz sensörlerim gelmedi. Bu tür sensörler de odak mesafesini arttırmak için ne yapmak gerekiyor?

yldzelektronik

Kişinin başına gelen hayır Allah'tandır. Kişinin başına gelen şer nefsindendir. Nefislerimizle kendimize zulüm ediyoruz.

Mucit23

Sensörü doğrudan ben almadım. Başka bir arkadaş bana gönderiyor. Bu yüzden nereden alındığını bilmiyorum

muhendisbey

Alıntı yapılan: Mucit23 - 10 Haziran 2020, 15:03:30Bende bu aralar MLX90632 ile çalışıyorum. Henüz sensörlerim gelmedi. Bu tür sensörler de odak mesafesini arttırmak için ne yapmak gerekiyor?

Lens kullanmalısın. Fresnel tarzı olabilir. PIR sensörlerdeki lenslerin malzemesinden olmalı yani orta-uzak kızılötesi bölgesinde geçirgen olmalı.
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.