gerilim ölçme

Başlatan merve damar, 04 Aralık 2019, 07:54:13

merve damar

Alıntı yapılan: elektronik - 05 Aralık 2019, 00:42:08Kapasitöre parelel bir direnç takın fişi çekince kapasitörü boşaltsın testten geçin.
bunu zaten biliyoruz. amaç gerilimi yok etmek değil. amaç gerilimin olup olmadığına dair emin olmak

elektronik

Devre şeması olsa iyi olurdu. cihazın priz uçlarına osilaskop'u bağlayın şebeke gerilimini diyotla doğrultup doğru akım verip kesin ve osilaskop'dan izleyin.  şebeke gerilimi ile ölçerseniz yukarda arkadaşın dediği gibi herzaman gerilim göremezsiniz sürekli değişik gerilimler görürsünüz buda sizi yanıltır. ama doğru akım ile test ederseniz her seferinde görürsünüz.

Sozuak

Bu kadar uğraşacağınıza kondansatöre paralel bleeding resistör bağlayın  sıfırlasın kısa  sürede. Fişi prizden çekip hemen elini değerek şoka maruz kalmak isteyen de yapsın artık :)
Hazır filtre bloklarında zaten mevcut bu dirençler. Kim neyi merak ediyor  ben de merak ediyorum. Gereksiz işlerle insanları yoruyorlar.

fide

Alıntı yapılan: Sozuak - 05 Aralık 2019, 21:34:52Bu kadar uğraşacağınıza kondansatöre paralel bleeding resistör bağlayın  sıfırlasın kısa  sürede. Fişi prizden çekip hemen elini değerek şoka maruz kalmak isteyen de yapsın artık :)
Hazır filtre bloklarında zaten mevcut bu dirençler. Kim neyi merak ediyor  ben de merak ediyorum. Gereksiz işlerle insanları yoruyorlar.
Maalesef TSE'miz kaliteye odaklanacağına kıla tüye takılıp kalıyor. Muhtemelen TSE'ye takıldılar ::op  ::op
Her birimiz, geride bıraktığımız eserler kadar ölümsüzüz. Evlat gibi, talebe gibi, icatlar gibi...   http://fidenetgaraj.blogspot.com

Sozuak

Ona diyorum ben de iş olsun diye saçma sapan şeylerle uğraştırıyorlar adamı. Siz ölçün hadi desen yapamazlar.

Endorfin35+

Bu testin/standart ın adı neymiş ki?

Bugune kadar CE/FCC/UR testlerinden makine geçirdim. Hiç böyle birşey ölçmediler...
"İşi bilen yapar, az bilen akıl verir, bilmeyen eleştirir, yapamayan çamur atar."

elektronik

Bu işte bir mantıksızlık var. Tse cihazın, devrenin yapısınamı bakıyor sonuçlarınamı bakıyor?.
ölçüm yaptığında bir sorun var ve sen o sorunu bir şekilde düzelttin sonra yine götürdün sana bu sorunu şu şekilde düzeltemezsinmi diyor?

tamam kondansatörde gerilim depolanmış kondansatör işini yapmış ve bu istenmiyor bizde direnç taktık gerilimi boşalttık sorun çözülmedimi?.

OptimusPrime

@merve damar

Alıntı Yapkapasite devreye pararlel evet
bunu zaten biliyoruz. amaç gerilimi yok etmek değil. amaç gerilimin olup olmadığına dair emin olmak

???
Hicbirsey anlamadim. Eger kapasite sebekeye paralelse emin ol orda gerilim vardir.  :)

Tam olarak nasil test ediyorlarda kaliyorsun bunu ogrenmen lazim. Yoksa olay TSE nin de otesine gidecek  :D
https://donanimveyazilim.wordpress.com || Cihân-ârâ cihân içredir ârâyı bilmezler, O mâhîler ki deryâ içredir deryâyı bilmezler ||

z

Aslinda bu kapasitor acma kapama anahtarinin hemen arkasina alinirsa  fise giden elektrik kesildigi anda kapasitordeki enerji kahve makinesinin kendisi tarafindan tuketilir.

