Referans belirleme konusunda yardım !

Başlatan samedkutuk, 06 Kasım 2019, 12:54:16

devrecii

Pulse trafo ile %90 duty ile sürebilirsin igbt de hiç titrreşim olmaycak mı illa ? kondansatör dolduruyum demiştin.

İgbt hiç titreşmesin sadece çıkış bşr saniye boyunca 1 konumunda olsun diyorsan yine pulse trafo ile sürebilrsin fakat iki tane igbt kullanımalısın, kullandığının yarısı amper güçünde iki igbt. Aşağıdaki devrede igbtlern biri iletime geçerken biri duruyor sıra ile ama arada boşluk kalmadığı için biri iletime geçerken anında görevi dğeri aldığı için çıkış full iletim konumunda oluyor 1 saniye boyunca ,  kare dalga kesildiği zaman iki igbt de susuyor.Erol YILMAZ

iboibo kardeşim sen ne okuyorsan biz de onu okumak istiyoruz...

z

08 Kasım 2019, 19:24:50 #17 Son düzenlenme: 08 Kasım 2019, 19:51:51 z


Bu şekilde iki IGBT'yi sürebileceğinden eminmisin?

Primere paralel direnci yüksek tutsan, primer voltajın off durumunda iletime geçmesi arzulanan IGBT, iletime geçer ama kısa süre sonra da kesime gider. Direncin değerini düşük tutsan bu kez de primer akımı alır başını gider.


devrecii

08 Kasım 2019, 22:32:48 #18 Son düzenlenme: 08 Kasım 2019, 23:39:11 iboibo
@Erol YILMAZ     Odtu çıkışlı olduğumu bilmiyormuş gibi soruyorsun  ::op  ::op  (açıktan odtu :P )

@z  eğer sarımlar , gate , frekans  uygun değerlerde ise  bir direnç yeterli olur diye düşünüyorum. Pimpirikli davranmak gerekirse zener diyot bu işi çözer primerdeki transistör iletimden kesildiğinde trafodan gelen zıt emk yı bir zenerle sınrlandırırsak uzun süre gatei 12v besleyecektir hatta çevrim süresinden daha uzun bile olabilir.
z


samedkutuk

Alıntı yapılan: Mehmet Salim GÜLLÜCE - 07 Kasım 2019, 16:24:20İllaki emetör çıkışlı istiyorsan
Bunu uygula...Yok eğer Yük Collectorde de olur dersen HI GND ile Fire GND yi birleştirebilirsin o zaman.
Temel mantık emetör ile gate arası kapasiteye voltaj yükleyip boşaltabilmektir.

HOCAM dediğiniz şekilde yaptığım zaman 10R lik direnç yanıyor nedenini anlayamadım :(
samedkutuk

samedkutuk

Alıntı yapılan: iboibo - 08 Kasım 2019, 06:11:21Pulse trafo ile %90 duty ile sürebilirsin igbt de hiç titrreşim olmaycak mı illa ? kondansatör dolduruyum demiştin.

İgbt hiç titreşmesin sadece çıkış bşr saniye boyunca 1 konumunda olsun diyorsan yine pulse trafo ile sürebilrsin fakat iki tane igbt kullanımalısın, kullandığının yarısı amper güçünde iki igbt. Aşağıdaki devrede igbtlern biri iletime geçerken biri duruyor sıra ile ama arada boşluk kalmadığı için biri iletime geçerken anında görevi dğeri aldığı için çıkış full iletim konumunda oluyor 1 saniye boyunca ,  kare dalga kesildiği zaman iki igbt de susuyor.
hocam yanlış anlaşılmak istemem sadece merak ettiğim için soruyorum.
ben 2 saniye mosfetle primeri anahtarlasam 2 saniyede kondansatör doluyor daha sonra 2 saniyede mosfeti kesime soksam dediğinizle aynı şey olmaz mı?
samedkutuk

Mehmet Salim GÜLLÜCE

Alıntı yapılan: samedkutuk - 13 Kasım 2019, 22:35:36HOCAM dediğiniz şekilde yaptığım zaman 10R lik direnç yanıyor nedenini anlayamadım :(
Gate de kullandığınız zenere dikkat edin. Birbirine ters bağlı 2 adet 15Volt.
10 ohm direnç yanıyorsa bişeyler yanlış demektir.
HV GND ile Fire GND birleşmeyecek. Özellikle dikkat.

