Audio Mixer Devresi

Başlatan Mucit23, 09 Aralık 2019, 22:56:42

Mucit23

Selamlar

Yukarıdaki mikser devresini denedim. Fena değil. Biraz direnç değerleri ile oynayarak kazanç vs yapabiliyorum. Fakat ses biraz boğuk. Daha doğrusu baslar çok yüksek, tizler arada kaynıyor. Amfi çıkışında hoperlordan bass vuruşlarını hissediyorum. Bu konuda bir güncelleme yapılabilir mi?

İkincisi olarak ben bu devreyi 4 kanal yaptım. Bu durumda en son çıkıştaki kuvvetlendiriciyi başka bir LM3900 üzerinde kurdum. Fakat ilginçtir ki Harici bir entegre üzerine taşıyınca çıkıştan ses çok çok düşük geliyor. Ne alakası var Bunu anlayamadım.

OG

Tizleştirmek için görebildiğim en basit yöntem girişteki C1, C2, C3 ve buffer'a giden C4  değerlerini düşürmek.
Aslında dışarıdan süren kaynağın dc izolasyonu için IN 1,2,3 den hemen sonra da aynı C1, C2, C3 gibi seri kondansatör bağlamakta fayda var.

Buffer'ı harici entegreye kurmanın hiç bir sakıncası yok, devrede bir hata olabilir,
buffer IC'sinin 220K sını unutmuş da olabilirmisin, veya R13 R14 P7 yolunda bir hata/ değer hatası falan.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

power20

Alıntı yapılan: Kılıç - 10 Aralık 2019, 14:39:04Simetrik besleme ve GND olayını ayarlamadan devre kendi kendine çalışacak değil. şemalarda o kısım yok. kendin yapmalısın.

Mucit23

Elimde iki tane LM3900 var. Bir tanesi sanırım bozulmuş. Bende anlam veremedim ama LM3900'leri değiştirince anladım. Kapasitelerle oynamayı bir deneyeyim.