10 Aralık 2019, 05:27:15

Haberler:

Foruma Resim Yükleme ve Boyut Sınırlaması ( ! )  https://bit.ly/2GMFb8H

bmp180 nemli ortamda nekadar sağlıklı çalışır?

Başlatan mustafa_cmbz, 30 Kasım 2019, 17:03:50

mustafa_cmbz

Merhabalar..

basınç sensörleri ile depoların seviyesini ölçüyorlar ya aynı mantık ile bu sensörü kullansam nem olayına ne kadar dayanır  bu sensör ?

datasheetinde %rh ibaresi yok anlam veremedim.

yesilu

hava basıncı ve sıcaklık sensörüdür, sıvı basıncı ölçemez.

mustafa_cmbz

Yapmak istediğim tam olarak bu hocam. Hemen hemen 50lt suyun seviyesini öleceğim

Sozuak

30 Kasım 2019, 18:00:48 #3 Son düzenlenme: 30 Kasım 2019, 18:04:35 Sozuak
Bununla değil da endüstriyel tipte hava basıncı sensörü ile ölçmeni tavsiye ederim. Ya bu şekilde sıkışan havanın basıncını ölçüp deneyeceksin yada kapalı bir esnek kap içine sensörü koyup ölçeceksin mesela balon gibi birşey yada diyafram tipi bir kapalı odacık bulup boruyla bir ucunu depoya bir ucunu sensöre bağlayacaksın. ARada diyafram olduğu için (ki yay destekli olur böylelikle hem boş konuma kesin gelir hem de fazla basınçta aşırı esnemez. Örneğin LPG regülatörü gibi bir regülatör sistemi düşün. Ama regülasyon kısmı iptal edilecek. Su ile gaz da karışmayacak. Buna benzer sistemler kombi/şofbenlerde de var. Su açılınca basınç değişimnden ateşleme yapıp sıcak su üretilmesini sağlıyor.

Bunların dışında sensörü yapmak yerine hazır almayı da artık düşündüğüne göre  otomotivde kullanılan su/yağ basıncı sensörlerinden de kullanabilirsin direkt temastan zarar görmez. Direnc.nette de var bu tip sensörler. Onlara da bakarsan deponun dibine yakın yere monte eder basıncı sirekt te okursun.

mustafa_cmbz

Hocam epeydir yazışıyoruz haklısın hazır almayıda düşünüyorum.

Amaç aslında ucuza maal etmek.Şu kapasitif sensör olayına epey bir kafa yordum malzeme araştırdım vardığım sonuçlar :

* ad7745 kapasitif to digital dönüştürücüler adet bazlı aşırı pahalıya geliyor.Ve ilave olarak işlemci vs. koymak gerekiyor.vs vs vs

* cav444 diye bir entegre tavsiye etti arkadaş.baktım firma sırf bu işlere vermiş kendini direk kapasitif değişimi 4-20ma yada 0-10v çıkış veriyor entegre .ama sadece firmadan temin ediliyor fiyatlar da epey fahiş fiyatlarda.

biryandan analog çıkış yerine temazssız kapasitif sensörlerden kullanayım diyorum şu çin malı yuvarlak olanlardan tanesi 45-50 tl bana 6 tane lasım olacak. oda epey paraya maal oluyor.

bmp180 i görünce heycanlandım :P

asıl yapmak istediğim topraksız tarımda mini bir sistem kurmak hobicilere vermek.şuan hali hazırda büyük sistem kuracak maddi gücüm yok ama ilerde tarla toprak alırsam istinasız endüstriyel sensörlerden kullanacağım.

Şimdilik ucuz yollu bir sistem kurma derdindeyim.

Şöyle düşünün 2 tane 19lt damacana var elimde ve birde 50tl lik yatay plastik kasam var.Böyle olunca su basıncını endüstriyel sensörler ile algılamak da hem zor ( benim kasa yatay olduğu için hidrostatik basınç az geliyor sensörün ölçüm aralığında değil bir çoğu )

bmp180 ile ilgili zaten foruma yazarken aklımdaydı balon vs. den mebran yapıp sıvı temasını komple ortadan kaldırmak siz yazınca teyit etmiş oldunuz.

bmp180 = 7 tl
PIC18F14K50 = 15 tl

ye gayet güzel haberleşmeli sensör yapabilirim.

elimde 20lik su borusu var onuda denerim.

şunu da merak ediyorum burada su tankının içine daldıracağım borunun çapı büyürse mi daha fazla basınç ölçerim yoksa daralırsa mı ?

bunu da neden soruyorum su tankım alcak olduğu için 60cm yüksekliği var benim ana su tankımın..

