Smps Arızası Hakkında

Başlatan oguztkn, 29 Kasım 2019, 03:11:21

JOKERAS

Alıntı yapılan: oguz1993 - 06 Aralık 2019, 21:50:24Hocam dediğiniz gibi TDa7294 bir 100W lık ses entegresi. Simetrik 35 volt ile çalışıyor. Genelde hoparlör çıkışları kısa devre olunca arıza direk tda ya kadar geliyor ve entegreyi bozuyor. Buda besleme de kısa devreye neden olup oradan smps i bozmuş olabilir. Yanlış mıyım ?
Tamam da sen smps çıkış diyotlarını ölçtüğünü söyledinya.Şemada İşaretlemişsin bunları kontrol ettim diye.
Ses çıkışı kısa devre ise ölçtüğün ilgili diyotlar kısa devre görünür.Diyotun kendisi kısa devre olduğundan
değil.Beslediği devre,yani ses çıkış katı kısa devre olduğundan.

Smps'i bozmuş olabilir diyorsun,bu çok zor bir ihtimal.
Madem Smps arıza yaptı ise,smps'in arızası neredeydi?

Ses çıkışının arızalanmasımı Smps'i bozdu ki bu çok zor.
Yoksa Smps'te kendiliğindenmi bozuldu.

Tavukmu Yumurtadan,Yumurtamı Tavuktan.
Bu sorunun cevabını bul oğuz1993.

oguztkn

Tavukmu Yumurtadan,Yumurtamı Tavuktan.

Hocam bu sorunun cevabı hala tartışılır buna girmeyelim smps den daha çok karışır :)

Bugün yeni tda7294 ü bağladım devreye hocam verdim enerjiyi kart normal bir şekilde çalışıyor.

Sonuç olarak tda7294, SG3525, UC3842, lm339, 0,1 ohm luk dirençler ve zener diyodları yenileri ile değiştirince kart kendine geldi.

Ben smps kısmına bakarken tda yı karttan sökmüştüm, zaten oynak bir yerde yolları koparmayayım diye. O vaziyetteyken bu parçaları değiştirdim ve enerji verdim doğru voltajları ölçtüm.Sonra yeni tda yi taktım ve çalıştı.

Eski tda yı da bir ölçeyim dedim + - beslemesi entegreden kısa devre olmuş nasıl olmuş ? . Bu da smps arızasını açıklıyor sanki çünkü tda +- 35 ten besleniyor tabi onlarda kısa devre olduğundan arıza yaratmış oluyor. Akış tamamlanıyor sanki böylelikle. ?

Yumurta meselesini de bir araştırayım :)

Sozuak

Tavuktan  yumurta çıkar ama yumurtadan civciv çıkar tartışmaya gerek yok :)

Şu anda sorun düzeldi anladığım kadarıyla. Baştan neden böyle bir kontrol yapmadınız ki?

JOKERAS

Alıntı yapılan: oguz1993 - 07 Aralık 2019, 20:24:41Tavukmu Yumurtadan,Yumurtamı Tavuktan.

Hocam bu sorunun cevabı hala tartışılır buna girmeyelim smps den daha çok karışır :)

Bugün yeni tda7294 ü bağladım devreye hocam verdim enerjiyi kart normal bir şekilde çalışıyor.

Sonuç olarak tda7294, SG3525, UC3842, lm339, 0,1 ohm luk dirençler ve zener diyodları yenileri ile değiştirince kart kendine geldi.

Ben smps kısmına bakarken tda yı karttan sökmüştüm, zaten oynak bir yerde yolları koparmayayım diye. O vaziyetteyken bu parçaları değiştirdim ve enerji verdim doğru voltajları ölçtüm.Sonra yeni tda yi taktım ve çalıştı.

Eski tda yı da bir ölçeyim dedim + - beslemesi entegreden kısa devre olmuş nasıl olmuş ? . Bu da smps arızasını açıklıyor sanki çünkü tda +- 35 ten besleniyor tabi onlarda kısa devre olduğundan arıza yaratmış oluyor. Akış tamamlanıyor sanki böylelikle. ?

Yumurta meselesini de bir araştırayım :)
Vay Anasını.Demek bu entegrelerin hepsi bozukmuş.Çok ilginç!

Şunu demeni bekliyordum oğuz1993.Cihaz bana geldiğinde karıştırılmış bazı malzemeler farklı değerler takılmış.Cihazı ilk tamir etmeye çalışan vatandaşta Ses çıkışının Kısa devre olduğunu anlamamış.

