Arduino Dump File

Başlatan ipek, 08 Aralık 2019, 00:12:07

ipek

Arduino derlenmiş Binary çıkar dediğimde  mükemmek çalışan iki adet Hex dosyası üretiyor,,
örnek
Softrock_.ino.with_bootloader.eightanaloginputs.hex
Softrock_.ino.eightanaloginputs.hex

bu dosyaların ikiside Arduino'ya USb-App aracılığı ile yüklendiğinde çalışıyor..

sorum şu niye iki dosya ? niçin 8 Analog ismi ?

Sozuak

yanlış anlamışım özür.

Sozuak

Bir deneme yaptım bende sadece hangi kart için ise onun adını ekliyor xxxxxx.ino.mega.hex şeklinde. Son versiyon kullanıyorum

z

Atmega falan bilmiyorum, sirf dosya isminden yola cikarak yorum yapiyorum.

Ilk dosyayi yuklersen uygulamanin icine bootloader programini da atiyor. Ileride sadece uygulama degistirmek istersen bootloader farkli bir yoldan cipe kod atiyordur.

Ikinci dosya ise cipe sadece botlooder programindan ayiklanmis uygulamayi atiyordur.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

Kabil ATICI

Hex dosyaları harici programlayıcı üzeriden yüklenmek üzere oluşturulduğu için;
gerektiğinde veya kullanıcı tercihine sunulmak üzere bootloader ve bootloadersiz seçeneği ile sunuluyor. biliyorsunuz,bootloader işlemci açısından seri port veya arduino kartı açısından USB bağlantısı üzerinden program yüklemek için kullanılıyor. Bu bir sonraki yükleme açısından kullanımı sağlar.(istenirse programlayıcı gerektirmeden yükleme yapılabilmesi açısından)

Diğer seçenekte ise bir sonraki yüklemede, bir sonraki hex dosyasını bir programlayıcı ile yüklemeniz gerekir.

eightanaloginputs ise yanlış anlamadı isem,arduino nano ,arduino mini için kullanılan bir ek.Bu arduino uno için "standart",Ardiuno Leonardo için "leonardo". Hex dosyaları arduino kartlarında karıştırılmaması için uygulanan bir yöntem olabilir.
ambar7

ipek

mantıklı cevaplarınız için teşekkür ederim..