Sozuak

Fiyat maliyet konusunda haklısın birşey diyemem. Toplam sahip olma maliyeti önemli. ARada sıvı ile teması bir şekilde kesebilirsen sensör ömrü en fazlalaştırılmış olacaktır.
Boru çapını daralttıkça birim cm su seviyesi artışında alacağın basınç değeri artacaktır.
Yine bmp serisi gibi hortum bağlamanın zor olacağı sensörler yerine  mpx yada MPS20N0040D-D gibi birşeyler daha orta şeker olabilir.

Şunu da yapabilirsin  sanayide sıklıkla kullanılır. Su deposunun en alt ve en üst ucuna 2 alet dirsek koyacaksın. Arasında de seffaf bir hortum parçası. Bu hortumun içine renkli plastik veya metal parçalı suda da yüzebilen bir parça koyarsın ister optik ister elektromanyetik yolla ölçüm yapabilecek birşeyler de tasarlayabilirsin.

Bir de şu var mekanik basınç göstergeleri var. Bunların içinde salyangoz tipinde sarmal  kapalı tüp var. Basınç arttıkça bu tüp esner ve ibreyi mekanik olarak hareket ettirir. Bu salyangoz tüpün ucuna mekanik gücü algılayacak bir sensör de koyup okutabilirsin.

Sozuak

Alıntı yapılan: mustafa_cmbz - 30 Kasım 2019, 18:35:31https://www.direnc.net/analog-su-basinc-sensoru

ayrıca bu sensör de benim işimi rahatlıkla görecek gibi.

Fiyat gereksiz pahalı bence daha ucuz alternatifler var.

mustafa_cmbz

hocam sabahtan beri sensör bakıyorum aylak kaldım bar mili bar kpa mpa dönüşümleri ile kafayı yedim iyice :D

mpx serileri hatrı sayılır şekilde pahalı geliyor gözüme.

MPS20N0040D-D  ile daha önce uğraştım ama yemiyor. max 400 mili bar diyor ya ben çalıştıramadım ya farklı bir durum var.

Sozuak

O tip sensörler wheatstone köprüsü mantığı ile çalışan sensörler direkt istediğin gibi bir değer çıkışı alamazsın. Diferansiyel opamp devresi ile çıkış alıp kullanabilirsin aslında. 
27 TL ye bir mpx vardı orada. Yada sıvı sensörlerine bak 90TL civarında direkt bağlayabileceklerin var 122 TL yerine.

mustafa_cmbz

30 Kasım 2019, 22:25:59 #10 Son düzenlenme: 30 Kasım 2019, 23:28:27 mustafa_cmbz
Alıntı yapılan: Sozuak - 30 Kasım 2019, 19:03:48O tip sensörler wheatstone köprüsü mantığı ile çalışan sensörler direkt istediğin gibi bir değer çıkışı alamazsın. Diferansiyel opamp devresi ile çıkış alıp kullanabilirsin aslında. 
27 TL ye bir mpx vardı orada. Yada sıvı sensörlerine bak 90TL civarında direkt bağlayabileceklerin var 122 TL yerine.

30tl küsür o sensör ona da bakacağım hocam..

Diğer sensörü yanlış bağlamıştım geçen muhtemel yaktım o sıra hocam. Opamplı diferansiyel bir yapı kurmuştum

termınator

Bmp180 pic ile calistirmak daha dogrusu hesap kitap isi baya zor.ben daha once denemistim ama pek sonuc alamadim.bm180 datashet inceledinizmi mustafa bey

Okan AKÇA

Mpx serisinle su seviyesi ölcümü yapmıştım. Halen 2 yıldır aktif olarak çalışıyor.

Hasaneginn

Sistem su altında olacaksa diyaframlı bir şey olmalı. Bütçeniz nedir bilmiyorum ama MS583730BA01-50 bu iş için yapılmış. Türevlerine bakabilirsiniz. Tabi mekanik bir parça üretmeniz lazım diyafram çercevesine. Daha pahalı diyaframlı modeller de var 100-150 dolar mertebesinde.

yesilu

bmp180 i polietilen poşet içine koyup sızdırmazlığını sağlayıp tankın dibine sabitleyip tank boşken ve tam doluyken gösterdiği değerlerle kalibre edip yapılabilir. kauçuk balon (bebelere balon) kullanmayın, havayı sızdırıyor, ağzından değil, direk kauçuktan geçiyor hava yavaş da olsa. atmosferik basınç değişimlerinden ne kadar etkilenir acaba, onu merak ediyorum. kapalı havalarda sizin dolu depoyu boş göstermez herhalde, sanırım birkaç cm yanılır.