Yada IGBT nin gate ile emiter arası kısadevre olabilir. Ölç.

devrecii

@Mehmet Salim GÜLLÜCE dediği gibi büyük ihtimalle igbt ve sürücü entegreyi yakmış olabilirsin kontrol etmelisin.

Kapasitör dolduruyorum diyorsun da hiç yazmıyorsun kapasitenin değerleri ne 1000v tarafındaki ve çıkış tarafındaki
eğer 10uf den daha büyük ise herşey normal olsa bile igbt patlar haberin olsun.

Benim çizdğim devreye gerek yok kare dalga ve pulse trafo ile yapmak istediğin şeyi yapabilirsin çünkü igbt iletime geçtiği an  büyük hızla kapasitörü doldurur hatta 1ms (kapasiteye göre) , hatta titreşimli sürmek igbt için daha sağlıklı olur. 


samedkutuk

Alıntı yapılan: Mehmet Salim GÜLLÜCE - 14 Kasım 2019, 18:42:36Gate de kullandığınız zenere dikkat edin. Birbirine ters bağlı 2 adet 15Volt.
10 ohm direnç yanıyorsa bişeyler yanlış demektir.
HV GND ile Fire GND birleşmeyecek. Özellikle dikkat.

Yada IGBT nin gate ile emiter arası kısadevre olabilir. Ölç.

@Mehmet Salim GÜLLÜCE  hocam evet ben 12v ve tüksek vultajın gnd sini birleştirmiştim.

Şimdi aslında benim anlamadığım nokta aslında tam olarak şu;
ben 600V ürettikten sonra bunu kondansatörlere aktarıyorum o kondansatördeki voltajı IGBT ile anlık olarak tetikleyip Çıkıştaki 2 adet kondansatör e aktarıyorum. O kondansatörlerden paralel olarak da kaskat(1:2000 sarım transformatör) a alıyorum voltajı böylece 600V olarak aktardığım voltaj anlık olarak 10kV oluyor buna da şok diyoruz.
yani ıgbt nin 2 saniyede 1 ms iletime geçip giriş kondansatörlerinden voltajı çıkış kondansatörlerine aktarmasını istiyorum :)
sizin dediklerinize göre de şemayı şu şekilde oluşturdum fakat yük olarak çizdiğiniz kısmı anlayamadım orası nasıl bağlanmalı.
Bu arada inşallah konu tamamlandığında aldığım notlar ile birlikte bir yazı ve şema paylaşacağım buradan öğrendiklerime dair.


samedkutuk

samedkutuk

Alıntı yapılan: iboibo - 14 Kasım 2019, 19:38:27@Mehmet Salim GÜLLÜCE dediği gibi büyük ihtimalle igbt ve sürücü entegreyi yakmış olabilirsin kontrol etmelisin.

Kapasitör dolduruyorum diyorsun da hiç yazmıyorsun kapasitenin değerleri ne 1000v tarafındaki ve çıkış tarafındaki
eğer 10uf den daha büyük ise herşey normal olsa bile igbt patlar haberin olsun.

Benim çizdğim devreye gerek yok kare dalga ve pulse trafo ile yapmak istediğin şeyi yapabilirsin çünkü igbt iletime geçtiği an  büyük hızla kapasitörü doldurur hatta 1ms (kapasiteye göre) , hatta titreşimli sürmek igbt için daha sağlıklı olur. @iboibo    Hocam pulse trafosunu ilk defa duydum ve sizden sonra okudum nedir diye.
IGBT tin iletim ve kesim süresi nasıl değişiyor bu çizdiğiniz şekilde ayarlayabiliyor muyuz?
samedkutuk

devrecii

20-100khz  Pwm veriyorsun ve ferrit trafodan geçip igbt yi açıp kapatiyor verdiğin frakansa göre saniyede mesela 50bin defa igbt açıp kapanıyor o sırada da kondansatör dolmuş oluyor, pwm sinyali tamamen kestiğin zaman igbt tamamen susmuş oluyor ....  bir saniye pwm veriyorsun ve iki saniye pwm kesiyorsun gibi.

