Smps çıkış diyotunu sökünce sigorta atması

Başlatan sifirbir, 24 Kasım 2019, 17:52:54

sifirbir

arkadaşlar çalışan bir smps nin sekonderindeki çıkış diyotunu sökünce sigorta attı girişteki doğrultucu diyot ve mosfeti patlattı. neden böyle olmuş olabilir.acaba ben bir yerlerimi bozdum yoksa geri-besleme olmayınca mı oldu anlamadım. anlatacak olan var mı

mehmet

Mesajınızı "Türkçe Yazım Kuralları" na
göre yeniden düzenleyiniz.
Olan olmuştur,
olacak olan da olmuştur.
Olacak bir şey yoktur.
---------------------------------------------
http://www.mehmetbilgi.net.tr

M.Salim GÜLLÜCE

Alıntı yapılan: sifirbir - 24 Kasım 2019, 17:52:54arkadaşlar çalışan bir smps nin sekonderindeki çıkış diyotunu sökünce sigorta attı girişteki doğrultucu diyot ve mosfeti patlattı. neden böyle olmuş olabilir.acaba ben bir yerlerimi bozdum yoksa geri-besleme olmayınca mı oldu anlamadım. anlatacak olan var mı
Cevabını vermişsin zaten.
Çıkıştan geri besleme alamayınca var gücüyle yüklendiğinden iflas etmiştir.
Çıkıştan geri besleme olmadığında akım limitleyicinin devreye girmesi gerekirdi ama anlaşılan senin devrede öyle bir bölüm yok.

fide

Normalde hıçkırık modu denilen fasılalı çalışma moduna girmesi gerekir ama sizin smps çok kaliteliymiş ki koruma devresi koymamışlar.
Diğer bir sıkıntı smps sarım ve malzeme bakımından kaliteli değilse sıkıntı çıkınca patlamış olabilir.

Yaptığım smps denemelerinde sarım uygun değilse dalgalanmalar, ısınma, kesik kesik çalışma vb sıkıntılarla karşılaştım.
Her birimiz, geride bıraktığımız eserler kadar ölümsüzüz. Evlat gibi, talebe gibi, icatlar gibi...   http://fidenetgaraj.blogspot.com

OptimusPrime

Geri besleme olmayinca, birinin host cuss demesi gerekiyor. Senin devrede herhalde bunlar yoktu bu yuzden rahmetli oldu. ::op
https://donanimveyazilim.wordpress.com || Cihân-ârâ cihân içredir ârâyı bilmezler, O mâhîler ki deryâ içredir deryâyı bilmezler ||

yesilu

bence geribeslemeyle alakası yok, şotki devreden çıkınca trafoda indüklenen enerji geri tepip patlatmıştır. pek bilimsel bir açıklama olmadı gerçi, bilen varsa güzelce yazsın, öğrenelim...

M.Salim GÜLLÜCE

Alıntı yapılan: yesilu - 25 Kasım 2019, 19:50:47bence geribeslemeyle alakası yok, şotki devreden çıkınca trafoda indüklenen enerji geri tepip patlatmıştır. pek bilimsel bir açıklama olmadı gerçi, bilen varsa güzelce yazsın, öğrenelim...
Geri besleme olduğu zaman indüklenmiyormu trafo..?
İndüklenen enerjileri Şotky mi yutuyo  ;D  :P

z

Sozkonusu guc kaynaginin Flyback oldugunu dusunuyorum. Akim limitleme olsa bile kurtulmazdi.

Akim tahammul sinirina gelindiginde Mos kesime goturulse bile, diyodu sokuldugu icin sekonder acik devre olacagindan primer kendi basina bobin gibi kalir. Neticede akim kesildiginde bobindeki Voltaj binlerce volta ulasir ve mos delinir.

Cok baba snubber olsa belki kurtarir.

Mos delinince kisa devre durumuna gecip sebekeyi yuklemeye kalkmis.  Haliyle sebeke yolunda ne var ne yok hersey gumlemis.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

M.Salim GÜLLÜCE

Alıntı yapılan: z - 26 Kasım 2019, 02:40:47Sozkonusu guc kaynaginin Flyback oldugunu dusunuyorum. Akim limitleme olsa bile kurtulmazdi.

