3d yazıcıda tabla sıcaklıgı ayarı

Başlatan bbs2006, 11 Aralık 2019, 20:57:17

bbs2006

Merhaba
3d yazıcımda tabla sıcaklıgını yükselttigim zaman. Printed halted mesajı veriyor.80 yaptıgım zaman hata veriyor.75 yaptıgım vermiyor.srduino yazılımım marlin .bu konuda tablasıcaklık ayarını yüksek ayarlamak için yazılımda neleri değiştirmem gerekiyor.

sezgin05

Arduino program içerisinde maximum ayarı değiştirmelisin

bbs2006

Yanlış hatırlamıyorsam . Tabla max deger 110 gibiydi. Bu yeterli mi

sezgin05

Marlin firmware 2.0 versiyonuna hızlıca gözattım. PLA için maximum tabla değeri 70 derece. ABS için 110 derece. Menüden ABS seçerseniz ısıyı artırabilirsiniz.

http://marlinfw.org/meta/download/

muhendisbey

Bu hatayı vermesinin bir diğer sebebi bu sıcaklığa tablayı ulaştıramıyor olması olabilir. Thermal protection kapsamında eğer bir sıcaklığa belli bir sürede ulaşılamazsa ya da ısıtıcı açık olmasına rağmen ısınmıyorsa sensör arızalanmış ya da yerinden çıkmış olarak düşünüldüğünden dolayı yazıcının tüm ısıtıcıları kapatılarak yazıcı kilitlenir.
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

bbs2006

Merhaba
yazıcının sensör kablolarına baktım. çıkan kablo yok. Arıca termistörün  uçlarını çıkarıp tablayı ısıttığımız zaman ısı artışına karşılık direnç değeri düşmektedir ve ntc sağlam görünüyor. bunu da halletiğimize göre pid ayarların anlatan youtube site var mı?

muhendisbey

Marlin PID değerlerini test yaparak verebilmektedir.
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

bbs2006

Sitesinden yeni yazılım indirip yüklryip denesem olur mu

muhendisbey

Olur.

https://reprap.org/wiki/PID_Tuning

Örnek test komutu

M303 E0 S200 C8

Anlamı: Extruder 0 'ı 200 dereceye kadar çıkartıp 8 döngülük test yap. Bunun sonucunda firmware içerisine gömmeniz gereken PID değerini hesaplayacaktır.

muhendisbey

Yalnız dikkat ettim de tablayı PID ile mi kontrol ediyorsunuz?
Tabla için PID'yi kapatmanızı on/off kontrol yapmanızı öneririm. Çünkü PID kullandığınızda zaten yavaş ısınan tabla daha yavaş ısınacaktır. Daha stabil sıcaklığa sahip olması tabla açısından önemli bir parametre değil. Kaldı ki 1-2 derece tablanın sıçraması ya da düşmesi herhangi bir problem teşkil etmez.

Başta da söylemiştim, halted mesajını tabla o sıcaklığa ulaşamadğı için alıyor olabilirsiniz. Kapalı olmayan yazıcılar maalesef tabla sıcaklığını çok fazla artıramaz.

bbs2006