XMOS ile calisanlar var mi?

Başlatan z, 15 Aralık 2019, 18:21:22

z

Zaman zaman forumda XMOS dile getirildi fakat forumda yazip cizene, uygulama yapana rastlamadik.

XMOS sitesine biraz baktim adamlar ses uygulamalari uzerine yonelmisler gibi gorunuyor.

Aliexpresste XMOS cipleri goremedim fakat bolca asagidakine benzer ses uzerine kartlar var.

Firmalarin stoklarinda da XMOS goremedim. Belliki cip kitligi var.

XMOS kullananlar varmi?

Gelistirme kiti olarak ne kullaniyorsunuz?

Ne tur uygulamalar yapiyorsunuz?

Hangi cipleri kullaniyorsunuz?
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

z

Yukaridaki kartin cipi XMOS XU208 USB imis.

Cipin dokumaninin bu oldugunu saniyorum.

https://www.xmos.com/download/XU208-256-TQ64-Datasheet(1.16).pdf

Cipin icinde OTP var. Bu amator calismalar cok icin kotu.

Cipi diyelim ki yukaridaki karti satin alip ustunden soktuk. Alip kendi kartimizda kullanmaya kalktigimizda bu programlanmis OTP isi bozacak. Cipin farkli boot secenekleri var. Fakat buna ragmen belki cipi asla kullanmak da mumkun olmayacak. (?)

Fikir cimlastigi sadece.

z

Bu firmayi (cipi) cazip kilan ne?

Alisik oldugumuz islemcilerde bir tane CPU oluyor. Kodu ona yaziyoruz. CPU, interrupt falan geldimi isi birakip interrupt rutinine yoneliyor.

Bu cipin icinde cok sayida MCU var. (Yukaridaki kartta 8 tane.)

Her bir islemci ayni anda  kod calistirabiliyor. Dolayisi ile interrupt geldi diye ana program kesintiye ugramiyor.

Bu cipe donanimsal RTOS gozuyle de bakabilirsiniz.

Icinde ozellikle ARM Cortex serisi islemcilerdeki gibi cevre birimi bollugu yok.

ADC ve Timer var ama PWM, USART, SPI vs yok gorunuyor.

Fakat dert degil cunku icerdeki cekirdeklerden biri yada bir kaci yazilimsal olarak bu isleri yapabilir.

Hiz olarak cok cok hizlilar. Hangi kritere gore bilmiyorum ama toplamda 500 MIPS, 1000 MIPS, 2000 MIPS'den bahsediliyor.

ARM CM0, CM3, CM4 islemcilerle hayal bile edilemeyecek derecede hizlilar.

Led yak sondur yapmaya kalkildiginda 60Mhz de led yanip sonuyor diye bir not gordugumu hatirliyorum.

Biraz da cipi kullananlar bir seyler yazsin onlardan dinleyelim.

z

Alıntı YapXMOS sitesine biraz baktim adamlar ses uygulamalari uzerine yonelmisler gibi gorunuyor.

Demistim. Forum sitelerinden birisinde ses  uzerine agirlik verilmis XMOS'u gelecegi ne diye sormuslar.

XMOS yetkilisi de cevaplamis, evet ses uzerine yoneldik ama islerciler cok hizli ve hizli I/O kapasitesine sahip.

Ben olaya soyle baktim;

Ses cok hassas bir konu. Ses sinyalindeki en ufak bozulma kulaga batar. Eger cip, ses sinyalini HIFI derecede isleyebiliyorsa bizim sese kiyasla cok daha dusuk frekansdaki analog sinyallerimizi havada karada isler.

power20

Hifi günümüzde düşük bir kaliteye tekabül ediyor. Komik kalır.

z

Yok yok oyle degil, soyle diyelim.

HiFi frekans bandi icin equalizer gibi filitre dizisi yapmayi denersek siradan islemciler bu tur islerde komik kalacaktir.

OG

Alıntı yapılan: z - 15 Aralık 2019, 19:43:30Ben olaya soyle baktim;
...
Ben de ticari bakıp, ucuza echo cancellation yapabilirmiyim diye baktım
çünkü prof ürünler deli paralara satılıyorlar
ancak halâ yeterince ucuz değil gibi.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

z

XMOS firması audio konusunda müşterileri falan bağlamış yolunu tutmuş görünüyor.

Bu çipe bel bağlamak sanki riskli. Gün gelip eski çipleri artık üretmiyorum, 2 analog çıkış, 8-10 tane digital I/O, 2 besleme, 2 xtal yani 16 bacakta 2000 Mips çip üretiyorum artık isteyen alsın ses uygulamalarında kullansın diye kıvırıverebilecekmiş gibi geldi bana.

Bütün geliştirme kitleri ya satıştan kaldırılmış ya da stoklarda yok.

Keza çiplerin büyük kısmı satıcı listelerinde olmasına rağmen stokları yok.

Garip geldi bana.

Forumda XMOS adı çok cılız telefuz ediliyor. Başlık açıldı ama yazan da yok. Kullanan yokmu hiç?

Öte yandan XMOS'un içinde 8 çekirdek barındıran toplamda 1000 MIPS 32 bit işlemcilerinin fiyatını görünce ARM üreticileri de yok CM0, yok CM3 yok CM4. Bu 72 Mhz  yetmiyorsa al bunu 100 Mhz bu da 200Mhz diye bizi kekliyor gibi geldi.

Epsilon

Audio Echo Cancellation ,seslendirilen ortamdaki sesin dönüşündeki ekoyu iptal etmek diye biliyorum.Bu sorunu çözüyorsa süper.
Yalnız ürün bu haliyle 386 USD
https://www.xmos.com/products/voice/amazon

Epsilon

Audio Echo Cancellation ,seslendirilen ortamdaki sesin dönüşündeki ekoyu iptal etmek diye biliyorum.Bu sorunu çözüyorsa süper.

OG

Alıntı yapılan: Epsilon - 16 Aralık 2019, 15:02:05Audio Echo Cancellation ,seslendirilen ortamdaki sesin dönüşündeki ekoyu iptal etmek diye biliyorum.Bu sorunu çözüyorsa süper.

Ben ne cihazlar gördüm...
diye başlarlar ya  ;D
şaka bir yana

1000W'lık kabinin önüne kapasitif mikrofon ile yaklaştığı halde ötmeyen sistemler var.
Ama dediğim gibi deli para.

power20

Ucuz Ceptelefonu bluetooth kullanıldığında bile bu özellik olduğuna göre, maliyeti fazla olmasa gerek. Özel çipi vardır.

power20

Echo cancellation 20 sene önce pahalı olağanüstü bir işti. Şimdi çok sayıda çip, bedava dsp kütüphaneleri mevcut. Artık zor iş değil gibi görünüyor.

M.Salim GÜLLÜCE

Genelde 1 den fazla mikrofon ile ortam sesi ve konuşmacı sesi analizi yapılması digital olarak analiz edilip yalıtılmasını kolaylaştırıyor.
Hemen hemen her telefonda war. Hoparlör modunda karşıya sadece konuşmacı sesini ayıklayıp gönderir.
Kullanılan mikrofonlarda digitaldir.

OG

Sahne ortamları çok farklı.