Haberler:

Forum kuralları güncellendi LÜTFEN  okuyunuz:  https://bit.ly/2IjR3ME

Ana Menü

Sorular - Sorular

Başlatan z, 11 Kasım 2019, 16:44:57

Hattusa

Alıntı yapılan: taydin - 12 Kasım 2019, 12:06:53aslında atomaltı bileşenlerin hem parçacık hem de dalga formları olduğunu da düşününce iş iyice karışıyor. Kafada canlandırmaya çalışılsa da olmuyor. Ancak sağlam bir matematik ile gidince bir yere varılıyor herhalde.

hocam kuantumda 2*2 =4 ediyormu? yanlış hatırlamıyorsam o seviyede bilinen bütün formuller uymuyordu
vardım ilim meclisine eyledim talep, meğer ilim en gerideymiş illa EDEP, illa EDEP <muhyiddin Arabi K.S.>

taydin

Alıntı yapılan: pro-TR - 12 Kasım 2019, 16:28:20hocam kuantumda 2*2 =4 ediyormu? yanlış hatırlamıyorsam o seviyede bilinen bütün formuller uymuyordu

Valla o işin altından Einstein bile kalkamadı. Ölene kadar kuantum mekaniğinin bir safsata olduğunu savundu. Ama günümüzde kuantum mekaniğine dayalı sayısız teknolojiyi kullanıyoruz. Sağ olsaydı da yüzüne "Eyyy Einstein efendi! Ne oldu? Yanıldın işte ..." diye haykırsaydık :D
Timur Aydın (mekatronik.org)

z

Yarıiletken malzemelerde valans elektron sayısı 4 oluyor ve bu sayede 3 ve 5 elektronlu elementlerle yapılan bileşikler P ve N malzeme oluşturuyor.

Germanyum ve silikon 4 valans elektrona sahipken, kalay ve karbon da 4 valans elektrona sahip.

Karbon ve kalay neden yarıiletken malzeme olarak kullanılmıyor? Yoksa kullanılıyor mu?
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

z

Alıntı yapılan: pro-TR - 12 Kasım 2019, 16:28:20hocam kuantumda 2*2 =4 ediyormu? yanlış hatırlamıyorsam o seviyede bilinen bütün formuller uymuyordu

Matematik evrenseldir. Nereye gidersen git aynı işler. Evrensel olmayan fizik. Fizik kuralları evrenden evrene değişebilir.

muhendisbey

Avagadro sayısı, karbon, milikanın yağ damlacığı deneyi, modern atom teorisi, radyoaktivite ve iyon hesaplamaları birleşince neden ölçülemesin?

Karbonun kütle numarası? 12
Yani 1mol yani avogadro sayısı kadar atom olunca 12gr karbon eder. (Avogadro sayısının türetilişi)
Avogadro sayısı kadar demir 55.845gr gelmiş.

İyon olmayan halde yani kararlı halde atomda elektron sayısı kadar proton bulunur. Saydın 26 geldi. Proton sayısını bulduk. Nötron miktarı da pek ala kütle numarası ile ilgili olduğu için bulunabilir. İzotoplardan (Hidrojen, Döteryum, Tridyum) zaten 1 nötronun ağırlığını bulabilirsin.

Parçacık temelli ışımalardan alfa, beta, pozitron, elektron yakalama ışıması ve nötron ışıması olmak üzere 5 farklı ışıma mevcut. Bunlar direk parçacık saçılımı yapan radyoaktif ışımalardır. Bunların yaptığı ışımalar pek ala günümüz teknolojisi ile tespit edilebilir ve kütle farkı yapılan ışıma ile ilişkilendirilebilir. Çapı konusunda şüphelerim var. Çapının doğru bir değerlendirme ile ölçüldüğünü düşünmüyorum. Bohr atom teorisinde olduğu gibi "şunu ihmal etmişiz" denebilir.
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

e-zeki

Alıntı yapılan: z - 12 Kasım 2019, 16:39:49Yarıiletken malzemelerde valans elektron sayısı 4 oluyor ve bu sayede 3 ve 5 elektronlu elementlerle yapılan bileşikler P ve N malzeme oluşturuyor.

Germanyum ve silikon 4 valans elektrona sahipken, kalay ve karbon da 4 valans elektrona sahip.

Karbon ve kalay neden yarıiletken malzeme olarak kullanılmıyor? Yoksa kullanılıyor mu?
@z Hocam valans elektron sayısından çok band modeliyle ilgili diye biliyorum
valans bandıyla iletkenlik bandı arasındaki boşluğun genişliği maddeyi iletken, yarı iletken, ve yalıtkan olarak sınıflıyor.

baran123

Alıntı yapılan: z - 12 Kasım 2019, 16:39:49Yarıiletken malzemelerde valans elektron sayısı 4 oluyor ve bu sayede 3 ve 5 elektronlu elementlerle yapılan bileşikler P ve N malzeme oluşturuyor.

https://www.quora.com/Why-is-carbon-not-a-semiconductor

Ek olarak konuyla alakalı benzer cevaplar için "Yarı iletken Fiziği" Ders Kitaplarından da okuyabilirsiniz.
"Semiconductor Physics and Devices Basic Principles Fourth Edition Donald A. Neamen"

power20

Alıntı yapılan: z - 12 Kasım 2019, 16:45:18Matematik evrenseldir. Nereye gidersen git aynı işler.
Sıfırı icat edene kadar yüzyıllar geçmiş. Belki de evrensel değildir. Belki başka evrenlerde birden çok sıfır olabilir. Sıfıra bölme tanımlı olabilir.çok küçük sayıya bölme oluyorsa daha küçüğüne bölme, sıfıra bölme de olur. Evrenine göre yani:)