Akim tahammul sinirina gelindiginde Mos kesime goturulse bile, diyodu sokuldugu icin sekonder acik devre olacagindan primer kendi basina bobin gibi kalir. Neticede akim kesildiginde bobindeki Voltaj binlerce volta ulasir ve mos delinir.

Cok baba snubber olsa belki kurtarir.

Mos delinince kisa devre durumuna gecip sebekeyi yuklemeye kalkmis.  Haliyle sebeke yolunda ne var ne yok hersey gumlemis.
Ben ise tersini düşünüyorum.
Flyback olsa bile Mos içi diyot devreye girer.
Daha olmadı varistöre yüklenir yada DC Kapasitöre yüklenir.
Tam tersine Mos kesime gitmek yerine sürekli iletimde kalmaktan gümlemiştir.

z

Flyback modunda mos icindeki  ters diyodun hic bir onemi yok. O sadece kacak enduktansin, snubber vs kapasitesi ile yapacagi cinlamanin negatif alternanslarinda devreye girer.

Olay siralamasi soyle;

Mos iletimde
Mos kesimde
Cok cok yuksek voltaj enduklenme
Mos delinip kisa devre olma
Ne var ne yok gumleme

M.Salim GÜLLÜCE

Alıntı yapılan: z - 27 Kasım 2019, 00:07:24Flyback modunda mos icindeki  ters diyodun hic bir onemi yok. O sadece kacak enduktansin, snubber vs kapasitesi ile yapacagi cinlamanin negatif alternanslarinda devreye girer.

Olay siralamasi soyle;

Mos iletimde
Mos kesimde
Cok cok yuksek voltaj enduklenme
Mos delinip kisa devre olma
Ne var ne yok gumleme

;D Anlatıma Bayıldım  ;)

sifirbir

arkadaşlar sekonder tarafı çıkış diyotu sökülünce zaten geri beslemede iptal olmuyor mu? geri beslemede tl431 var 431 in vref voltajı gerilim bölücü dirençlerle 2.5 seviyelerinde değil mi? bu vref voltajı gerilim bölücü dirençlerle 2.5v seviyelerinde çıkıştan  sağlanmıyor mu? 431 çalışmayınca opto çalışmayacak ve feedback olmayacak ama yinede çıkış diyotunu ben söktüm. hadi arıza sonucu çıkış diyotunun açık devre olduğunu düşünsek yine mosfet sigorta köprü diyot üçü birden patlar mı? cevap yazanlara şimdiden teşekkürler.

sifirbir

M.Salim GÜLLÜCE

Alıntı yapılan: sifirbir - 30 Kasım 2019, 21:04:21arkadaşlar sekonder tarafı çıkış diyotu sökülünce zaten geri beslemede iptal olmuyor mu? geri beslemede tl431 var 431 in vref voltajı gerilim bölücü dirençlerle 2.5 seviyelerinde değil mi? bu vref voltajı gerilim bölücü dirençlerle 2.5v seviyelerinde çıkıştan  sağlanmıyor mu? 431 çalışmayınca opto çalışmayacak ve feedback olmayacak ama yinede çıkış diyotunu ben söktüm. hadi arıza sonucu çıkış diyotunun açık devre olduğunu düşünsek yine mosfet sigorta köprü diyot üçü birden patlar mı? cevap yazanlara şimdiden teşekkürler.
Birisi gümlerse Ardışık olarak zincirleme gümleyiverir hepsi birden.
Ancak devrenin tasarlandığında buna önlem almış olmasını beklerdim.
Farzedelimki çıkış diyodu açık devre oldu yada kısadevre oldu..
Denetimle patlamanın önüne geçmesi gerekirdi.
Aşırı akım denetimi ve @z nin dediği gibi Aşırı gerilim Blokajı yapılması beklenirdi.

z

Bu sorunun cozumu zor. Ilk power on asamasinda basit bir diagnostik ile diyodun olmadigi anlasilip sistem korumaya gecebilir ama calisma esnasinda diyod acik devre olursa ariza olma durumu kacinilmaz gorunuyor.