Eğer bu tip şeylere uzaksan opto ile devam et ama işim uzun harici besleme şart.

Çıkıştaki ve girişteki kapasiteleri yazmadın eğer büyükse igbt patlamaması için direnç koyman gerekir , bence ne olursa olsun çıkış yazdığımız yere  direnç koy.


samedkutuk

Alıntı yapılan: iboibo - 15 Kasım 2019, 17:17:4320-100khz  Pwm veriyorsun ve ferrit trafodan geçip igbt yi açıp kapatiyor verdiğin frakansa göre saniyede mesela 50bin defa igbt açıp kapanıyor o sırada da kondansatör dolmuş oluyor, pwm sinyali tamamen kestiğin zaman igbt tamamen susmuş oluyor ....  bir saniye pwm veriyorsun ve iki saniye pwm kesiyorsun gibi.

Eğer bu tip şeylere uzaksan opto ile devam et ama işim uzun harici besleme şart.

Çıkıştaki ve girişteki kapasiteleri yazmadın eğer büyükse igbt patlamaması için direnç koyman gerekir , bence ne olursa olsun çıkış yazdığımız yere  direnç koy.kondansatör kapasitelerini yazdım hocam çizimde mevcut.
hocam çıkış kondansatörlerine paralel bağlı bir  kaskat(yüksek oranlı sarılmış transformatör) mevcut bu nedenle kondansatör bu kaskatın primeri üzerinden deşarj oluyor be benim için bir sorun o nedenle 2 saniye voltajı giriş kondansatörlerinde biriktirip 1 ms IGBT ile çıkış kondansatörlerine sürmek zorundayım.
Sanırım Pulse trafonun frekansı ile böyle bir oran elde etmem mümkün değil :( doğru mu anlamışım


samedkutuk

devrecii

@samedkutuk sen bir tane pik istiyorsun işte bu trafo ile çok güzel oldur, pwm vermene gerek yok girişteki transistöre 470r  direnç (çizmemişim) ile  mcu dan  1 vereceksişn sonra 0 vereceksin bu kadar olur yani,1000v depo ettiğin kapasite boşalmış olur. sarım sayılarını arge yapman gerekir.

Çıkış kapasitörleri bobin rezonant yapacak öyle mi? ilginç.

Eğer tasla coil yapmak istiyorsan bu şekilde olmaz söyliyim  ;) 

samedkutuk

Alıntı yapılan: iboibo - 15 Kasım 2019, 18:23:52@samedkutuk sen bir tane pik istiyorsun işte bu trafo ile çok güzel oldur, pwm vermene gerek yok girişteki transistöre 470r  direnç (çizmemişim) ile  mcu dan  1 vereceksişn sonra 0 vereceksin bu kadar olur yani,1000v depo ettiğin kapasite boşalmış olur. sarım sayılarını arge yapman gerekir.

Çıkış kapasitörleri bobin rezonant yapacak öyle mi? ilginç.

Eğer tasla coil yapmak istiyorsan bu şekilde olmaz söyliyim  ;) 

çıkıştaki kondansatörlere  paralel kaskat bağlı hocam
kaskat Tv tamircilerinin kullandığı bir tabir yüksek oran sarımlı transformatör gibi çevirebiliriz aslında. 1:500 gibi bir oranda sarıyorlar anlık olarak girdiğim 600 voltu 20 kv yapıyor.
ama sürekli verirsen sürekli çevirmiyor kondansatörler primer üzerinden deşarj oluyor o nedenle anlık olarak veri çekmem gerekiyor.
şu kısmı anlamadım hocam IGBT yi trafonun kendi frekansı ile süreceğimi var sayarsam diyelim ki ben perimeri 20kHZ ile sürüyorum o helde sekonderde de 20khz frekans oluşacağından ben IGBT yi 20 khz ile mi tetiklemiş olacağım
samedkutuk