Fan Hesabı Kullanılacak Motor Hakkında

Başlatan Mucit23, 14 Kasım 2019, 21:52:29

Mucit23

Selamlar

Venturi yapısı ile ilgili aklıma yatmayan bazı noktalar var. Rüzgar Tünelleri ile ilgileniyorum. Bu rüzgar Tünellerinde genellikle Venturi effect'den faydalanılarak rüzgar hızı arttırılıyor. Bende bu konuyu araştırıyorum. Yakın zamanda benzer bir tünel yapmam gerekebilir.

Venturi yapısı aşağıdaki gibi. Buradaki V1 hızı ve Basınç farkı olayını anlayamadım.

Buradan Volumetric Flow Rate Q=V1*A1=V2*A2 olarak biliniyor.

Şimdilik A1 çapı 500mm, A2 çapınıda 300mm olarak kabul edelim. Bu değerler için Fan hesabına bakıyorum ama işin içinden çıkamadım. Örneğin Tüpün orta noktasında 30m/sn hızında rüzgar elde edelim istiyoruz.

Denklemde yerine koyunca V1 Hızının 18m/sn olması gerektiği yazıyor.

Aşağıdaki linkte yerli bir firmanın fan seçim tablosu var
http://www.pitsan.com/Assets/Documents/1247.pdf

Büyüklük 20'de ki tabloya bakınca 38mmSS Statik basınca sahip bir fan için Yaklaşık 5KW gücünde motor olması gerektiği yazıyor. Fan yaklaşık 2500 devirde dönmesi gerekiyor ve bu hızlar için 18.27m/sn akış hızı olur şeklinde tabloda verilmiş.

Bu Statik basınç olayını anlayamadım. Çünkü Aynı çapta olmasına Rağmen daha yüksek statik basınç uygulayan fanlar var ve tabiki daha yüksek güç istiyorlar.

Statik basıncın yüksek olmasının Bu sistem için etkisi ne olacaktır? Bu kısmı tam yorumlayamadım.

DaRt

Fanların çıkış basıncını belirleyen şey, fan tasarımı ve özellikle kanatçık açılarıdır.
Bu sistem için basıncın yükselmesinin bir etkisi olmaz. Venturi geometrisi aynı kaldığı sürece basınç oranı aynı ve hız oranı olacaktır. Ayrıca fanlarda birer pompadır aslında. Nasıl ki su pompalarının belirli bir basınç-debi eğrisi varsa fanların da vardır. Verdiğiniz link görünmüyor ancak http://www.idealsogutma.com.tr/urun_dosya/39_EN_katalog.pdf adresindeki dokumanın 10. sayfasında örnek bir eğri var. Hangi basınçta hangi  debide akış sağlanıyor bilgi veriyor. Örnek olarak bir kanallı havalandırma sisteminde siz 20metre ilerideki bir hacime sac kanaldan belirli bir debide hava besleyeceksiniz. Kanal ölçüleri ve debi bellidir, burdan hız bulunur, hız ve kanal malzemesinden gerekli basınç bulunur. Fanların basınç-debi eğrilerinden uygun bir fan seçilir. Kabaca statik basınç budur.

Mucit23

Anladım sanırım. Bizde kanal boyu çok kısa olduğundan dolayı basınç çok etki etmeyecek anladığım kadarıyla. Eğer Hat çok uzun olsaydı fanın sıkıştırma basıncı daha yüksek olması gerekiyor. Bu uygulamada sadece Venturi yapısının oluşturmuş olduğu bir zorluk var. Basınç bunun için gerekli.

Aslında bu tür rüzgar tünellerinde fan emiş yapacak şekilde yerleştiriliyor. Bunun sebebi tüneldeki türbülansı azaltmak sanırım. O yüzden Fan vakum yapacak şekilde yerleştiriliyor

devrecii

Mucit ne yapıyorsun, uçak mı yapıyorsun  ???

Rüzgar hızını artırmanın en kolay yolu birbirinin zıttı yönde dönen ama kanatçıklarının da birbirine ters olduğu yani aynı yöne rüzgar veren ama zıt yönde dönen arka arkaya birden çok fandır , turbofan yani, türbulans da az olur dönüşler zıt oludu için . Enerji olarak aynı enerji gider.

Mucit23

Rüzgar Tüneli olacak. Dediğini anladım ama Aksiyel fanlarda dediğini yapmak zor. Fan Muhtemelen hazır olacak. Onlarda zaten Doğrudan motora bağlı