Triyak Tetikleme Sinyali Hakkında

Başlatan bit01, 10 Aralık 2019, 19:53:24

bit01

PSIM'de basit bir simülasyon yapıyorum. Şöyle bir sıkıntı var.

Tetikleme açım 30 derece.

Eğer tetikleme sinyali 30 dereceden 180 dereceye kadar aktif olursa devre bir kez tetikleniyor. Daha sonrasında sanki hiç iletimden çıkmıyor gibi devre çıkışında, girişteki sinyalin tamamını görüyorum.

Tetikleme 30 dereceden başlayıp 179,88 dereceye kadar olan kısımda sorunsuz çalışıyor. 180 derece olursa iletimden çıkmıyor. PSIM ile ilgili mi acaba?

Bunun sebebi nedir? Triyak illa pulse ile ya da belirli bir aralık içinde mi tetiklenmek zorunda?

Gerçekte gate ne kadar zaman boyunca tetiklenmeli? kaç ms mesela?

Tristör denemesinde 30 dereceden 180 dereceye kadar gate sinyali olsa da devre beklediğim gibi çalışıyor.

elektronart

Triyakları iletime geçirmek için kısa bir pulse yeterli olur. Triyak datasheetinde gerekli olan min süreyi görebilirsiniz. Benim kullandığımda 1ms yeterli olmuştu. Daha fazla tetiklemenin kimseye bir faydası olmaz aksine fazladan enerji harcamış olursunuz. Her 0 geçisinden sonra yeniden tetiklenmesi gerekir tiryakın.
Açık Elektronik

bit01

Alıntı yapılan: elektronart - 12 Aralık 2019, 00:03:01Triyakları iletime geçirmek için kısa bir pulse yeterli olur. Triyak datasheetinde gerekli olan min süreyi görebilirsiniz. Benim kullandığımda 1ms yeterli olmuştu. Daha fazla tetiklemenin kimseye bir faydası olmaz aksine fazladan enerji harcamış olursunuz. Her 0 geçisinden sonra yeniden tetiklenmesi gerekir tiryakın.

Nxp'nin bt136 datasheetini inceledim ama tetikleme süresi ile ilgili bir parametre göremedim. Neye bakmam gerekiyor tam olarak?

M.Salim GÜLLÜCE

PSIM devreni resim olarak eklesen daha rahat yardımımız olabilir.