Sadece ses çıkışının arızalı olduğunu sende anlamamışsın.Yalandan yere bir sürü entegreyi değiştirdin.
Yeme bizi:)Neyse işi halletmişsin,keyfin yerinde.Ta buradan anlaşılıyor:)

Ama sana naçizane tavsiyem,arıza takibini biraz geliştir.Tecrübe edin tecrübe ettikçe,sistemlerin nasıl çalıştıklarını daha iyi anlamış olacak bundan sonraki arızaları 3-4 hamlede bitirecek arızaları Nokta atışı bulacaksın.Valla bak:)

oguztkn

Alıntı yapılan: JOKERAS - 08 Aralık 2019, 14:36:09Ama sana naçizane tavsiyem,arıza takibini biraz geliştir.Tecrübe edin tecrübe ettikçe,sistemlerin nasıl çalıştıklarını daha iyi anlamış olacak bundan sonraki arızaları 3-4 hamlede bitirecek arızaları Nokta atışı bulacaksın.Valla bak:)

Tavsiyeniz için teşekkür ederim hocam. Mutlaka uyacağım.

Şöyle bir durum olsa idi nasıl çözülürdü peki hocam diyelim 18v hiç yok. Ben oraya trafo ile 18v verdim.Isınan bir parça yok. Uc çalıştı vref 5 volt oluştu ama 310 hala aynı 380 e çıkmıyor burada arızalı kim olur du ?

(Bunu sormamın sebebi şemayı hala inceliyorum öğrenmek adına)

JOKERAS

Bunu Ölçü aleti,Scop denilen Cihazlarla olması gereken sinyal veya voltajlara bakıp
anlayabiliriz.

Olmazsa İstihare Ruyasına yatar olayı çözeriz:)

oguztkn

Arkadaşlar bugüne kadar sorun yok idi devrede.

Yalnız dün gece 3-4 kere peş peşe elektrikler gitti geldi cihaz açıkken. Bir çat sesi geldi dedim herhalde sigortası attı. Elektrikler düzelince cihazı açtım ve gördüm ki sigorta gitmiş. Hemen değiştirdim ve devreyi üstten bir kontrol edip enerji verdim. Hareket olmadı, kartı yerinden çıkardım ölçüm yaptım kondansatörlerde 380 volt var, uc3842 den 5 volt referans voltajı çıkıyor. 18volt yazan yerde 18 volt var ama çıkışlar yok. Sg nin beslemesine baktım enerji gelmiyor.Ona enerji sağlayan Q1, D7, D36, D27, R77, R74, Q8 bölümüne baktım arızalı parça yok.IRF840 lar da sağlam Q28 ve D37 bölümünde vdd voltajı var 19 volt. Çok soru sordum kusura bakmayın ama benim kurşunlarım bitti hepsini kullandım başka nereye bakmam gerekir acaba ?

SG3525 'e besleme olarak 0,5volt geliyor ?

asma

Alıntı yapılan: oguztkn - 22 Aralık 2019, 14:04:56Sg nin beslemesine baktım enerji gelmiyor.Ona enerji sağlayan Q1, D7, D36, D27, R77, R74, Q8 bölümüne baktım arızalı parça yok.IRF840 lar da sağlam Q28 ve D37 bölümünde vdd voltajı var 19 volt.

SG3525 'e besleme olarak 0,5volt geliyor ?

Merhaba
Q1 in emiterinde 19V ve kollektöründe 0,5V var şeklinde anlıyorum. Doğru mu?
D7 ve D36 üzerinde voltaj ölçtünüz mü?

oguztkn

Doğrudur hocam. Emiter de 19 volt kollektörde 0.5 volt. Enerji verdiğimde 10mv seviyelerinde başlıyor en son 0,5 volta kadar yükselip orada kalıyor. Q1 i söküp ölçtüğümde sağlam gözüküyor. Diyotları da sağlamlık kontrolünde geçirdim. Q1 in beyzinde ise 18,80v gözüküyor

asma

Alıntı yapılan: oguztkn - 23 Aralık 2019, 01:05:56Doğrudur hocam. Emiter de 19 volt kollektörde 0.5 volt. Enerji verdiğimde 10mv seviyelerinde başlıyor en son 0,5 volta kadar yükselip orada kalıyor. Q1 i söküp ölçtüğümde sağlam gözüküyor. Diyotları da sağlamlık kontrolünde geçirdim. Q1 in beyzinde ise 18,80v gözüküyor
Emiter 19V ,  Beyz 18,8V ise Vbe 0,2V olur ve transistör iletime geçmez. Kollektörden akım geçişi olmaz.
Q1 i iletime geçirmek için Q8 i iletime sokmak gerek. Vdd , 15,6V tan büyük ise (ki öyle) Q8 iletime geçebilir.
D7 nin üzerine düşen voltajı ölçmemişsiniz veya yazma gereği duymadınız.
Soru: Q8 iletimde mi?
Neden?
Cevap: Ölçmeden bilemem. 

