H-Köprü P-Kanal Mosfetleri Şemadaki Gibi Sürsem Sorun Çıkarmı?

Başlatan HAKKITANIR, 06 Aralık 2019, 20:27:28

HAKKITANIR

verdiğiniz link içeriği bana yaramaz. mosfet üreticileri ile ortaklıkları var galiba.

HAKKITANIR

amacımı anlatamamış olabilir miyim? bu konuya beklediğim ilgiyi göremedim.
ayrık olarak açıkda bred bordda komple h-köprüyü kurmadan p-kanal mosfetle deneme yaptım.
devrenin bugün pcb sinide bayabir çizdim. artık gerçek pcb devresinde bir deneme yapayım istiyorum.
devrenin bir nedenden dolayı sıkıntı çıkaracağını yanlış bir uygulama olduğunu düşünenler var mı?
geçen hafta bir konu vardı yük draine bağlanmalı-bağlanmamalı diye bunda yük komple drainlere bağlı.
IR2110 lada bundan ucuza çıkmaz herhalde bu devre.

HAKKITANIR

ustalar hata görmüyorlarsa, sorun çıkmaz diye tahmin ediyorlarsa, genelde bazen pek cevap vermiyorlar gördüğüm kadarıyla.
bu konuda, doğru yoldayım diye algıladım ve devreyi bir kaş tane denemelik faaliyete geçireyim o zaman.

z

P kanal Mos kullanmak yerine NMOSlarla bu devreyi kur.

Aslinda TLPlere ihtiyac yok IR21XX kullansan da olur ama opto olsun diye Israr ediyorsan bu yapiyi kullan.

Usttekilere surekli 1 vermek yerine %90.%99 PWM verirsen devre beslemesini 15v dan alir ve sorunsuz kullanirsin. Tabiki bu esnada alttaki moslari da invert modda calistirman lazim. En azindan ust mosun kesime gittigi yerde alt mosu iletime sokki TLP nin besleme kapasitorleri sarj olabilsin.

Senin devre calisir gibi gorunuyor. Ama onderdigim devre daha mantikli.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

JOKERAS

Alıntı yapılan: z - 08 Aralık 2019, 14:17:05

P kanal Mos kullanmak yerine NMOSlarla bu devreyi kur.

Aslinda TLPlere ihtiyac yok IR21XX kullansan da olur ama opto olsun diye Israr ediyorsan bu yapiyi kullan.

Usttekilere surekli 1 vermek yerine %90.%99 PWM verirsen devre beslemesini 15v dan alir ve sorunsuz kullanirsin. Tabiki bu esnada alttaki moslari da invert modda calistirman lazim. En azindan ust mosun kesime gittigi yerde alt mosu iletime sokki TLP nin besleme kapasitorleri sarj olabilsin.

Senin devre calisir gibi gorunuyor. Ama onderdigim devre daha mantikli.
Bu nedir aga yaa:)
Bütün göz zevkimin içine ettin.Şemaya bak.Bildiğin Lahmacun:))

HAKKITANIR

zahmet oldu çizimde yapmışsınız.
devreyi ve demek istediğinizi tam olarak anladım.
benim için çok karmaşık ve belalı bir sürme yöntemi var.
maddi avantajı ise tek regüle kullanılarak işin bitiriliyor olması.
zaten bu konuda IR21xx için bir videonuzu da izlemiştim. bilgilendirici oldu. sağ olun.
bizim devreye çalışır gibi görünüyor demeniz bile, bize fazlasıyla yeterli olur şimdilik.
anladığım kadarıyla belki ilk deneyen de biz olacağız bahsettiğim devreyi.
bizim devreyi bir deneyeyim, olmazsa sorun yaşarsak buna bakarız.

z

Bu PWM olayini gozunuzde buyuturseniz bir halt yapamazsiniz.

Yok oyle 1 vereyim motor donsun 0 vereyim dursun.

PWM verecen bitecek.

HAKKITANIR

haklısınız benim gibi acemi olunca insan korkak oluyor. sırf acemilikten senelerdir üst n-kanalları ayrı iki tane izole dc-dc konverter ile altlarıda ortak tek bir izole dc-dc konverter ile sürüp duruyorum. bu yöntem xenix adlı üyenin önerisiydi kendisi sağ olsun. memnunda kaldım bu yöntemden ben, bir kere bile sorun yaşamadım. zaman içinde küçük güçlü ve düşük gerilimli motorlarda, altdaki n-kanallara +15V. regüle kullanarak devreyi 2 dc-dc ye düşürerek güncelleyebildim. şimdi hem ucuz hem güvenli hemde küçük olabildiğince smd malzemeli devrelere rağbet başladı. maliyetler açısından güncelleme yapmam gerekliydi. 3 ordan 5 burdan derken ciddi paralar bırakıyor devreler. eskiden böyle hesapları yapmazdım. devir değişti bizim buralarda.

z

xenix"in onderdigi yapida sorun yasamazsin cunku ust moslarin enerjisini ayri kaynaktan aliyorsun.

Onerdigim sistem tum dunyada kabul gormus ve en ekonomik sistem.

Bir yarim saatlik deneme yapman gerekiyor sadece.

devrecii

@sezgin05 verdiği devre ile de olur , Tabi z nin dediği daha iyi çünkü n ch daha iyi çok basit boost up devresi yapıp yukarıdaki tlc leri sürebilirsin pwm kullnamanmak istemiyorsan.

JOKERAS

Alıntı yapılan: iboibo - 08 Aralık 2019, 16:55:22@sezgin05 verdiği devre ile de olur , Tabi z nin dediği daha iyi çünkü n ch daha iyi çok basit boost up devresi yapıp yukarıdaki tlc leri sürebilirsin pwm kullnamanmak istemiyorsan.

(Resim gizlendi görmek için tıklayın.)

Üst P-Moslar ters olmamışmı?

HAKKITANIR

çizim olarak mı ters olmasını kastediyorsunuz?
oklar draine değilde source bağlanmalıydı bunu mu belirtmek istediniz?
yoksa nedir? biraz açarmısınız demek istediğinizi?

JOKERAS

Evet,Drain-Source ters çizilmiş.Bu şekilde Fetlerin içindeki Diyotlar sebebiyle
sürekli iletimde olur.

HAKKITANIR

4 mosfetli H-köprünün, +V. barasını kontrol eden mosfetlerini, p-kanal olarak devreyi üstdeki gibi kurdum.
üstdeki haliyle ve aşağıdaki haliyle devre güzel çalışıyor her ikiside oluyor. aralarında fark göremedim.
bir yerde kararsız kaldım. hangisi daha doğru ve iyi olandır, son olarak bunu sormak istiyorum.
üstdeki şematiğe aşağıdaki gibi seri bir diyotu eklemek gerekir mi? böyle bir diyot uygulanan şematikler gözüme çarptı.biz boostrap yöntemini kullanmadığımızdan, bizim geyti süren güç kaynağımız sabit ve sürekli gerilim vermekte.
bu diyota gerek yok değilmi? doğrumu düşünüyorum. diyot gerilim düşümünden başka iş yapmaz devrede denebilir mi? yoksa ekstradan bir faydası olur mu bu diyotun.

JOKERAS

Diyotun hiç bir faydası olmaz.Sen Optonun içindeki Push-Pull yapısını kullanıyorsun.