STEP MOTORU DC MOTOR GİBİ SÜRME

Başlatan PICaso, 29 Kasım 2019, 17:03:23

ferit06

O zaman motorun  hız, yön, adım gibi kontrollerini PIC ile yapıp, transistör vs ile uğraşmak yerine yine bu tür sürücüler ile yap. Daha sonra öğrenmek istersen  transistörler ile çalışırsın (kontrol için epeyce farklı parametrelerin olacak ama).

PICaso

Alıntı yapılan: ferit06 - 03 Aralık 2019, 11:48:34Neden A4988 Step Motor Sürücü Kartı gibi bir sürücü kullanarak çalıştırayı denemiyorsunuz? Bu sürücülerle çalıştırmak için dışarıdan bir osilator(555 ile olabilir) yeterlidir. Ayrıca yön ve adım (5 farklı adım seçeneği: tam, 1/2, 1/4, 1/8, 1/16 ) de bulunuyor.
Şurada

https://www.robolinkmarket.com/a4988-step-motor-surucu-karti.html?gclid=EAIaIQobChMIzvbchYuZ5gIVyLHtCh33oQPbEAYYASABEgLU3_D_BwE

Hocam

A4988 ile bugün devremi çalıştırdım fakat step motor boşta çalışmasına rağmen yaklaşık 500 rpm den sonra durup inlemeye başlıyor. Bu da aşırı ısınmasına neden oluyor. Farklı motorlar ile de denedim durum aynı. Normal midir bu durum?

Endorfin35+

Alıntı yapılan: PICaso - 09 Aralık 2019, 17:22:43step motor boşta çalışmasına rağmen yaklaşık 500 rpm den sonra durup inlemeye başlıyo

Merhaba, Normal bir durum step motorlar yüksek devirlere çıkmazlar.
"İşi bilen yapar, az bilen akıl verir, bilmeyen eleştirir, yapamayan çamur atar."

Melih1802

https://youtu.be/8cxl3B99MQQ
Motorun kalitesi çok önemli.

PICaso

Alıntı yapılan: Melih1802 - 09 Aralık 2019, 20:29:49https://youtu.be/8cxl3B99MQQ
Motorun kalitesi çok önemli.

Uygulamayı bu motor üzerinde yapacağım, bu motor elimde değil. Bu motor ile ilgili hiç bir veri bulamadım. Tecrübenize dayanarak max. kaç rpm de döner.

Melih1802

Bir uygulamada test için birkaç motor verim vermedi, bir Autonics denedim ve gayet iş gördü.
Kişisel görüşüm bir projeye en kaliteli malzemeyle başlamaktır.
Uygun ebat bulabilirsen eski yazıcı içinde Panasonic veya aynı emsal de motor bulabilirsin.

z

Alıntı yapılan: Endorfin35+ - 09 Aralık 2019, 20:25:03Merhaba, Normal bir durum step motorlar yüksek devirlere çıkmazlar.

Jokeyine gore degisir.

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

PICaso

Alıntı yapılan: z - 10 Aralık 2019, 05:14:33Jokeyine gore degisir.

Hocam videoda ses yok mu? Sizin gibi Jokey olmak için çalışıyoruz.

z

PICaso

Alıntı yapılan: z - 10 Aralık 2019, 08:01:27Malesef o video sessiz.
Peki pulseniz kaç Hz idi hatırlıyor musunuz? Oradan ulaştığınız rpmi bulalım.

z

Cok eski bir video detaylarini hatirlamiyorum.

Tum elektrik motorlarinda oldugu gibi step motor hizlandikca Back EMF artar. Bu durumda motor sargisina uygulanan voltaj, besleme voltaji - VBEMF kadar olacagindan motor hizlandikca motora dusuk voltaj uygulaniyor demektir.

Motoru yuksek devirle calistirmak icin surucuyu yuksek voltajda calistirman lazim. Akim da en azindan 1..2 A olacagindan surucunun iyi bir sey olmasi lazim.

Motor enduktasninin da dusuk olmasi lazim. Aksi halde motor voltajini iyice artirmak lazim.

Videodaki uygulamada surucuyu 24v ile besliyorum diye hatirliyorum.

Ayrica surucuye uygulanacak adimlama frekansini motorun o anki devir sayisina bagli olarak artirman gerekir. Yani motorun adimlama frekansindaki rampalamaya yetisebilmesi lazim.

Gordugum kadariyla sen clock frekansina odaklanmissin. O isin en ufak teferruati.

Step motoru DC motor gibi calistirabilmek icin vektor kontrol teknigi kullanman gerekir.

Endorfin35+

Alıntı yapılan: z - 10 Aralık 2019, 05:14:33Jokeyine gore degisir.

Öyle tabiki ama standart bir motor standart bir sürücü güvenilir olarak kabaca en fazla  400rpm...

Aşağıdaki videoda adamlar 4000Rpm çıkmışlar.

"İşi bilen yapar, az bilen akıl verir, bilmeyen eleştirir, yapamayan çamur atar."

Melih1802

Alıntı yapılan: Endorfin35+ - 10 Aralık 2019, 21:01:48Öyle tabiki ama standart bir motor standart bir sürücü güvenilir olarak kabaca en fazla  400rpm...

Aşağıdaki videoda adamlar 4000Rpm çıkmışlar.

9375RPM in çok gerisinde.
https://youtu.be/8cxl3B99MQQ