Hidrometre ne işe yarar.

Başlatan agora_meyhanesi42, 02 Kasım 2019, 14:24:59

agora_meyhanesi42

Merhaba Arkadaşlar;

Yeni bir ev aldim evde bulunan yoğusmalı kombide su borularının birinin üzerinde Hidrometre yazan bir cihaz var bu cihazdan bir prob çıkıyor ve prob boşta duruyor. Bu cihaz ne işe yarar acaba bilen var mı? 

Saygılarımla
Yüksel Türk ! Senin için yükselmenin hududu yoktur...

Sozuak

Su yoğunluğunu ölçer. Isınan su hafifler yoğunluğu azalır yani hacmi de genişler. Bunu ölçerek bir kontrol çevrimini kontrol ediyordur.

z

Yazim hatasi olsa;

Hydrometer sivi yogunlugu olcer.
Hygrometer nem olcer.

Kombide bunlar ne ise bilmiyorum.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

Sozuak

Açık sistemlerde hidrometre ile, kapalı sistemlerde manımetre ile su seviyesi kontrolünde kullanılıyormuş. Dediğim gibi yoğunluk arttıkça hacim azaldığından bunu ölçüp bir kontrol çevriminde kullanıyorlar. Açık tip genleşme tankı olan sistemlerde bağlanırmış.

agora_meyhanesi42

pic uploader

Cevaplar için teşekkürler fakat nasil ve ne için kullanıldığını hala anlayamadim.

Sozuak

Bu hidrometre değil Bizim diyarlarda payölçer denen cihaz. Ortak sistemlerde ne kadar ısı tüketildiğini ölçer. Ona göre ücret ödersiniz.

agora_meyhanesi42

Alıntı yapılan: Sozuak - 02 Kasım 2019, 16:48:07Bu hidrometre değil Bizim diyarlarda payölçer denen cihaz. Ortak sistemlerde ne kadar ısı tüketildiğini ölçer. Ona göre ücret ödersiniz.
anladım üstünde öyle yazınca ondan hidrometre dedim. Fakat bizim ısıtma bireysel bu cihaz neden var acaba. Onceden merkeziymiş demekki