Smps Arızası Hakkında

Başlatan oguztkn, 29 Kasım 2019, 03:11:21

oguztkn

Arkadaşlar Merhaba,

Bir kart var elimde arızasını bulmaya çalışıyorum fakat resimdeki kırmızı ile yazdığım iki değer haricinde hiçbir voltajı ölçemiyorum. Her yer 0 .

Karttaki tüm diyotları ve mosfetleri karttan ayırarak sağlamlık testi uyguladım. Nasıl bir yol izlemeliyim acaba yardımcı olabilir misiniz ?

Şimdiden Teşekkürler....

M.Salim GÜLLÜCE

R236 237 238 dirençlerini çıkararak ölç muhtemelen yanık (Açık devre) olabilir bir tanesi

ipek

315V işaretlediğin yerde 380V olmalı muhtemelen devrede mute standby yada uzaktan kumanda ile aç kapa filan olmalı yani güç kaynağın bozuk olmayabilirde,bir on off ucu varmı ?

oguztkn

Alıntı yapılan: Mehmet Salim GÜLLÜCE - 29 Kasım 2019, 03:37:35R236 237 238 dirençlerini çıkararak ölç muhtemelen yanık (Açık devre) olabilir bir tanesi

hocam dirençleri sökerek ölçtüm ve açık devre yok malesef.

Alıntı yapılan: ipek - 29 Kasım 2019, 08:12:28315V işaretlediğin yerde 380V olmalı muhtemelen devrede mute standby yada uzaktan kumanda ile aç kapa filan olmalı yani güç kaynağın bozuk olmayabilirde,bir on off ucu varmı ?

Şemada işaretli kısımları yenileri ile değiştirdim hala ölçtüğüm iki voltajdan başka ölçüm alamıyorum.
Kartın fotoğrafını da ekliyorum. Fikir açısından. ( bu arada kartın smps kısmı arızalı diğer kısmı amfi bölümü oradaki transistörleri de ölçerek sağlamlık kontrolü yaptım.)

M.Salim GÜLLÜCE

R243, R245 ve tam okuyamıyorum ama D37 15 Volt zener olabilir.
VDD çıkışı veren transistörün emiterinde voltaj yoksa belirttiğim direnç ve zeneri kontrol et.
Kollektöründe ve emiterinde kaç volt var ona göre bi değerlendirmek lazım.

Q21 çalışmaya başlamadığı sürece 380 volt çıkış alamazsın.
315 volt alman normaldir.
Yalnız 15 Volt nereden gelir onu anlamadım.
Q21 çalışmayınca 18 Volt çıkıştan zırnık çıkmamalı.
SG3825 e besleme gitmiyor muhtemelen.

oguztkn

Alıntı yapılan: Mehmet Salim GÜLLÜCE - 29 Kasım 2019, 15:07:44R243, R245 ve tam okuyamıyorum ama D37 15 Volt zener olabilir.
VDD çıkışı veren transistörün emiterinde voltaj yoksa belirttiğim direnç ve zeneri kontrol et.
Kollektöründe ve emiterinde kaç volt var ona göre bi değerlendirmek lazım.

Q21 çalışmaya başlamadığı sürece 380 volt çıkış alamazsın.
315 volt alman normaldir.
Yalnız 15 Volt nereden gelir onu anlamadım.
SG3825 e besleme gitmiyor muhtemelen.

SG ye besleme de gelmiyor hocam doğru bildiniz. Direnç ve zenere bakacağım birazdan

oguztkn

Hocam dediğiniz gibi R243 ve R245 D37 olan bölümü kontrol ettim. Komponentler sağlam voltaj konusu ise 16 volt var emiterinde . Collector ünde ise 15 volt var D37 nin anodunu şase alarak ölçüm yapınca.

Sg ye nin 15 inci bacağını vcc ama burada da voltaj yok.

Q1 in emiterinde 15 volt var ama gerisi yok. İlginç bir hata ile karşı karşıyayım sanırım ????

z

12N60C'nin source bacagindaki 0.1 Ohm direnci (R233) kontrol et.

Ayrica Q1, Q8 D7, D26, R77, R74 de kritik bir devre. Burasi sorunluysa da guc kaynagin calismaz.

Fakat senin oncelikle 380v voltajina odaklanman lazim.  SG3525 calismasa da oncelikle bu 380v bi gelsin.

LM339 2 nolu pin lowda kalmamali. Vref [5] bacaginda tahminimce 5v olmasi lazim.

18v[5] voltajin yoksa bu hatti yukleyen kismi ayirmak adina ilk asamada bu voltaj sadece 12N60C ye bagli cipe girsin digger taraflara gitmesini engelle. (Yolu kes vs)
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

z

Alıntı yapılan: Mehmet Salim GÜLLÜCE - 29 Kasım 2019, 15:07:44...Yalnız 15 Volt nereden gelir onu anlamadım.

100K (R288) bu is icin konmus. 18v ilk asamada bu direnc sayesinde elde ediliyor.

z

Bir zamanlar +/- 75v vs simetrik beslemeli amplifikatorler icin smps tasarlamaya calisan birileri vardi.

Bu devre bu arkadaslar icin mukemmel bir tasarim.

380v regule edilmis. Daha sonra da bu gerilim 3525 ile regulasyon vs derdi dusunulmeden  yaklasik %50 duty ile kiyilip trafo ile dusuk voltajlara dusurulup dogrultulup filitre edilmis.

