gerilim ölçme

Başlatan merve damar, 04 Aralık 2019, 07:54:13

devrecii

Bu resimde iki optocuplor var giriş diyotları ters  eğer fişe takılı ise alternatif akım sebebi ile optolar sıra ile elkltrik verip kesecek
50hz de bir birisi yanacak bir diğeri.

Eğer fişten çıkarırsan sadece birisi kondansatör boşalana kadar iletime yani 1 konumunda olmaya devam eder işte mcu gpio  ile çok kolay bir şekilde ne kadar zamanda boşaldınını bulabilırsın.

eeburakdemir

Alıntı yapılan: merve damar - 09 Aralık 2019, 15:52:33evet aklımdakini anlatayım. aferdersiniz.
bir ölçü cihazı olacak. hem fişi hemde pirizi olacak. prize makine bağlanacak. o paralel şey priz. makine bağlantısı oraya yapılacak. işlemci triyak sürecek. çok hızlı anahtarlama yaptığı için triyak kullanmayı düşündük. şekildeki tam bir ölçü cihazı

Bu arada sistemde kalan voltajı nasıl test ediyordunuz ? Yani orda gördüğünüz elektrikle led vs yakmayı deneniz mi ? Acaba ölü voltaj mı var ? Bizim sektörde sıkça karşılaştığımız bir durum ölü voltaj durumu.
Asla pes etme...

z

Alıntı yapılan: merve damar - 09 Aralık 2019, 08:29:21
bu şekilde düşünüldü

Diyodu ve arkasindaki kapasitoru sokmen gerekir. Kahve makinesinin elektrigi kesildiginde makine icindeki kapasitor voltaji + da  olabilir - de. Bu tamamen makine elektriginin ne zaman kesildigine bagli.

Opampi +/- besleyip ikinci bir opamp ile kullandigin ADC nin 5v mu 3v3 mu olduguna bagli olarak 1.65v ya da 2.5v ofset verirsin.

Triyaga da gerek yok. Role olabilir.

MCU elektrigi kesmeye karar verdigi andan biraz daha once ADC verilerini depolamaya baslar.
Elektrigi keser ve bir sure daha ADC verileri depolanir.

Ardindan bu veriler bilgisayarda grafige donusturulur.

Fakat hala bu is icin devre kurmanin anlamsiz oldugunu yineliyorum. Digital osiloskoplar zaten bu isi yapabiliyor.

Bak ozene bozene cizdim.

Tetikleme B kanalindan olacak, Tetikleme modu one shut, ekran tarama sonunda temizlenmeyecek moduna alinacak.

Normalde kapali kontak ile kahve makinesi calisiyor.

Scopu hazirlayacaksin.

S butonuna/anahtarina basacaksin. Role enerjilendiginde scop taramaya baslayacak. Bu esnada role calisip K kontagini acacak ve kahve makinesinin elektrigi kesilecek. Bu esnada scop hala tarama yaptigindan kahve makinesinin elektrigi kesildiginde ne oluyor bitiyor scop ekraninda belirecek.

Sadece dikkat etmen gereken scopu izolasyon trafosu ile yada pille besleniryorsa pille besle.  Scopun metal aksamina da dokunma.

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

JOKERAS

Şöyle bir Şema Çizdim belki fikir verir.
işe yararsa,C1 parazit filitre Kondansatörünü boşalatcak bir devrede yaparasınız
Oldu Lokum:)