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

foseydon

yanlış anlamayın, delinin birisi kuyuya bir taş atmış kırk akıllı çıkartamamış.

kahve makinesinin girişte oluşturacağı gerilimden ne olur? o gerilim orada olmasın istiyorsak bir diyotla girsek, sorun çözülür. yok derdimiz ölçüm almaksa, osiloskop gibi yüksek empedanslı bir ölçüm cihazı ile ölçebiliriz. Yok cihaz kendisi ölçsün önlem alsın diyorsak, o işin bir mantığı yok. amaç testten geçmekse, test ne testi? bence şirketin kendi içinde yaptığı bir test bu. TSE, CE vs. bunlar ürünün iç yapısı ile ilgilenmez, kara kutu usülü test yapılır. tekrardan yanlış anlaşılmasın, bir abukluk var, yapılmak istenen benim kafamda oturmadı.

merve damar

Alıntı yapılan: foseydon - 07 Aralık 2019, 11:35:54yanlış anlamayın, delinin birisi kuyuya bir taş atmış kırk akıllı çıkartamamış.

kahve makinesinin girişte oluşturacağı gerilimden ne olur? o gerilim orada olmasın istiyorsak bir diyotla girsek, sorun çözülür. yok derdimiz ölçüm almaksa, osiloskop gibi yüksek empedanslı bir ölçüm cihazı ile ölçebiliriz. Yok cihaz kendisi ölçsün önlem alsın diyorsak, o işin bir mantığı yok. amaç testten geçmekse, test ne testi? bence şirketin kendi içinde yaptığı bir test bu. TSE, CE vs. bunlar ürünün iç yapısı ile ilgilenmez, kara kutu usülü test yapılır. tekrardan yanlış anlaşılmasın, bir abukluk var, yapılmak istenen benim kafamda oturmadı.

yanlış olmasın ama tse 60335 standartının 25. maddesinde belirtiliyor olması gerekli bu problem. testler ücretli her teste girmeden işyerinde test etmek istiyoruz. ki fazladan para ödemeyelim. bence gayet mantıklı bir amaç. testten kaldığında geri gelicek ve bidaha test ücreti verilecek. bence kim olsa aynı şeyi yapardı.

merve damar

Alıntı yapılan: z - 07 Aralık 2019, 05:12:22Aslinda bu kapasitor acma kapama anahtarinin hemen arkasina alinirsa  fise giden elektrik kesildigi anda kapasitordeki enerji kahve makinesinin kendisi tarafindan tuketilir.

bu şekilde düşünüldü

eeburakdemir

Alıntı yapılan: merve damar - 09 Aralık 2019, 08:29:21
bu şekilde düşünüldü

Merhaba,
acaba sisteminizde fişten sonra bir diyak koymuşsunuz. Ardından paralel koyduğunuz komponenti anlayamadım. Aklıma şöyle bir fikir geldi. Kondansatörden sonra diyak koysanız, diyak da 33v luk olsa, diyak ile triyak tetikleyerek sistemi enerjilendirseniz, en azından 33v eşiğinden az mı yoksa fazla mı kaldığını anlarız diye düşündüm. Ayrıca resimde belirttiğiniz gibi bir devrede diyottan doğrultup opamp ile okumak size hatalı bilgi verecektir. Şundan dolayı, hem yarım köprü doğrultma yapıyorsunuz hemde çıkıştaki kondansatörün yüklenmesi ve size cevap verme süresinden kaynaklı gecikmeden tam olarak kaç V'luk bir potansiyel farkın olduğunu anlayamazsınız diye düşünüyorum. Ya tam doğrultma yapın yada biraz maliyeti artırır ama kesin sonuç veren true rms yapın derim. En azından sağlıklı ilerleme yapmanız amaçlı.

Ek olarak da aklıma gelen besleme ünitesine fişten sonra 220vAc için EMI filtre koyabilirsiniz. Burada sistemdeki salınımları daha da iyileştirebilirsiniz. Mesela pi filtresi gibi.
Asla pes etme...

Sozuak

Amacınız mantıklı, TSE standardı mantıksız geliyor. Neyse. Bu çizim o voltajı ölçme yönteminiz ile mi alakalı ki öyle olması gerekli Girişteki eleman triyak mı mikrokontrolörden tetikleniyor şeklinde belirtmişsiniz.

Sizin kafanızdaki verdiğiniz şema ile ilgili düşünceyi biz bilemeyiz ve kafamızdan tamamlayamayız. Biraz daha açıklayıcı olursanız sizin için de bizim için de iyi olur. Tam kahinlik bir olay. Burada şair şunu demek istemiş tadında

merve damar

evet aklımdakini anlatayım. aferdersiniz.
bir ölçü cihazı olacak. hem fişi hemde pirizi olacak. prize makine bağlanacak. o paralel şey priz. makine bağlantısı oraya yapılacak. işlemci triyak sürecek. çok hızlı anahtarlama yaptığı için triyak kullanmayı düşündük. şekildeki tam bir ölçü cihazı