Matkap ucu

Başlatan xoom, 06 Aralık 2019, 19:36:38

xoom

Pcb delmek icin 0.8mm 1mm maktap uclari aliyorum ama cok cabuk koreliyor. Acaba siz pcb delmek icin kullandiginiz uclarinizi nereden aliyorsunuz ve kalitesinden ne derece memnunsunuz.

Endorfin35+

Karbür uç alırsan kolay kolay korelmez. Capaksiz deler. Fakat elle deliyorsan elin titredigi an kırılır.
"İşi bilen yapar, az bilen akıl verir, bilmeyen eleştirir, yapamayan çamur atar."

elektronik

xoom

Proxxon el matkabi kullaniyorum. El ile delmek icin kaliteli kolay korelmeyen uc ariyorum.

engerex

HAKKITANIR

Bulgaristanda eskiden önemli pcb üretimi yapılıyormuş. Buradan gelen muhacırlardan hala gidip gelenleri var. Matkap uçları getirilebiliyor diye biliyorum. Bir ara muhacır pazarlarında çok revaçda üründü bu tür şeyler.
HSS Karbür Dibi Kalın Ucu İnce Karbür her çeşiti olduğunu gördüm. Geçmişte fazlaca almıştım onları kullanıyorum.
Yalnız karbür ucu söylendiği gibi sabit tezgahlı matkapla titretmeden kullanmak önemli. İstanbuldaki pcb üreticeleri dibi kalın ucu ince 0,5 mm. çaplı uç uzunluğu 5-6 mm. karbür matkap ucu ile 1,6 mm. kalınlıktaki FR+ epoksi kartları üçerli halde üst üste koyup rahatça deliyorlar. matkap çok yüksek devirli ve sağlam şekilde sabit 3 erli FR4 paketlerini elle evirip çevirip döndürüp tutuyorlar. bazı pcb paketleri 4 kart olanlar bile vardı. HSS ped deliklerinde çapak yapıyor lehim havuzunda pcb pedleri kapanıyor demişti adam. delik içi kaplamadada aynı yöntemle ama bu sefer pcb ler sabit cnc de matkap delme kafa oynuyordu. güzel günlerdi ozamanlar. şimdi pcb üretimi ayağa düştü. sıradan bir iş haline geldi serigrafi işleri yapanlardan bile pcb üreticisi oldu.

z

PCB icindeki cam lifleri metal delmede kullanilan matkap uclarini cok kisa surede koreltir.

O yuzden ozel uc kullanilir karpit uc diye gecer ve bu uclar cok yuksek devirlerde dondurulur. Kici genellikle 3.2mm, delici kismi ise istenen delik capinda olur.

Bu uclari siradan matkaplara hele hele elde tutulan matkaplara takip delik delmeye kalkarsaniz kesinlikle kirarsiniz.

https://burfitt.com.au/product/pcb-drill-bits-with-3-mm-shaft-sizes-0-3-to-1-2mm/

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

elektronik

Uçları kırmamak için cnc yoksa matkap sehpası kullanabilirsiniz.
Matkap sehpasının boşluksuz düzgün bir şey olması gerekiyor yoksa yine uçlar kırılır.

veliusta

Aynı sorunu bende yaşıyordum. Öğrendiğim iyi oldu. Çok çabuk körelip, çapak bırakıyordu.

Bu karpit uçları yukarıdaki gibi sehpada kullansam yine kırılır mı? RPM Değerinin önemi var mı?

Ersin

Alıntı YapBu karpit uçları yukarıdaki gibi sehpada kullansam yine kırılır mı? RPM Değerinin önemi var mı?

Kullanabilirsin ama sağ sola yalpa yapar ise kırarsın.RPM ne kadar yüksek ise o kadar kolay deler, şarzlı matkap olmaz (olur da olmaz ).Resimdekinin devri yeterli ama torku düşük , delerken fazla bastırmazsan sorun çıkmaz ama dremel veya alternatifleri tarzı bir şey kullanırsan daha iyi sonuç alırsın.

cevat1

Alıntı yapılan: veliusta - 11 Aralık 2019, 13:45:42Aynı sorunu bende yaşıyordum. Öğrendiğim iyi oldu. Çok çabuk körelip, çapak bırakıyordu.

(Resim gizlendi görmek için tıklayın.)

Bu karpit uçları yukarıdaki gibi sehpada kullansam yine kırılır mı? RPM Değerinin önemi var mı?

Kırılır. Resimdeki sehpahalar da delme işlemi yaparken uç kayar. Yalpa yapar.
Sağlam sehpaha bulmanız lazım.

fide

220 dc motor kullanılabilir.

Her birimiz, geride bıraktığımız eserler kadar ölümsüzüz. Evlat gibi, talebe gibi, icatlar gibi...   http://fidenetgaraj.blogspot.com

Endorfin35+

hhs uçlar eskiden gayet güzel iş görüyordu. Şimdi anında koreliyor. Yılda Anca iki adet kart imal ediyorum. Karbur uc ile elde dremel kullanarak deliyorum. Kartı hazirlayasiya kadar bir iki uc kırıyorum. Yukarıdaki sehpadan var. Hiç bir işe yaramıyor. Adam akıllı sehpa aradım bulamadım. Kendi sehpamı tasarladım ama vakitsizlikten kaldı. Dremelin kendi sehpasını inceledim. Beğenmedim.

Bu iş için kaliteli ekipman bilen kullanan  varmı? (Cnc hariç)
"İşi bilen yapar, az bilen akıl verir, bilmeyen eleştirir, yapamayan çamur atar."

Melih1802

Alıntı yapılan: Endorfin35+ - 11 Aralık 2019, 20:13:18hhs uçlar eskiden gayet güzel iş görüyordu. Şimdi anında koreliyor. Yılda Anca iki adet kart imal ediyorum. Karbur uc ile elde dremel kullanarak deliyorum. Kartı hazirlayasiya kadar bir iki uc kırıyorum. Yukarıdaki sehpadan var. Hiç bir işe yaramıyor. Adam akıllı sehpa aradım bulamadım. Kendi sehpamı tasarladım ama vakitsizlikten kaldı. Dremelin kendi sehpasını inceledim. Beğenmedim.

Bu iş için kaliteli ekipman bilen kullanan  varmı? (Cnc hariç)

Araştırmalarım sonrasında bana en güven veren Bosch PBD 40 Sütunlu Matkapı aldım.

Endorfin35+

Güzel görünüyor. Mandren olayı nasıl? 0,8 uçları vs. tutabiliyor mu?