Yani 380v DC regulator cikisinda kiyici + trafo + dogrultma var.

@oguz1993 bu kart neyin beslemesi?

HexfeT

Modern PC güç kaynakları da benzer yapıda. Girişteki aktif PFC devresi aynı zamanda boost regülatör olarak çalışıp 380VDC regüleli çıkış veriyor. Sonrasında iki anahtarlı forward konverter oluyor. Genelde boost aktif pfc ve forward konverter için tek kılıfta çözüm sunan kontrol IC leri kullanılıyor. Modern dediğim 10-12 yıldır belli bir kalitenin üstündeki 80+ sertifikalı güç kaynakları bu şekilde. 80+ Gold ve Platinium sertifikalı olanlar daha modern topolojiler ve senkron doğrultma kullanıyor.

oguztkn

Alıntı yapılan: z - 30 Kasım 2019, 03:35:3612N60C'nin source bacagindaki 0.1 Ohm direnci (R233) kontrol et.

Ayrica Q1, Q8 D7, D26, R77, R74 de kritik bir devre. Burasi sorunluysa da guc kaynagin calismaz.

Fakat senin oncelikle 380v voltajina odaklanman lazim.  SG3525 calismasa da oncelikle bu 380v bi gelsin.

LM339 2 nolu pin lowda kalmamali. Vref [5] bacaginda tahminimce 5v olmasi lazim.

18v[5] voltajin yoksa bu hatti yukleyen kismi ayirmak adina ilk asamada bu voltaj sadece 12N60C ye bagli cipe girsin digger taraflara gitmesini engelle. (Yolu kes vs)

Q1, Q8 D7, D26, R77, R74 Bu bolumdeki parçaların sağlamlık kontrolünü yaptım hocam.

Lm339 un beslemesi var 15volt ama 2 numaralı pinden voltaj çıkmıyor low da kalıyor.

Kart bir amfi kartının beslemesi hocam.

z

2 nolu bacak low ise sistem 380v gerilimin 400v seviyesine ciktigini saniyor. Muhtemelen Vref bacagindaki gerilim 5v degil.
Suphelilerden birisi U36. Diger supheli 18v hattinin dusuk olmasi. U36 nin startup voltajinin altinda kaliyor olabilir. 18v hattini bir sey yukluyor olabilir. (18v hattina harici bir kaynaktan voltaj verilebilir. smps degil de trafolu bir adaptor)

LM339'un 4 ve 5 nolu bacaklarindaki gerilimleri de olcebilirmisin?

U36 nin Vref bacagindaki gerilimi de olcebilirmisin? Bir de U36 cipimim adi nedir? Uc384x serisi bir sey mi?

R293'un bir bacagini sokup devreyi calistirmayi deneyebilirsin. Bu durumda 380v un gelmesi gerekir.

Fakat bu deney riskli olabilir. Ben o riski alip denerdim.

Aslinda bu cok anlasilir bir devre ve arizasi kolayca bulunur ama uzaktan zor iste.

oguztkn

Sayın z hocam öncelikle cevaplarınız için teşekkür ederim. Elektronik bilgim var ama smps mantığına çok hakim değilim. O yüzden zorluk çekiyorum , kurcaladıkça öğrenmeye çalışıyorum.

Alıntı yapılan: z - 30 Kasım 2019, 16:24:572 nolu bacak low ise sistem 380v gerilimin 400v seviyesine ciktigini saniyor. Muhtemelen Vref bacagindaki gerilim 5v degil.
Suphelilerden birisi U36. Diger supheli 18v hattinin dusuk olmasi. U36 nin startup voltajinin altinda kaliyor olabilir. 18v hattini bir sey yukluyor olabilir. (18v hattina harici bir kaynaktan voltaj verilebilir. smps degil de trafolu bir adaptor)

LM339'un 4 ve 5 nolu bacaklarindaki gerilimleri de olcebilirmisin?

U36 nin Vref bacagindaki gerilimi de olcebilirmisin? Bir de U36 cipimim adi nedir? Uc384x serisi bir sey mi?

R293'un bir bacagini sokup devreyi calistirmayi deneyebilirsin. Bu durumda 380v un gelmesi gerekir.

Fakat bu deney riskli olabilir. Ben o riski alip denerdim.

Aslinda bu cok anlasilir bir devre ve arizasi kolayca bulunur ama uzaktan zor iste.

LM339 un 4 nolu bacağında 3.5v
                 5 nolu bacağında 0.7v ölçtüm.

U36'nin vref bacağındaki gerilim de 0.7v. Çipin adı UC3842 (Yenisi ile değiştirdim)

R293 nü devreden çıkarıp enerji verdim hiçbir değişiklik olmadı kartta ne çat pat ne de voltaj değişikliği.

Bu arada şemanın yüksek çözünürlük halini görmek isterseniz http://oguztkn.com/schema.pdf buradan ulaşabilirsiniz

asma

Merhaba
Doğru yoldasın
UC3842 çalışamıyor. R293 ü sökerek dışarıdan etkiyi kestin ama değişiklik olmadı. Üstelik referans voltajı düşük. C134 0,1uF ve sonrasında Q13 2N3906 yı sökerek 5V ref. gerilimini bulmaya çalışın.
Pin7 de 18V yerine 15V olduğunu varsayıyorum. O yok ise iş değişir.
Kolay gelsin.