Kombi kart arızası

Başlatan ankyra, 09 Aralık 2019, 23:19:00

ankyra

Selamlar.
Arçelik dgk 20h led kombim var. Havalar soğuyunca hemen hastalanırlar ya bu kombiler, benimki de bi tuhaflaştı. Kombi çalışırken birden tüm ledler yanıyor (tüm ledlerin yandığı bir arıza kodu yok) ve alev sönüyor. Baca fanı çalışmaya devam ediyor. Bu şekilde bekliyor. Fişi çek-tak yapıyorum düzelmiyor. Ta ki bir tane vurana kadar... Soğuk lehim diye açtım, kartı kontrol ettim, bazı lehimleri yeniledim düzelmedi. Arızaya geçtiği zaman elime plastik bir kalem alıp komponentleri iteledim olmadı. Ne zaman ki tornavidanın arkasıyla karta tık diye hafifçe vursam düzeliyor.

Ne yapmalıyım? Önerilere açığım.. kartın fotosunu ekledim.

online image host

mozkan87

Kart üstündeki röleleri kontrol edebilirsiniz kontakları yapıyor olabilir.

ankyra

Alıntı yapılan: mozkan87 - 09 Aralık 2019, 23:56:27Kart üstündeki röleleri kontrol edebilirsiniz kontakları yapıyor olabilir.
Aslında kontrol etmiştim ancak tam emin olabilmek için değiştirmem gerekir. Teşekkürler..

OG

100 TL ye kıyabilirsen kombi kart tamiri standart fiyatı.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

mehmetemin

Kartın üzerideki rollerle birlikte trimportlarin da kontrol edilmesi çözüm olabilir.

Sozuak

Tüm ledler yanar halde kilitleniyorsa osilatörden de şüphelenebilirsin. O esnada osilatöre bir bastır işlemcinin o taraftaki bacaklarına dokun. İşlemci bacaklarını mercekle detaylı incele.

fide

Konnektörleri söküp korozyon var mı diye kontrol edin. Sanmıyorum ama kablolar da dirsek yapan yer varsa(üretim hatası vb) kablo kaynaklı da olabilir.
Her birimiz, geride bıraktığımız eserler kadar ölümsüzüz. Evlat gibi, talebe gibi, icatlar gibi...   http://fidenetgaraj.blogspot.com

JOKERAS

Alıntı yapılan: ankyra - 09 Aralık 2019, 23:19:00Selamlar.
Arçelik dgk 20h led kombim var. Havalar soğuyunca hemen hastalanırlar ya bu kombiler, benimki de bi tuhaflaştı. Kombi çalışırken birden tüm ledler yanıyor (tüm ledlerin yandığı bir arıza kodu yok) ve alev sönüyor. Baca fanı çalışmaya devam ediyor. Bu şekilde bekliyor. Fişi çek-tak yapıyorum düzelmiyor. Ta ki bir tane vurana kadar... Soğuk lehim diye açtım, kartı kontrol ettim, bazı lehimleri yeniledim düzelmedi. Arızaya geçtiği zaman elime plastik bir kalem alıp komponentleri iteledim olmadı. Ne zaman ki tornavidanın arkasıyla karta tık diye hafifçe vursam düzeliyor.

Ne yapmalıyım? Önerilere açığım.. kartın fotosunu ekledim.

online image host

Tornavida ile vurunca,yani kartı şiddetli şekilde sarsınca çalışıyorsa Soguk lehim veya Temassızlık olduğu ortada.Nadirende olsa Role Kontaktalırıda bu darbe ile açılıp kapanabilir.
Orada bir sürü Soket görünüyor,Soket Pabuçlarından bile olur.

Haaa, unuttum!Kombi Topraklaması çok önemli.Ayrıca Kombi fişinin tersi düzü var.Ac'de nasıl olur demeyin.
Öyle bir koruma sistemi var o devrelerin.Kaçak akım falan filan bir sürü koruması var.
Risk alma,Kombi işi oyun değil, Allah muhafaza bir sıkıntı olur yanarsın.Ara servisini gelsin yapsın.

Fgocmen

Tavsiyem havya ile smd malzemelerin ayaklarını tekrar lehimleyin her ne kadar gözle görünmese de özellikle konsansatörlerin bacakları çatlıyor.
YaFeS

OptimusPrime

Tornavidayi nereye vurdugun onemli  :)

Eger rolelerin uzerine bastirdiginda yasam belirtisi oluyorsa rolelerde sikinti var diyebilirsin. Aksi durumda tornavidayi yavas yavas kart uzerinde gezdirip biraz kuvvet uygulamakda fayda var (vurmadan/siddet yok  :) ) Buda kabaca nereye bakmak gerektigini gosterebilir.

Tabi burada tornavidanin sapindan bahsediyorum.  ;)
https://donanimveyazilim.wordpress.com || Cihân-ârâ cihân içredir ârâyı bilmezler, O mâhîler ki deryâ içredir deryâyı bilmezler ||

ankyra

"Kartı tamir ettir" ya da "hiç dokunma" gibi enteresan cevaplar da dahil olmak üzere tüm cevaplar için teşekkür ederim. Dediklerinizin bazılarını denedim, bazılarını deneyeceğim.

ferit06

Alev sönüyor diyorsun. Alev sensörünü bir temizle (kuru bulaşık süngeri ile yapabilirsin)....

ankyra

Yakaladım. Bir rölenin bir kontağı yapışık kalıyor, hafif bir darbede bırakıyor. Röle sipariş ettim. Gelince değiştireceğim.

Tekrar teşekkürler.

OptimusPrime

Birden fazla siparis etseydin. Digeride gidici olabilir  :D
https://donanimveyazilim.wordpress.com || Cihân-ârâ cihân içredir ârâyı bilmezler, O mâhîler ki deryâ içredir deryâyı bilmezler ||