MPLAB IDE Altında, C Derleyicisiyle, Komutların Kaç Saykıl Tuttuğunun Tespiti.

Başlatan HAKKITANIR, 02 Kasım 2019, 16:25:18

HAKKITANIR

MPLAB IDE Altında, XC16 Derleyicisiyle Yazılan Kod-Komutların, Belirli Blok-Satırları Arasının,
İşlemci Komut Yürütme Saat Hızıyla Kaç Saykıl veya Ne Kadar Zaman Tuttuğunun Otomatik Hesabı Alınabiliyor mu?
Hazır Böyle Bir Özellik Var mı dır? Tek Tek Elle-Gözle Hesaplamayı veya Programda Buna Uygun Hesaplama Kodu İlave Etmek Değil de, Otomatik Olarak Hesabını Almak Yaptırmak IDE İçerisinde Var mı dır Böyle Bir Özellik.
Yoksa; İşin Kolayı İçin Ne Ne Yapılabilir?

Tagli

Çalıştırıp debug etmeden hesaplanabileceğini sanmıyorum ama belki simülatör üzerinde debug edip görme imkanı vardır. Bir yolu varsa ben de öğrenmek isterim.

Ben genelde bir veya daha fazla GPIO pinini bu işe ayırıp merak ettiğim yere girerken 1, çıkarken 0 yapıyorum. LED yakıp söndürmek gibi. Tabi bunu lojik analizör ile kontrol etmek gerekiyor. Aynı anda birden fazla pini kullandığım da oldu. Çok faydasını gördüm.
Gökçe Tağlıoğlu

deneme_1234

HAKKITANIR

Assambly kod üzerinden, her bir komutun ne zaman tükettiğini katalogdan bakıp klasik bir hesaplama yapmayı da bazen kullanıyorum. bu yöntem işin içine seri haberleşme tarzı kısımlar girdiğinde, işin içinden çıkamıyorum.
programda bir şart ile giriş veya harici donanımsal pinle giriş, led yak söndür tarzı denemelerle işi kotarmaya çalışıyordum. demek ki böyle devam etmeye devam edeceğiz. debugerla bu işi pek beceremedim ben.
https://microchipdeveloper.com/mplabx:code-profiling-plugin buna şimdi bakamıyacağım ama daha sonra bakmaya çalışacağım.