Led aydinlatmaki sorun

Başlatan z, 22 Kasım 2019, 10:33:27

z

Evde dim edilebilir led tavan lambalarindan birisi flash etmeye basladi.

Isigi kisarsam flash etme durumu ortadan kalkiyor. Yaklasik 1 yildir kisik aydinlatma ile idare ediyordum. Fakat zamanla flash eden lamba sayisi artti. Bugun 8 lambadan sadece birisinin flash etmedigini gordum.

Bu sorun Ledden mi yoksa ledin guc kaynagindan mi kaynaklaniyor?

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

apsis

Ortam fena  :D .

Sorun LED'den değil bence. Dim'i arttırdığında led sürücü çip, LED'in akımını arttırmaya çalışacaktır. Bu aşamada ya armatürün güç kaynağında problem varsa çöküyordur diye düşünüyorum. Ya da içerisindeki LED driver'lar problemlidir.

Güç kaynakları ortak mı bunların?
"Makineye Beyin" MEKATRONİK

HexfeT

Dükkan, mağaza gibi iş yerlerindeki aydınlatmalarda sıklıkla böyle flash yapan bir led ampul gözüme çarpıyor. O kadar çok gördüm ki, önünden geçenlerin dikkatini çekmek için özellikle yapıldığını düşünmeye başlamıştım.

Sorun, yetersiz soğutma ve yeterince kaliteli olmayan kapasitörlerin hızlıca yaşlanması olabilir belki.

ipek

dükkan mağaza,vitrin tabela vs.. bunlara zarda olsa alışabilmiştik..fakat kentsel dönüşümde yeni binalar janjanlı imaj elde etsin diye Led ile donatılıyor.çok değil altı ay sonra çirkin görüntüler ortaya çıkıyor,buna bir dur denilmeli,araç sürerken değilde,sürücünün yanında oturuyorsanız aynı rezalet yeni araçlardada mevcut,100K euro değerinde bir yada iki yıllık araçlar ledler flash ediyor yada tamamen ölmüş,

kişisel kanaatim Led henüz oturmamış,daha bir 10 yıl isteyen teknoloji,LCD yada LED TV backlight ledleri kapış kapış N_11 vardı varıyor Com'larda...

80'li yıllarda diskolardan çıkmazdık,üst kattaki göz doktoru abimiz,kısa zamanda benim geçim kaynağım olacaksınız derdi,Stroboskpik dalgalanmalar kornea üzerinde büyük hasarlar bırakırmış....

z

Alıntı yapılan: apsis - 22 Kasım 2019, 11:28:02Güç kaynakları ortak mı bunların?

Her ledin kendi guc kaynagi var.

ilyas KAYA

Gene iyi gitmis ben bir elektriciden led ampul aldim 2 hafta gitmedi. Geri götürdük çin mali şeye en kalitelisi bu sizin tesisatta sorun vardır dedi esnaf amca :D aynı tesisatta osram led ampul 4 sene dir çalışıyor. :)

Bim den aldığım led lambalar bile 1 yıl oldu. Amcam en kalitelisinden cata marka satıyor muş:D

Aydınlatma işinde philips yada osram başka tanımam. Gerisi heyecan oluyor.

Göz kırpma olayına gelince genelde osilatör kısmındaki kondansatörden yapar. Sağlam gorunsede değiştirmek gerekiyor. 47uf ve altı bir kondansatör olması lazım değiştirip deneyin.

OptimusPrime

Guzel efekt olmus. Istesen yapamazsin  :D
https://donanimveyazilim.wordpress.com || Cihân-ârâ cihân içredir ârâyı bilmezler, O mâhîler ki deryâ içredir deryâyı bilmezler ||

Sozuak

Bayildim gercekten. Bir de rengarenk olacak harika bir ambiyans olur. Gayet soft efekt veriyor lar.  Bizim buradaki Cin mallari direkt flash yapiyor

tekosis

Hocam böyle gayet güzel olmuş. Millet bunun için para harcıyor sen bedava elde etmişsin. :)

Bozuk ledlerden birisini sağlam olan bir hatta takıp deneme şansın var mı?
İlim ilim bilmektir, ilim kendin bilmektir, sen kendin bilmezsin, bu nice okumaktır.

z