ULN2803 çıkışların hepsi düşüyor

Başlatan izturk, 28 Kasım 2019, 14:38:54

izturk

Merhaba Arkadaşlar,

Resimde şemasının 1 kanalını çizdiğim bi devrem var. Devre 8 kanal.
karttan 8 kanal +24 ve gnd (pnp ve npn) çıkış verebilmem ve karşı taraftan gelen +24 ve gnd sinyalleri okumam gerekiyor.

bi jumper ile + mı - mi çalışacağını seçiyorum.
+ çıkışları td62783 ile - çıkışları uln2803 ile veriyorum ve iki opto ile girişi okuyorum.

+ kanal seçtiğim zaman bi problem yok.
- kanal seçip te kanalın birinden çıkış verdiğimde diğer bütün kanallar 15-12v seviyesine düşüyor. bu da karşı tarafın sinyal varmış gibi algılamasına sebep oluyor.

uln nin 1 kanalından çıkış verince diğer kanalların voltajı düşürmesine ne sebep olabilir.

not: hiç bir kanalda çıkış yokken her çıkışı 24 okuyorum. karşı tarafta pull up var.

Melih1802

.

tyildizak

Alıntı yapılan: izturk - 28 Kasım 2019, 14:38:54

Merhaba Arkadaşlar,

Resimde şemasının 1 kanalını çizdiğim bi devrem var. Devre 8 kanal.
karttan 8 kanal +24 ve gnd (pnp ve npn) çıkış verebilmem ve karşı taraftan gelen +24 ve gnd sinyalleri okumam gerekiyor.

bi jumper ile + mı - mi çalışacağını seçiyorum.
+ çıkışları td62783 ile - çıkışları uln2803 ile veriyorum ve iki opto ile girişi okuyorum.

+ kanal seçtiğim zaman bi problem yok.
- kanal seçip te kanalın birinden çıkış verdiğimde diğer bütün kanallar 15-12v seviyesine düşüyor. bu da karşı tarafın sinyal varmış gibi algılamasına sebep oluyor.

uln nin 1 kanalından çıkış verince diğer kanalların voltajı düşürmesine ne sebep olabilir.

not: hiç bir kanalda çıkış yokken her çıkışı 24 okuyorum. karşı tarafta pull up var.

Asansör buton devresine benziyor. Uln com ucu boşta mı?

izturk

Com ucu bosta. +24 verip denedim. Sonuc degismedi

M.Salim GÜLLÜCE

Driverlardan biri Hi Side Diğeri Low Side
ikisi birden aktif olduğunda kıyamet kopar.
Pudh-Pull çıkışın (yarım H köprünün) her iki transistörünüde iletime geçirmiş olmanızdan kaynaklanıyor olabilir.
Hi side yada Low Sade seçerken 2803 ün GND sini ve 62783 ün VCC sini de anahtarlamanı tavsiye ederim.

Yada başka bir alternatif olarak..
Her kanalın Hi side veya Low side tarafından birini evirerek sür.

izturk

Alıntı yapılan: Mehmet Salim GÜLLÜCE - 29 Kasım 2019, 00:30:27Driverlardan biri Hi Side Diğeri Low Side
ikisi birden aktif olduğunda kıyamet kopar.
Pudh-Pull çıkışın (yarım H köprünün) her iki transistörünüde iletime geçirmiş olmanızdan kaynaklanıyor olabilir.
Hi side yada Low Sade seçerken 2803 ün GND sini ve 62783 ün VCC sini de anahtarlamanı tavsiye ederim.

Yada başka bir alternatif olarak..
Her kanalın Hi side veya Low side tarafından birini evirerek sür.

hocam hi side ve low side ı süren 4094ler var. onların OE pinlerini önlem olarak + - seçim anahtarından aktif deaktif ediyorum. yazılımda da + - seçimi değişirse önce tüm çıkışları kapatıp belirli bir süre bekledikten sonra yeni çıkış durumuna geçiyorum.
ama 2803 ve 62783 ü anahtarlamak daha güzelmiş. o aklıma gelmedi.

yukarıda anlattığım durumda hi side entegresini tamamen söktüğümde de aynı problem var.

M.Salim GÜLLÜCE

Alıntı yapılan: izturk - 29 Kasım 2019, 10:00:54hocam hi side ve low side ı süren 4094ler var. onların OE pinlerini önlem olarak + - seçim anahtarından aktif deaktif ediyorum. yazılımda da + - seçimi değişirse önce tüm çıkışları kapatıp belirli bir süre bekledikten sonra yeni çıkış durumuna geçiyorum.
ama 2803 ve 62783 ü anahtarlamak daha güzelmiş. o aklıma gelmedi.

yukarıda anlattığım durumda hi side entegresini tamamen söktüğümde de aynı problem var.

4094 Tarafını çizime aktarmayınca bilemeyiz tabiiki.

izturk

Problem girişleri okuduğum optolarda imiş. hi side kısmını okuyan optoları sökünce düzeldi.

Yanlız optoları sökmeden bi çözüm üretmem lazım. Her iki opto da olmalı ve kullanıcı jumper la seçebilmeli.

ilk aklıma gelen seçim jumper ını iki adet yapıp optoların ortak noktalarını ayırmak.
Daha güzel bir çözüm üretebilirmiyiz.

M.Salim GÜLLÜCE

Alıntı yapılan: izturk - 29 Kasım 2019, 15:19:40Problem girişleri okuduğum optolarda imiş. hi side kısmını okuyan optoları sökünce düzeldi.

Yanlız optoları sökmeden bi çözüm üretmem lazım. Her iki opto da olmalı ve kullanıcı jumper la seçebilmeli.

ilk aklıma gelen seçim jumper ını iki adet yapıp optoların ortak noktalarını ayırmak.
Tabiiki çözümü war.
Ancak devreden önce simulasyonda yapsan daha sağlıklı gidersin.
iki girişi birbirinden evrik sürmen gerek.
Girişlerden herhangi birinin boş olmaması gerekiyor.

Ona göre dizayn yapmalısın

yas

Alıntı yapılan: izturk - 29 Kasım 2019, 15:19:40...Yanlız optoları sökmeden bi çözüm üretmem lazım. Her iki opto da olmalı ve kullanıcı jumper la seçebilmeli.

Benim merak ettiğim girişleri + veya - tetikleme ile çalıştırmak istiyorsan neden PC817 kullanıyorsun. İki tane tek yönlü opto kullanmak yerine bir tane çift yönlü çalışan opto eleman kullansan (örneğin PC814 gibi) hem devre elemanı azalacak hemde böyle bir sorun olmayacak sadece com ucunu tekbir jumper ile + ya yada - ye anahtarlaman yeterli olacak.