Kaynak makinası yapımı?

Başlatan gevv, 26 Kasım 2019, 11:44:30

gevv

Merhaba,  doğru düzgün trafolu kaynak makinası bulamadım  belki kendim yapabilirim. Aşağıda ki şemayı uygulamayı düşünüyorum.

Elimde 2..3kv   ups trafosu var sekonderi 2x22v  tel kalınlığı 4mm (2x2mm paralel sarım) orta ucu kullanmadan 44v 

Şemada DB1  tahminimce 1n4007 köprüsü DB2  için ne kullanmalı?

Sizce bu devre iş görürmü  piyasada ki trafolu makineleri inceleyen oldumu nasıl bir sistemleri var

z

DB3 voltajini bilmek lazim. Dusuk voltajli TVS, varistor ya da ters seri bagli zener denenebilir.  Hatta diac bile denenebilir.

Trafolu kaynak makinesi ile kaynak yapmak zor istir. Neden trafoluda israr ediyorsun?
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

gevv

diyak olduğunu düşünüyordum abi

elektronik olanlar çok arıza yapıyor tamir ettim ama klasik arızalar elimde kalmasın diye  trafolu düşündüm

şemayı bulunca elimde trafoda varken de girişeyim dedim :)

gerçi fazla işim olmuyor belki 2el elektronik almak daha mantıklı

z

Kaynak yapmak gercekten gicik bir is. Trafolu kaynak makinesi ile kaynak yapmak tam bir eziyet.
Bir suru masa, raf vs yaptim fakat bu isi hic sevemedim.

Trafolu kaynaktan sonra DC kaynak makinesi ile yaptigim kaynak islerinde guvenim geldi.

Arada gercekten cok fark var. TIG, MIG ile kaynak yapilan videolari izleyince de cubuk elektrod yakan kaynak makinelerinin eziyet oldugunu dusunmeye basladim.

Bence trafolu kaynak makinesine hic zaman harcama.

Marka arayisina girmeye gerek yok. Oerlikon bayisine gidip derdimi anlattigimda bu makineyi al cok satiyoruz ve cok ucuz demisti.
ArcMax 1600Ge almistim ve cok memnunum.

https://www.youtube.com/watch?v=SlNbwcXYOsU

devrecii

Kaynak için en az gücü alacaksın zaten bu trafo ile bu nedenle amper ayarına hiç gerek yok.

Direkt bağlayıp bi dene basıl kaynak yapıyor, büyük ihtimalle yuksek ısı nedeniyle trafo yanmaya koku çıkarmaya başlayacak,

Tavsiyem bir yoğurt kabına 10 numara yağ doldurup trafoyu içine koyman , yoksa tek cubuğu  yakana kadar trafo yanar.

z

Kaynak makinelerinin yapisi zaten klasik guc transformatorlerinden farkli.

Bostaki kayiplari yuksek olacak sekilde imal ediliyor. Yanlis hatirlamiyorsam flyback trafolardaki gibi saclara gap koyuyorlardi.

OG

Trafolu kaynak makinelerinin trafosu yüksek kaçak akı'lı oluyor.
Aksi halde, ekstra bir önlem yoksa trafo kısa sürede yanar, sigortaları attırır vs .
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

tunayk

Trafolu kaynak makinasındaki ana olay, sargılar arasındaki akı yolunun zayıflatılması.  Çanta kaynak makinelerinde sargılar üstüste sarılmaz ayrık şekilde sarılır.Hatta sargılar birbirinden uzaklaştırılır. BU sayede boşta iken 60-70V'a varan voltaj elde edilir ve elektrod dokunduğunda iyi bir ark oluşur. Akım çekilmeye başladığında, sargıların ayrık olması nedeniyle enerji transferi yeteri kadar sağlanamaz ve kendiliğinden bir güç sınırlaması olur.  Dolayısıyla trafo yanmaz. Kaynak başladığında çıkış voltajı 22V civarında kalır. Primer sargısında genellikle 5 kademe konur ve bu sayede kabaca akım ayarı elde edilir.

Büyük güçlü olanlarda orta bacaktaki saç kütlesinin bir kısmı hareketli olur. Makinanın üzerindeki kol çevrildikçe bu hareketli saç paketi ana akı yolundan çıkar veya girer. Böylece manyetik yol daralır veya genişler. Bu sayede aktarılacak güç sınırlanır.

M.Salim GÜLLÜCE

Alıntı yapılan: z - 26 Kasım 2019, 12:16:06DB3 voltajini bilmek lazim. Dusuk voltajli TVS, varistor ya da ters seri bagli zener denenebilir.  Hatta diac bile denenebilir.

Trafolu kaynak makinesi ile kaynak yapmak zor istir. Neden trafoluda israr ediyorsun?
DB3 30 volt ta kilitlenen diyak tır.

power20

PCB üzeri kapalı tip trafolar da benzer şekilde çalışıyor sanırım. Bunlar kısa devre korumalı !  Nasıl olduğuna anlam verememiştim. Elektronik koruma olabilirdi   Boştaki çıkış gerilimi de biraz yüksek oluyor. Normal gerilimi almak için akım çekmek gerekiyor.  Çıkış 24V diyorsa boşta 30 küsür.
Demek ki teknik buymuş.
Alıntı yapılan: OG - 26 Kasım 2019, 20:23:35Trafolu kaynak makinelerinin trafosu yüksek kaçak akı'lı oluyor.
Aksi halde, ekstra bir önlem yoksa trafo kısa sürede yanar, sigortaları attırır vs .