Hattusa

suyu fazla bulandırıyorsunuz gibi geliyor bana, iyi ki 1-2 direnç, condansatorle devre yapalım dedik. hemen işi 56 ya bağlıyorsunuz  ;D  ;D  ;D
vardım ilim meclisine eyledim talep, meğer ilim en gerideymiş illa EDEP, illa EDEP <muhyiddin Arabi K.S.>

RaMu

Alıntı yapılan: taydin - 12 Kasım 2019, 16:36:06Valla o işin altından Einstein bile kalkamadı. Ölene kadar kuantum mekaniğinin bir safsata olduğunu savundu. Ama günümüzde kuantum mekaniğine dayalı sayısız teknolojiyi kullanıyoruz. Sağ olsaydı da yüzüne "Eyyy Einstein efendi! Ne oldu? Yanıldın işte ..." diye haykırsaydık :D
Einstein kuantum teorisine safsata demedi,
hatta quantum entanglement ı kullanarak Bohr ile kapışmıştı,
EPR paradoksundaki E Einstein.

"Bir parçacığın konumu ve momenti aynı anda bilinemez"
fikrine karşıydı, siz ölçemiyorsunuz diye bilinemez deyip geçmeyin,
ölçecek yol bulalım diyordu.

Heisenberg in belirsizlik teoremine karşıydı,
belirle kardeşim, bilemem deyip kestirip atmayın diyordu.

Yoksa 1905 deki fotovoltaik olay adlı makalesinden 1921 de Nobel aldı,
Nobel i genel görelilikten alırım diye bekliyordu
ama neyse para paradır karıyı boşarım Elsa yı alırım diye düşünüyordu kazanova,
bu çalışma direk kuantum teorisine dayanıyor.

https://www.wikizeroo.org/index.php?q=aHR0cHM6Ly90ci53aWtpcGVkaWEub3JnL3dpa2kvQWxiZXJ0X0VpbnN0ZWlu
Alıntı YapFotoelektrik etki
Ana maddeler: Foton ve Fotoelektrik etki
Einstein öncesinde ışık, kimi bilim adamları tarafından tanecikler akımı, kimileri tarafından da dalga devinimi olarak nitelendirilmişti.[21] 19. yüzyılın başlarında Young'la başlayan, Fresnel ve daha sonra Faraday ve Maxwell'in çalışmalarıyla pekişen deneyler dalga kuramına belirgin bir üstünlük sağlamıştı.[21] Einstein'ın fotoelektrik çalışması, bu gelişmeyi tersine çevirmiş, hem de Planck'ın 1900'de ortaya sürdüğü kuantum teorisini de çarpıcı bir biçimde doğrulamıştır.[21]

Üzerine ışık düşen bazı maddeler elektron salıyorlardı. Parlak ışıklar daha fazla elektron salıyor fakat enerjileri artmıyordu. Sarı ve kırmızı ışıklar pek az elektron salıyorlardı. Klasik fizik bu durumu dalga kuramı ile açıklayamıyordu. Einstein bu soruna Planck kuramını uyguladı. Sonradan foton adı verilen belirli enerjili bir kuanta, maddenin atomu tarafından soğrulmakta, böylece belirli enerjide bir elektron atomdan alınmaktadır.

Einstein bu çalışması nedeniyle 1921 yılında Fizik Nobel Ödülünü kazanmıştır.
Sorularınıza hızlı cevap alın: http://www.picproje.org/index.php/topic,57135.0.html

z

z

Gerci base voltajinin da cok yuksek olmasini gerektirir ama karbonla yapilacak anahtarlama malzemeleri cok yuksek voltajlarin anahtarlamasinda kullanilamaz mi?

z

Karbon yalitkan ise grafen neden cok iyi iletkendir?

Pillerdeki komur cubuk nedir? Karbon kismen yaninca neden iletken olur?

Epsilon

@z hocam sizi biraz tanıyorsa cevabını bilmediğiniz soruları kolay kolay sormazsınız

foseydon

@taydin

einstein'in yanıldığını kim söylemiş hocam? güncel teori ile uymuyorsa bu güncel teorinin doğru olduğu anlamına gelmez. quantum mekanigi ortaya çıkana kadar newton mekaniği doğru kabul ediliyordu, ama şu ana göre yanlış. belki yarın quantum mekaniğini yanlışlayan veriler elde edilip, yeni teori ortya çıkacak vs. bu bilim işleri böyle.

@z

senin yanlışın var hocam. matemetik evrensel değildir, bütün diller gibi bölgeseldir. ingilizce ne kadar evrensel ise matemtik de o kadar evrenseldir. ikisi de insanların bilgi aktarmak için uydurduğu bir dildir, bir uzaylıya 2+2=4 demen birşey ifade etmeyebilir, o aynı bilgiyi ^-% diye ifade ediyor olabilir. oysa fizik kanunları evrenseldir(en azından bildiğimiz kadarı ile). misal kütle çekim kanunu, bir mars'lı için nasıl işliyorsa senin için de öyle işler.