Tek motor ile 4 delik delmek?

Başlatan mustafa_cmbz, 13 Kasım 2019, 23:59:31

mustafa_cmbz

Bir makine projemiz var. Ahşap üzerine hep standart ölçülerde 4 adet delik delmek istiyorum.

Yapmak istediğimiz makinenin videolarını izlediğimde elemanlar tek motor ile 4 adet mandrene hareket verebiliyorlar.

Bu mekanizma içerisinde nasıl bir mekanik mevcut acaba?

Kayış mantığı daha ağır. BAsıyor ama bilemedim.

z

Kayisli bir duzenek delik mesafelerinin degismesi/programlanmasi durumlari icin daha mantikli gibi.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

fide

Mantık olarak bir karenin köşelerini delmek istediğinizi varsayıyorum.
Karenin ağırlık merkezine bir dişli koyup 4 adet dişliyi de merkezdeki dişliye temas edip dönecek şekilde köşelere koyarsanız, köşelerdeki dişliler aynı yöne dönecektir. Merkez dişliyi de saat yönünün tersine döndürürseniz 4 deliği aynı anda delersiniz.
Her birimiz, geride bıraktığımız eserler kadar ölümsüzüz. Evlat gibi, talebe gibi, icatlar gibi...   http://fidenetgaraj.blogspot.com

yas

Deliklerin yerleri sabit değilse delinecek parçaya göre değişkenlik gösteriyorsa, mandrenlere ve motor miline birer kasnak bir adette gergi kasnağı (araçların V kayışında ki mantıkla aynı) yapılabilir. Şayet delikler birbirine çok yakın değilse.

Not: @z nin mesajını sadece video zannetmiştim yazısını yeni fark ettim. Kayışlı düzenek en mantıklısı gibi.

yas

@mustafa_cmbz hocam, paylaştığınız resimde sanki sistem elektrik motorlu değilde pnömatik gibi duruyor.

mustafa_cmbz

Alıntı yapılan: z - 14 Kasım 2019, 15:10:05

Kayisli bir duzenek delik mesafelerinin degismesi/programlanmasi durumlari icin daha mantikli gibi.

delikler menteşe deliklerinin sabit olmasından dolayı hep aynı kalacak hocam.

Mantık gayet güzel fakat bunu yapan hazır firmalar varmı acaba ? bu bizim yapacağımız iş değil anlaşılan.

mustafa_cmbz

Alıntı yapılan: yas - 14 Kasım 2019, 17:45:00@mustafa_cmbz hocam, paylaştığınız resimde sanki sistem elektrik motorlu değilde pnömatik gibi duruyor.

yok hocam arka kısımda asenkron motor var ve alüminyum takoz üzerindeki mandrenlerin 4 ünüde o çeviriyor.Ön kısımdaki pnömatik piston göz yanılması yaratıyor.Delik delme öncesinde tahtaya basıp ahşabı sabitliyor.

MB_77

Çok kafalı matkap olarak arama yapabilirsiniz.
İlk sıralarda çıkan bir sitede isteğinize uygun standart ürünler var
www.gerdem.com.tr