Lm317 yerine?

Başlatan mustafa_cmbz, 16 Aralık 2019, 07:54:47

mustafa_cmbz

Merhabalar.

Epeydir lm317 kullanmıyorum yaptığım işlerde. Geçen bir kartta kullanmak istediğimde karta ilk enerji verdiğimde pic yakınca canım iyice sıkıldı. Anlamıyorum ya ben ilk imalatta lehim çapağı gibi bir nedenden yakıyorum yada ürünler patetes.

Giriş 30v çıkış 5v 1-1,5a olacak gibi

Smd kılıf lm317 yerine kullanabileceğim birebir ayak bağlantısına sahip başka ne kullanabilirim.

Ve birde olası bir hatada çıkışı nasıl en sağlıklı şekilde 5v a sabitlerim merak ettim. Bu tarz uygulamalarda önlem olarak nasıl bir tasarım yapıyorsunuz.

HexfeT

30V giriş ile 5V 1-1.5A çıkışı LM317 gibi lineer bir regülatör ile elde edemezsiniz. 1A çekseniz regülatörünüz yaklaşık 25W gücü ısıya çevirmek zorunda.

Giriş çıkış arasındaki gerilim farkı yüksek ise SMPS regülatör kullanmalısınız.

Sozuak

Bir de smd kılıf üstelik.  Bence de anahtarlamalı regülatörlere bakmalısın.

zamzam23

LM338 veya LM350

HAKKITANIR

lineer regulatorlerin hepsinin genel ortak sıkıntısı, giriş çıkış voltajı arasındaki farkın, çıkışından çekilen akımla çarpımının watt değerinin ısı olarak regulator üzerinde harcanması, bende çok çekmiştim bundan.
anahtarlama ve malzeme fazlalığı ile fiyatı sorun olmadığı yerde, anahtarlamalı regulator olarak LM2575-5 veya LM2575-ADJ (çıkış voltajı ayarlı model) le iş gördüğüm yerler oluyor. ama girişlerindeki unregulated input voltaj kısmının doğruluğunu hiç göremedim yine filtreli giriş voltajı istedi bendeki meretler.

mustafa_cmbz

Yazacaktım fakat işten güçten elim değmedi bugün.

Lm317 için 1-1.5a civarı dememi sehven kabul edin.toplam akım 100ma bile değildir tahminim.

Çıkış kısmında +24v mevcut. nedense dalgınlığıma geldi sanırım 1 haftadır fazla bebek bezi değiştirdim ondan kaynaklanıyor 🤣
nasıl olduysa bu çıkışı lm317 nin çıkışından  beslediğimi düşündüm sanırım.

ertuğrul54

giriş ile lm317 arasına 2w 100R koyun ısının bir kısmı drenç üzerinde kalır geçici bir çözüm