oguztkn

Alıntı yapılan: asma - 23 Aralık 2019, 03:44:47Emiter 19V ,  Beyz 18,8V ise Vbe 0,2V olur ve transistör iletime geçmez. Kollektörden akım geçişi olmaz.
Q1 i iletime geçirmek için Q8 i iletime sokmak gerek. Vdd , 15,6V tan büyük ise (ki öyle) Q8 iletime geçebilir.
D7 nin üzerine düşen voltajı ölçmemişsiniz veya yazma gereği duymadınız.
Soru: Q8 iletimde mi?
Neden?
Cevap: Ölçmeden bilemem. 

Mesaja Eklemeyi unutmuşum hocam kusura bakmayın yoksa ölçümleri yaptım. Devrede 380 volta açıyor ama sg çalışmadığı için çıkışları kapalı olduğunu düşünüyorum. Çünkü 12n60 (Q21) ve IRF840 (Q7 ve Q10) sağlamlık testinden geçti.

asma

15,3V normal. Ona bağlı 4k7 de 3V okuyorsan beyz akımı mevcut.
1,5V normal değil. O hattan akım geçmiyor ise mümkün. Ona bağlı 4k7 üzerinde sıfıra yakın voltaj ölmelisin.
Bu durumda Q1 iletim geçemiyor. Q8 bozuk demektir. Değiştir gitsin.

oguztkn

Alıntı yapılan: asma - 23 Aralık 2019, 13:59:5315,3V normal. Ona bağlı 4k7 de 3V okuyorsan beyz akımı mevcut.
1,5V normal değil. O hattan akım geçmiyor ise mümkün. Ona bağlı 4k7 üzerinde sıfıra yakın voltaj ölmelisin.
Bu durumda Q1 iletim geçemiyor. Q8 bozuk demektir. Değiştir gitsin.

Q8 i elimde yok idi önce bacak sırasını gözeterek h547 ile değiştirdim muadili imiş. Fayda etmedi tam emin olmak için gittim aldım 3904 değiştirdim. Ne yazıkki hala enerji gelmiyor sg'ye. Entegre mi çökertiyor voltajı diye düşünerek yerinden çıkardım takmadan besleme bacaklarına baktım hala voltaj yok sonra yerine tekrar taktım. Yapıştı kaldı elime kart , kafa takıldı bunu çözmeden başka birşey de yapamıyorum.

JOKERAS

@oguztkn ,Faz Nötr al götür.
Nasıl voltaj ölçüyorsun?Şaseye karşı ölç.

Q8 Base 0.7 Volt varsa Transistör İletimdedir.
Q8 iletimde ise R74 ve D36 ile Q1 Base, Emiteriden 0.7Volt düşük olursa iletime girer
Collectöründen çıkış verir.
Eğer Çıkış Tam kısa devre ise Q1 yanar zaten.
Dolaylı,direnç oluşturan bir kısa devre varsa 0.5V'tan fazla bir voltaj görmelisin.O da yok diyorsun.
Şu Şemanın Besleme kısmını dosya olarak yükle bakalım.

Bir beslemeyi yapamadın.At kendini Boğazdan aşağıya:))

oguztkn

Alıntı yapılan: JOKERAS - 23 Aralık 2019, 16:47:24@oguztkn ,Faz Nötr al götür.
Nasıl voltaj ölçüyorsun?Şaseye karşı ölç.

Q8 Base 0.7 Volt varsa Transistör İletimdedir.
Q8 iletimde ise R74 ve D36 ile Q1 Base, Emiteriden 0.7Volt düşük olursa iletime girer
Collectöründen çıkış verir.
Eğer Çıkış Tam kısa devre ise Q1 yanar zaten.
Dolaylı,direnç oluşturan bir kısa devre varsa 0.5V'tan fazla bir voltaj görmelisin.O da yok diyorsun.
Şu Şemanın Besleme kısmını dosya olarak yükle bakalım.

Bir beslemeyi yapamadın.At kendini Boğazdan aşağıya:))

Vallahi yapamadım hocam atacağım kendimi aşağıya. Ayarlarımla oynadı devre :)

Eskiden ne güzeldi 310 da kalıyordu. 380 ni açsın diye uğraşmıştım. Şimdi 380 de var 18v da var. Ref voltajıda var. Ama çıkış yok :)
şema burada hocam http://oguztkn.com/schema.pdf