Bu iki BLDC motor arasinda ne fark vardir?

Başlatan z, 05 Aralık 2019, 02:20:39

z

Soldaki motorda her faz icin 1 cift kutup sargisi var. Miknatisi N-S-N-S seklinde.

Sagdaki motorda her faz icin 2 cift kutup sargisi var. Miknatisi N-S sklinde.

Motorlar arasindaki diger farklar nelerdir? Devir sayisi vs..

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

sezgin05

Birisinde rotor kutuplarının sayısı fazlayken diğerinde stator kutupları fazla. Bence ikisi de aynı özellikleri sergiler.

quarko

Sağdakinde moment dalgalılığını azaltmayı amaçlamış olabilirler mi ?
"Aslanlar kendi hikayelerini yazmadıkça, avcıların kahramanlık hikayelerini dinlemek zorundayız."

apsis

Soldakinin tork ripple'ları daha azdır.

Bu iki motor aynı özellikte olduğunu düşünürsek(Hız gibi) Soldakinin frekansı daha düşük olur ve bizim istediğimiz frekansın yüksek olmamasıdır. Az oluk sayısına sahip motorda olukların doyuma gitme durumu var. Her bir oluğun Tesla cinsinden kaldırabileceği bir akı yoğunluğu vardır. Kaldıramadığını ısı olarak açığa çıkarır ve kayıplar artar. Bu yüzden oluk sayısı arttırılarak bu kayıplar azaltılır.

Alıntı YapSağdakinde moment dalgalılığını azaltmayı amaçlamış olabilirler mi ?

Eğer aynı kutup sayısını sahip olsalardı dediğiniz doğru olurdu.
"Makineye Beyin" MEKATRONİK

z

@apsis

Soldaki motor kac kutuplu sagdaki kac kutuplu?

Bu motorlarin icini disina cevirip fircali DC motor olarak cizseydim soldaki motor kac kutuplu olurdu, sagdaki motor kac kutuplu?

Sabit miknatisli motorda enduvideki oluk sayisini dolayisiyla kollektor sayisini artirsaydim motorun neyi degisir di?
Cok kollektorlu yaptigim bu motorda fircalari 0 ve 180 derecede varsayarsak 90 ve 270 dereceye de birer firca daha takip toplam firca saysini 4 yapsaydim ve fircalarin hepsiyle motoru besleseydim ne olur du?

JOKERAS

Konuyla alakalı değil ama aklıma gelmişken sorayım.

Fırcalı DC bir Motor milini elimizle çevirdiğimiz zaman Elektrik üretiyor.
Motora Elektrik verdiğimizde dönen Motorun o an Aktif olmayan bobinleri Elektrik üretmiş olmuyormu?
Eğer öyle ise bu üretilen Elektriği bir şekilde değerlendirmek,Sensör vb
için kullanılamazmı?

devrecii

Sağdaki motorda çizim hatası var bence böyle motor olmaz, bütün sargılar birbirinden ayrı ise step motor gibi çalışır.

@JOKERAS zaten o üretien o eletrik motorun yükünü belirler motorda yük yoksa az elektrik çekmesinin nedeni de bu zaten,  nerelerdesin sen  :P  teğmen arazi :P

JOKERAS

Alıntı yapılan: iboibo - 06 Aralık 2019, 15:37:31Sağdaki motorda çizim hatası var bence böyle motor olmaz, bütün sargılar birbirinden ayrı ise step motor gibi çalışır.

@JOKERAS zaten o üretien o eletrik motorun yükünü belirler motorda yük yoksa az elektrik çekmesinin nedeni de bu zaten,  nerelerdesin sen  :P  teğmen arazi :P

Merhaba iboibo, İş güç meseleleri onun için pek vaktim olmuyor.
Harbiden haa,bu Teğmen nerelerde,hala yok galiba.Adamı bir küstürdünüz
gidiş o gidiş:)

apsis

@iboibo bir yanlışlık yok. BLDC/PMSM lerde distributed ve consantre sargı biçimleri vardır. Resimdeki distributed sarım.

@z hocam soldaki 4 kutup sağdaki 2 kutuplu.

Fırçalıda söylediklerini yapman bir şeyi değiştirmezdi.
Eğer yüksek manyetik alan yoğunluk bir tasarımın olacaksa önceki mesajımda söylediğim gibi sargıların doyuma gitmesini engellersin. Fırça sayısını arttırmak ise yüksek akımlı motorlarda kocaman bir kömür kullanmak yerine daha küçük kömürler kullanmanı sağlar.

z

4 fircali motorda devir sayisi cok dusuk oluyor.  Amac sadece akimi bolnek degil. Kollektore dik iki koldan giriyor.

@iboibo sagdaki motorun nesini begenmedin?

Acikcasi BLDC motorun kac kutuplu oldugu sorusuna nasil cevap verilecegini bilmiyorum.

Soldaki motor miknatisindan dolayi 4 kutuplu, sagdaki ise 2 kutuplu.

Fakat bobinlerin sayisina ve yerlesim acisina bakarak konusursak soldaki 2 kutuplu sagdaki 4 kutuplu.

Bence her iki motor da ayni frekansda ayni devirde doner. Fakat @quarko'nun dedigi gibi tork dalgalanmasi sagdakinde daha az olabilir.

apsis

Kutup sayısını sadece mıknatıs belirler. Bobin sayısıyla bir alakası yoktur. Yerleşim açısı distributed yapı. Bu kutup sayısını belirlemez.

z

Distributed sargi farkli diye biliyorum.

Benim bildigim distributed sargi yukaridaki gibi. Alan formunu sekillendirmek icin tam ortadakine 4 sarim sarilmis. Iki yandakine ise ikiser sarim sarilmis. Yani sargilar dagitilmis.  Hatta sagdaki az sarginin ustune komsu fazin az sargisi da sarilabilir. Ayni sekilde soldaki az sarginin ustune diger fazin az sargisi sarilabilir.

Halbuki en tepedeki sekilde sagdaki motorun ikinci sargilari  (ilk sargiya gore 90 derecedeki aciya sarilmis sargilar) kutup sargisi ve ikinci bir kutup olusturuyor.

Yalniz sagdaki motorun miknatisi cizdigim gibi olamaz galiba.

Sonucta hic bir seyden emin degilim.

Distributed sargi asagidaki gibiymis.

https://things-in-motion.blogspot.com/2019/01/selecting-best-pole-and-slot.html

apsis

Abi bldc lerde böyle bir yapı yok. Senin söylediğin consantre sargı. Ayrıca bu şekilde sarım non-balance dir. Yani tork rippları arttırmış olursun

Pldc/PMSM winding structure olarak aratırsan dediğimi anlarsın.

Kutbu yalnızca burada mıknatıslar oluşturur.

z

Yukarida sagdaki kesinlikle distributed sargi olmuyor.

https://www.researchgate.net/post/what_is_the_difference_between_stator_windings_of_BLDC_and_PMSM_motors

Yukaridaki linkte BLDC motorlar concentrated, PMSM motorlar ise distributed sargilidir yaziyor.

Bildigin guzel bir dokuman varsa ordan bakalim.

devrecii

Bu şekilde düşününce oluyor adamlar otomatikman 120 dereceyi 60 dereceye indirmiş yani motorlar basit bldc motora göre yarım hızd dönecek resimlerin ikisi de aynı hızda döner normal motorun yarısı hızda,