İndüksiyon ısıtma devresi

Başlatan 0M42, 26 Kasım 2019, 22:20:56

0M42

Arkadaşlar merhaba,

Aşağıdaki indüksiyon ısıtma devresini kurdum çalıştırdım devre sorunsuz ve güzel çalışıyor. Frekansı 250 khz. ile 50 khz. arası 100 k pot ile ayarlayabiliyorum frekans düştükçe mosfetlerden çekilen akım artıyor. Sizlere sormak istediğim bazı hususlar var devrenin çalışma gerilimi 100 volt bu gerilimde devreden 100 watt güç alabiliyorum (100 khz. de) power metre ile bunu görüyorum.

Bu mosfetler yerine irfp460 kullansam maksimum kaç watt güç alabilirim devreden, frekansı ne kadar daha düşürebilirim bunu nasıl tespit edebilirim?

Mosfetlerin güç olarak limitine gelip gelmediğini anlayabileceğimiz bir metod varmı devre üzerinden ölçüm vs. yaparken mosfet limite gelmiş yada %80 kapasite ile çalışıyor diyebileceğimiz bir ölçüm şekli var mı?

Mesleğin içinde olan bir arkadaşıma sordum "vgs voltajı bunu gösterir vgs voltajını osiloskop ile gözlemle devrenin gücünü yavaş yavaş arttırmaya başla vgs voltajında düşme,çökme görmeye başladığın anda sınırına gelmişsin demektir güç artışını durdur" dedi bu konuda sizinde fikirlerinizi almak istiyorum bu yöntem sizce de doğru mu?

https://i.hizliresim.com/Xbro9j.png

M.Salim GÜLLÜCE

Senin şemanla aynı sanırım.
300 Watt çıkış weren bir devreymiş.
2153 bu işte güç ayarlamaya pek uymaz.
PWM girişli bir devreyle dışarıdan PWM uygularsan istediğin güce ayarlarsın.
Mesela SG3845 gibi bişey kullanabilirsin.

Yalnız bir nokta daha warki..
Senin kullandığın Paralel rezonans devresinde frekans sabit olmak zorunda.
Yoksa aşırı verimsiz akım çekimlerine sebep olur.

Rezonans formülünden bobinine hangi kapasitenin Hangi frekansta denk geleceğini hesaplayabilirsin.

elektronik

Mehmet hocam ısıtılacak metal bobin içerisine girince rezonans değişir

M.Salim GÜLLÜCE

Alıntı yapılan: elektronik - 29 Kasım 2019, 12:40:56Mehmet hocam ısıtılacak metal bobin içerisine girince rezonans değişir
Değişeceği muhakkak.
Ancak bobin içindeki enerjiyi kendi üzerine alacağından sen azıcık yüksek tutarsan dengeye gelir. Aradaki fark ihmal edilebilir.
Halbuki senin devrende rezonansın çok dışına çıkabiliyorsun.
Güç ayarını sabit frekans PWM darbe boşluk ile halletmen gerekir.
mesela %20 PWM ile
sırasıyla yukarıdan aşağıya..
Sağ kanal, Sol Kanal, Kanallar toplamı, Trafo Çıkışı

Buda %50 PWM

Bu %90

z

Fakat paralel rezonans devresini rezonans frekansinin disinda bir gerilim ile uyarirsaniz rezonans devresindeki kapasitor ve enduktansdan devasa akimlar akar. Bu akimlari isitma isinde kullanamazsaniz buyuk kayiplar olusur.

O yuzden sistemi geri besleme yoluyla rezonansda calistirmak gerekir. Guc kontrolunu de rezonans devresine uygulanan palslerin sikligi ile ayarlarsiniz.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com